השוק האפור, מערכת התביעה ומה שביניהם

מה באמת מרתיע לווים להעיד נגד ברוני השוק האפור? האם זה החשש כי יבולע להם? בכלל לא בטוח. הרי איש לא רוצה לכרות את הענף הפיננסי שעליו הוא יוכל לשבת במשברים הפיננסיים הבאים שלו

ניקול קראו
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
ניקול קראו

אמנות. זו המלה המתאימה לתיאור אופן העדות שנתן אתמול בבית המשפט המחוזי בתל אביב זאב לאופר, לשעבר בעל חברת "זאביק חקירות", במשפטו של איש העסקים השנוי במחלוקת, שלי נרקיס.

בבתי משפט אפשר לראות כמה סוגים של עדי תביעה אשר אינם מתלהבים מהמעמד שנכפה עליהם. יש המסרבים במופגן להשיב לשאלות התביעה לאחר שאולצו באיומי מעצר להגיע לבית המשפט, ולעתים אף נענשים בשל כך. יש העונים לכל שאלה "לא יודע, לא זוכר", בהבעת פנים מיתממת המעוררת לא פעם את חמתם של התובעת ואפילו של השופט. וישנם גם עדי תביעה שעונים על שאלות התביעה באופן טלגרפי, לרוב במענה של "כן" ו"לא" אשר אינו מסייע רבות להוכחת עמדת התביעה, שמורכבת לא פעם מהסתמכות על תאור נסיבות והסקת מסקנות.

אבל רק לעתים רחוקות אפשר לראות עד כמו לאופר הניצב בעליל על הקצה השני של הסקאלה. עד כמה הוא מנומס וחביב, כאילו "יורם", בעל ארשת פנים נבוכה שעונה לכל שאלות התביעה כמו בדחילו ורחימו; מפרט שלא לצורך כל נושא שאינו במחלוקת; כל תנועות גופו אומרות רצון טוב ו"אני מאוד רוצה לסייע לך, באמת"; ובכל זאת לעדותו אין כל ערך להוכחת טענות התביעה. והוא יודע את זה, והתובעת יודעת את זה. וכאשר הוא עוזב את האולם בניד ראש מנומס, היא אינה יכולה לעשות דבר מלבד להודות לו על מאמציו ולשלם את הוצאות הגעתו.

במשפט הזה מבקשת פרקליטות מחוז תל אביב מיסוי וכלכלה להרשיע את שלי נרקיס בשורת עבירות של העלמת הכנסות בעשרות או אפילו במאות מיליוני שקלים, בזיוף ובמרמה. מאז שהגישה את כתב האישום נגדו באפריל 2000 מנסה התובעת, עו"ד מינה זמיר, להוכיח כי מלבד עסקיו המדווחים של נרקיס כמו בית קפה "שלי" או חנות בגדים בכיכר המדינה ומאוחר יותר ניהול מסעדת אפרופו בקניון רמת אביב, עוסק נרקיס זה שנים גם בהלוואות בשוק האפור.

נרקיס מצדו טוען שכל הלווים הרבים שיידרשו להעיד נגדו היו בסך הכל חברים ומכרים שנזקקו לסיוע, וכי הוא בטובו, עשה מצווה שתמורתה לא דרש כמובן כל עמלה או ריבית ולכן ממילא לא הרוויח מכך דבר.

אחד הנזקקים האלו היה בשנים 1996-1998 לאופר, אשר נטל מדי כמה שבועות או חודשים הלוואות שהסתכמו בלמעלה מ-200 אלף שקל. הוא נקלע למצוקה כלכלית בשל מעורבותו בפרשת האזנות הסתר לבכירים בתקשורת ובכלכלה, אשר בגינה אף נשלח בשנת 1998 למאסר בגין האזנות שבוצעו בשירות בכירים ב"ידיעות אחרונות".

על פרופיל הנזקקים לבנקאות האלטרנטיווית הזו שעלתה מעט לכותרות לאחר חשיפת המעילה הגדולה בבנק למסחר, אפשר ללמוד דווקא מרשימת עדי התביעה במשפטו של נרקיס
אבל לאופר הוא רק אחד מלווים רבים מאוד. על פרופיל הנזקקים לבנקאות האלטרנטיווית הזו שעלתה מעט לכותרות לאחר חשיפת המעילה הגדולה בבנק למסחר, אפשר ללמוד דווקא מרשימת עדי התביעה במשפטו של נרקיס:

יש ביניהם איש ביטוח מרמת השרון, קבלן מהרצליה פיתוח, בעלי תחנות דלק מהמגזר היהודי במרכז הארץ ומהמגזר הערבי בצפון, בעל חברה גדולה להובלות בצפון, בעלי מסעדות ובתי קפה, בעלי משרד לתיווך נדל"ן בדרום הארץ ואפילו בעלי עסקים קטנים להלבשה מדרום תל אביב.

