בניזרי צפוי להיחקר במשטרה בחשד לקבלת שוחד מקבלן עובדים זרים

המשטרה ממתינה להחלטת היועץ המשפטי אם לזמן לחקירה את שר העבודה שלמה בניזרי, בחשד לקבלת שוחד - כך חושף מגזין TheMarker המתפרסם בימים אלו

ניקול קראו
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
ניקול קראו

בימים אלה, כששר העבודה והרווחה, שלמה בניזרי, מחפש פתרונות יצירתיים לצמצום מספרם של העובדים הזרים, עסוק היועץ המשפטי לממשלה בבקשה שהניחה לאחרונה המשטרה על שולחנו: המשטרה מבקשת לזמן לחקירה את השר בחשד לקבלת שוחד מקבלן ירושלמי, שעוסק גם בהבאת פועלים זרים לחברות בנייה, תמורת דאגה לצרכיו העסקיים. בחודש שעבר הגיע לידי המשטרה מכתב של יו"ר התאחדות הקבלנים, יהודה שגב, המתריע על אי סדרים בשירות התעסוקה, הקשורים בהיתרים להבאת עובדים זרים לארץ.

על פי טענות המשטרה הידועות נגד בניזרי, נתן לו הקבלן משה סלע, המקורב לשר, טובות הנאה כאספקת עובדים למשק בית, מתן חפצים ובעקיפין גם מתן כסף. השר דאג, על פי החשד, כי סלע יעביר תרומות למוסדות הרב ראובן אלבז, פטרונו הרוחני של בניזרי ובתמורה יקבל מידע פנימי ממשרד העבודה, שאיפשר לו לכאורה להביא עובדים זרים בהיתר. החקירה הפלילית נגד בניזרי נפתחה ביחידה הארצית לחקירות הונאה (יאח"ה) בנובמבר 2001 עקב טענות שהעלה נגדו מנכ"ל שירות התעסוקה, יעקב בוכריס.

בנובמבר פשטו חוקרי יאח"ה על משרדי שירות התעסוקה והחרימו מסמכים, הם גבו מבוכריס עדות במשך ימים ומילאו מאות עמודים, האזינו בתשומת לב לאינספור שיחות טלפון, חיפשו בכל מסעדה, אתר בניה ומקום מפגש אפשרי של עובדים זרים כדי לאתר פועלים שעבדו בעבר אצל סלע ונשלחו למשימות בביתו של בניזרי, וחקרו עובדים בשירות התעסוקה בחשד למתן היתרים להבאת פועלים זרים. לפחות אחד מהעובדים, יעוז אברג'יל, בילה לילה בתא מעצר וחמישה ימים נוספים במעצר בית.

אברג'יל עמד במשך כשלושה שבועות בראש ועדת ההקצאה לתחום הבניין ובתקופה זו העביר לכאורה מידע פנימי למתווכים וקבלנים. החוקרים ייחסו לו קבלת דבר במרמה, זיוף ושימוש לרעה בכוח המשרה.

סניגורו עו"ד אבי עמירם אומר כי ההאשמות נגדו מופרכות ומקורביו טוענים כי נראה שהחוקרים ביקשו בעיקר לברר מה הוא יודע על שהתרחש בשירות התעסוקה ועד כמה הוא יכול להועיל בסגירת הטבעת סביב בניזרי.

וכדי שהטבעת הזו תתהדק עוד יותר, עירבה יאח"ה בחקירה את רשויות המס. חוקרי המכס והמע"מ עצרו ביולי השנה כמה קבלני כוח אדם ובהם סלע בחשד להעלמת מס במיליוני שקלים.

האם הלחץ על הנחקרים יוביל לגיבוש כתב אישום נגד בניזרי? כלל לא בטוח. בוכריס וכמה מהעובדים הזרים שנחקרו אמנם מסרו עדויות שהמשטרה כי יפלילו לכאורה את בניזרי, אבל סלע הכחיש את החשדות והתעקש כי יחסיו עם השר הם ידידותיים בלבד. בדיוק כשהגיע זמנה של המערכה האחרונה: אם יחליט היועץ המשפטי לממשלה שהראיות שהצטברו מצדיקות חקירה, יידרש בניזרי להפריך כמה מהעדויות שנמסרו נגדו ולהוכיח, למשל, מתי וכיצד שילם לסלע תמורת כמה מהשירותים שסיפק לו לכאורה הגיע בתחילת ספטמבר מכתב לאגף החקירות במטה הארצי.

הכתבה המלאה מתפרסמת בגיליון אוקטובר של מגזיןTheMarker.

כתבות מומלצות

ביידן לפיד הצהרת ירושלים

הדיל האמריקאי: מסלול ירוק להיי־טק הישראלי - תמורת הגבלת היצוא

קוסטה ריקה

"החופים פסיכיים, במחיר של מיליון וחצי קונים וילה קו שני לחוף - אבל אז המכות התחילו להגיע"

יוגה

"זה התחיל מכל מיני תל אביבים שחיפשו מפלט מהעיר, עכשיו יש כאן צונאמי״

רעות עייני ילדים מחוננים

"בקיץ היה לי כאן טירוף": כמה עולה לייצר ילד מחונן?

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

טיבינגן גרמניה

ברוכים הבאים לעיר שבה המהירות המקסימלית היא 7 קמ"ש

עבודה ניידת חוף הים

"אני לא קובעת פגישות בזמן השקיעה, גם אם זה אומר להפסיד עשרות אלפי שקלים בחודש"