המעילה הבנקאית הבאה היא רק עניין של זמן

בשנת שיא של נזקים כספיים ממעילות של פקידי בנק שסרחו, הרשויות בישראל עדיין לא רואות חשיבות בהעברת מסר הרתעתי בנושא. עוד סיפור חלם

ניקול קראו
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
ניקול קראו

שאלה פילוסופית: אם אתה פקיד בנק בעל נגישות לחשבונות של לקוחות אמידים ולמערכת המחשב של הבנק ומאידך גיסא אתה בחובות, סיבכת את לקוחותיך בהשקעות כושלות בשוק ההון ואתה מבקש לפצותם או שאתה סתם אוהב כסף קל - האם כדאי לך למעול באמון הבנק ולקוחותיו, לרמות, לזייף ולגנוב מיליונים? תשובה: כנראה שכן.

למסקנה זו יכול להגיע כל מי ששומע את השתלשלות סיפורו של יוסי אמרה, פקיד לשעבר בבנק אוצר לחייל ברחוב החשמונאים בתל אביב. נגד אמרה, שעבד בסניף משנת 1997 בתפקיד פקיד בנקאות ישירה ולאחר מכן כפקיד השקעות, הוגש כתב אישום לבית המשפט המחוזי בתל אביב בגין מעילה בכספי לקוחות הבנק בסכום של כ-2 מיליון שקל.

לפני כשבועיים, ארבעה חודשים לאחר הגשת כתב האישום, הודיעה נציגת הפרקליטות לבית המשפט כי היא מבטלת אותו. למה? משום שלפתע, כך פתאום, התברר לפרקליטות כי אמרה פשוט עזב את הארץ בחודש יוני השנה, ימים ספורים לפני הגשת כתב האישום נגדו. את החדשה המרעישה הזו למדה הפרקליטות לא מעבודת מודיעין משובחת אלא מבדיקה פשוטה ברישומי ביקורת הגבולות. אבל לא לפני שבחודשים האחרונים התקיימו שני דיונים משפטיים מיותרים, במטרה להקריא לאמרה, שנעדר מהאולם, את פרטי האישומים ולשמוע האם הוא מודה או כופר בהם.

אז למה לבטל את כתב האישום, ישאל הדיוט. ובכן: מתברר כי אמרה התגרש בינתיים מאשתו, אינו מתגורר באף אחת מהכתובות שבהן שהה לפני מעצרו ולפרקליטות אין כיום מושג מתי ואם בכלל בכוונתו לשוב ארצה.

האם נשלחו שוטרים לחקור את בני משפחתו - שאחד מהם אגב היה גם ערב לשחרורו ממעצר שנתיים קודם לכן - באם הם יודעים משהו על תוכניותיו של אמרה או רחמנא ליצלן, באיזו מדינה הוא שוהה, וזאת כדי לנסות אולי לבקש את הסגרתו. כמובן שלא. למה? ככה. משום שבשנת שיא של נזקים כתוצאה ממעילות של פקידי בנק - עדיין לא סבורות רשויות האכיפה בישראל כי עבירות מסוג זה מצריכות גם מעט מאמץ ומסר הרתעתי.

תוקפו של הצו פג כעבור שנה

סיפור החלם הזה התחיל בראשית שנת 2000. אחד הממונים על אמרה הסב את תשומת לב מערך הביקורת בבנק לאי סדרים בעבודתו, הביקורת איששה את החשדות ובאפריל הוגשה תלונה למפלג ההונאה במשטרת תל אביב. במקביל, הגיש הבנק נגד אמרה תביעה אזרחית על חוב שזה הותיר בחשבונות שלו בסכום של כ-400 אלף שקל. כדי להבטיח את עצמו מהפתעות כדוגמת זו שלה זכתה לאחרונה הפרקליטות, גם דאג הבנק להוציא נגד אמרה צו עיכוב יציאה מהארץ.

הבעיה היא שתוקפו של הצו הזה פג כעבור שנה. ומכיוון שהבנק הניח שהמשטרה - מרגע שנכנסה לתמונה - אמורה גם לדאוג לכך שהאיש לא יימלט מהדין, הוא לא דאג לחדש את תוקף הצו עם פקיעתו. אבל הבנק הניח - וכמובן טעה.