מרביתם נטלו הלוואות של עשרות או מאות אלפי שקלים בודדים. אחדים התקרבו לתקרת המיליון שקל או שעברו אותה. אבל היו גם לווים גדולים באמת. הגדולים שבהם היו האחים משה וז'ק כהן מרעננה, בעלי שורת חברות בתחום הדלקים והאנרגיה. ההלוואות שנטלו אלו מנרקיס הסתכמו על פי החשד בקרוב ל-69 מיליון שקל.

לווה אחר הוא על פי החשד יוסף דיאמנט, מנכ"ל דיור לעולה ושיכון אזרחים (בתקופה הרלוונטית לכתב האישום), שגם נמנה בזמנו על נאשמי פרשת בזל. סכום ההלוואה שנטל על פי החשד אינו ידוע כיוון שדיאמנט מסרב לשתף פעולה עם הרשויות.

בגללו ובגלל עדים אחרים כדוגמתו אף התלוננה התובעת לפני השופט עודד מודריק על קשייה בניהול המשפט: "יש לי קשיים להביא עדים לבית המשפט", אמרה לו למשל בסוף מאי השנה, "אני צריכה להפעיל מערכת של בקשות ותחינות וצווי הבאה".

נכון, הוא אמר בעדותו, נזקקתי וגם קיבלתי הלוואות לא מעטות מנרקיס. אבל ריבית? מה פתאום. תמיד החזרתי רק את הקרן
אבל זו שיטה שלא יכולה לנצח את המערכת. לאופר, חוקר מנוסה מאוד, בחר בדרך המכונה "צמצום זירת המריבה" המצריכה לא מעט מיומנות: נכון, הוא אמר בעדותו, נזקקתי וגם קיבלתי הלוואות לא מעטות מנרקיס. אבל ריבית? מה פתאום. תמיד החזרתי רק את הקרן. למה פניתי דווקא לנרקיס? פשוט שמעתי שהוא איש עשיר והכרתי אותו מבית הקפה שבכיכר המדינה. למה שנרקיס יעשה לי טובה? אני משער שרצה שאכיר לו אנשים חשובים שאיתם הייתי אז בקשרי עבודה. לך תוכיח אחרת, גם אם אינך מאמין לעד.

ובטרם שוחרר לדרכו הוסיף: כאשר נכנסתי לבית הסוהר התברר לי שכל הלקוחות החשובים והחברים שהבטיחו הרים וגבהות, נעלמו. רק שלי תמך במשפחתי ואמר לבני שיפנה אליו תמיד אם יזדקק לכסף או לאוזן קשבת.

אז מה באמת מרתיע לווים להעיד נגד ברוני השוק האפור? האם זה חשש כי יבולע להם כפי שסברו ביחידה לחקירות בינלאומית כתוצאה מקשייה של התביעה בתיק הזה? בכלל לא בטוח. הרי איש לא רוצה לכרות את הענף הפיננסי שעליו הוא יוכל לשבת במשברים הפיננסיים הבאים שלו.

כתבות מומלצות

בית למכירה

המתווכת מצאה קונה שמוכן לשלם יותר - והרגיזה את בעלת הדירה: "קילקלתי לה את התוכניות"

לימור סוקניק. "המעבר מחיים כשכירה לעצמאית היה מטורף"

"הייתי בכלוב של זהב. איך ששמעו שאני עוזבת – מיליון איש קפצו על התפקיד"

אחרי שהריבית עלתה, הפיקדונות הבנקאיים נעשו אטרקטיביים יותר

הטבלה המלאה | מהבנק הנדיב ועד הקמצן ביותר: פערי הריביות העצומים נחשפים

מ-2008 ועד היום: איך הגענו לאינפלציה הנוכחית

יוני ומיכל רכשו דירה במחיר דמיוני. כך הם איבדו שליטה על המשכנתא

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

ריחאניה. "מרגישים אירופה"

"יש שני יישובים בישראל שבהם הכל נקי, הולכים ברחובות ומרגישים אירופה"

גיף הסכם ממון 2

״הייתי בהלם, עורך הדין אמר לי: ׳חתמת על הסכם של כלה מאוקראינה׳"