היועמ"ש שינה החלטתו: צחי הנגבי לא יועמד לדין בפרשת עמותת "דרך צלחה"

רובינשטיין: "בסופו של יום, מצאנו כי נתעוררו ספקות באשר לקיומו של סיכוי סביר להרשעה. לפיכך, החלטנו, פרקליטת המדינה ואנכי, על סגירת התיק"

אמיר הלמר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
אמיר הלמר

היועץ המשפטי לממשלה, אליקים רובינשטיין, הודיע היום כי החליט לשנות את החלטתו ולא להגיש כנגד ח"כ צחי הנגבי כתב אישום בפרשת עמותת "דרך צלחה". החלטתו של היועץ על סגירת התיק נתקבלה עקב חוסר ראיות מספיקות.

כזכור החליט היועץ, בראשית החודש, להגיש כנגד הנגבי כתב אישום בעבירה של מרמה והפרת אמונים, קבלת דבר במרמה ורישום כוזב במסמכי תאגיד בקשר לפעולות שביצע עת עמד בראשות העמותה "דרך צלחה".

לח"כ הנגבי יוחסו חשדות כי בשנים 1996-1994, עת כיהן כיו"ר ועדת הכלכלה של הכנסת ועסק בחוק הרפורמה במשק הדלק, קיבל מהעמותה, אשר עמד בראשה, כ-288 אלף שקל - החזר הוצאות ומשכורת.

סכום זה הועבר לו, ע"פ החשד, מתוך תרומות בסך של כ-375 אלף שקל שנאספו ע"י העמותה מחברות גדולות במשק, בהן שלוש חברות הדלק - סונול, פז ודלק.

בהודעתו מהיום החליט היועץ, לאחר דיונים ממושכים, על סגירת התיק, וזאת עקב חוסר ראיות מספיקות.

לטענת רובינשטיין, לאחר העברת התיק לפרקליטות להכנת כתב אישום סופי לקראת הליך הסרת החסינות בכנסת שבו ועלו קשיים, שעניינם בהוכחת יסודות העבירות השונות ובעיקר עבירות המרמה והפרת האמונים.

"בסופו של יום", אומר רובינשטיין, "מצאנו כי נתעוררו ספקות באשר לקיומו של סיכוי סביר להרשעה. לפיכך, החלטנו פרקליטת המדינה ואנכי, על סגירת התיק".

רובינשטיין טוען כי מבדיקת חומר הראיות נמצא שח"כ הנגבי פעל בהיותו חבר כנסת, כיו"ר ועדת הכלכלה של הכנסת ויו"ר ועדת המשנה שעסקה בקידום החוק למאבק בתאונות הדרכים, ובעת ובעונה אחת נשא תפקיד מרכזי בעמותה ששמה לה כמטרה מרכזית את חקיקתו של החוק. בכך, טוען היועמ"ש, נוצר לכאורה ניגוד עניינים בין שני תפקידיו.

יתרה מכך, במקביל לכהונתו כיו"ר ועדת המשנה לחקיקתו של חוק המאבק בתאונות הדרכים ולפעילותו כחבר כנסת, קיבל ח"כ הנגבי שכר וטובות הנאה משמעותיות מהעמותה שאותה הקים.

עם זאת טוען רובינשטיין, כי בסופו של דבר לא נמצאו די ראיות להוכחת אשמתו של הנגבי ברמה הנדרשת במשפט הפלילי. רובינשטטין קובע כי "עוצמת ניגוד העניינים אינה עולה לכדי הפרת אמונים "מושחתת", הפוגעת באמון הציבור במידה הנדרשת כפי שקבעה הפסיקה לצורך הוכחת העבירות בהן נחשד".

גם בעניין טובות ההנאה נותר ספק ראייתי, במיוחד באשר לשאלה האם הן הביאו אותו להימצא במצב של ניגוד עניינים העולה לכדי מעשה שחיתות של הפרת אמונים.

היועץ מציין כי ועדת האתיקה של הכנסת דנה בשתי קובלנות שעניינן טובות ההנאה שקיבל ח"כ הנגבי מהעמותה מצאה אותו אשם והטילה עליו נזיפה ושלילת שכר לחודשיים.

עם זאת, קובע רובינשטיין כי אמות המידה להרשעה בדין משמעתי שונות בטיבן מאלה הנדרשות להרשעה בדין פלילי, ולפי אמות מידה אלו, טוען רובינשטיין, יש צורך ברמה של סיכוי סביר להרשעה - שלא נתקיים במקרה זה.

בסיכומו של דבר מביע רובינשטיין צער על הימשכות הטיפול בפרשה, ומוסיף "כשם שחובתנו היתה לחקור, ולבדוק ולשקול, כך חשים אנו כי חובתנו היא לסגור את התיק אם נפלו ספקות".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

Doctor illustration.

סוף לחותמת גומי של רופאים: אישורי מחלה יעברו לקופות החולים

סוכני הכאוס שיתוף

זה לא התחיל בבחירות: סוכני הכאוס שסללו את הדרך להפיכה המשטרית