אמרה נעצר בנובמבר 2000. בחקירתו טען שכל פעולותיו היו בהרשאת הלקוחות. במקביל, טען כי הוא מטופל בתרופות פסיכיאטריות ומעצרו הוארך רק ביומיים, שלאחריהם שוחרר למעצר בית בן 5 ימים ובערבות של אחיו.

מכיוון שגרסתו לא תאמה את גרסת בעלי החשבונות, כמו גם את יתר ממצאי החקירה, הוגש נגדו שנה וחצי אחר כך כתב אישום: שישה עמודים המתארים כיצד מעל לכאורה בין השנים 1998-2000 תוך מעשי מרמה, זיוף וגניבה, בסכום של כשני מיליון שקל; כיצד פעל שלא כדין בחשבונות של לקוחות הבנק, כיצד השתמש בחשבונות לצרכיו האישיים וכיצד ביצע בהם השקעות ללא הרשאת הלקוחות ותוך הבאתם ליתרות חובה חריגות.

אבל אמרה לא מעל, לכאורה, רק באמון הבנק ובלקוחותיו, אלא פגע גם באשתו, אחותו ובמכר שלו. כך, למשל, העביר מחשבון אחד הלקוחות כ-340 אלף שקל לחשבון של קרן לוי, אז אשתו, ומשם משך כ- 380 אלף שקל תוך שימוש בפנקס הצ'קים שלה. כ-60 אלף שקל נוספים מחשבונו של אותו לקוח העביר אמרה לחשבונות בנק אחרים של אנשים אשר להם היה חייב כסף.

הוא גם פתח בסניף בו עבד חשבון על שם אחותו דינה הדס ועל שם מכר שלו בשם יצחק סביר, בלא ידיעתם. הפרקליטות גורסת כי היו אלו חשבונות פיקטיוויים ששימשו לטשטוש עקבותיהם של מאות אלפי שקלים נוספים שגנב לכאורה מחשבונות של לקוחות הסניף. אבל הם גם שימשו את אמרה לביצוע פעולות השקעה רבות בהיקפים חריגים. וכאשר נכנסו החשבונות הפיקטיוויים ליתרות חובה חריגות, יצר לכאורה אמרה, על ידי רישום כוזב במחשב הבנק, מצג שווא לפיו קיימות בחשבונות אלו פעולות עתידיות אשר מציגות סכומי זיכוי גבוהים, כך שייראה כאילו יתרת החובה בחשבונות עתידה להתכסות. בסופו של דבר, הותיר בכל אחד משני החשבונות האלה יתרות חובה של כ-200 אלף שקל.

אז אלו הם האישומים. אבל אם לא יתקפו אותו לפתע געגועים למולדת או שידאג לעצמו לדרכון מזויף כאשר יחליט לבסוף לבקר את משפחתו בארץ, הרי שכתב האישום הזה נכתב על הקרח. גם הבנק לא ייהנה כנראה מזכייתו בתביעה שהגיש נגד אמרה: כל מה שהרשויות טרחו לעשות מאז שהתברר להן סוף סוף שאמרה עזב את הארץ, היה להודיע לביקורת הגבולות כי אם יעבור שם - יש לעוצרו.

כתבות מומלצות

נתניה פרוייקט גינדי

חשבתם שהדירות בישראל יקרות? חכו ל"מס מגדלים" של 20 אלף שקל לדירה

שכונת הדר בחיפה

"אפסיד 400 שקל בחודש למשך עשור, אבל זה יתאזן": המשקיעים החדשים בנדל"ן

RUSSIA EV CHARGERS

שוד הנחושת: מה קרה ל-7,000 טונות של המתכת - ולמה זה צריך להדאיג אותנו

ג'ניפר דודנה

התגלית שלה שינתה את העולם. איך צריך להשתמש בה?

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

אילוסטרציה קולג' סטודנטים

מה היא הדרך להשיג חיים טובים? הנוסחה שמזעזעת את הצעירים

בית למכירה

המתווכת מצאה קונה שמוכן לשלם יותר - והרגיזה את בעלת הדירה: "קילקלתי לה את התוכניות"