פרשת ישראל ביתנו: פאינה קירשנבאום תישלח ל-10 שנות מאסר

קירשנבאום הורשעה ב-15 מקרים של קבלת שוחד, בנוסף להרשעה בארבע פרשות של בקשת שוחד, ולשלוש עבירות של מרמה והפרת אמונים ■ על מנכ"ל משרד החקלאות לשעבר, רמי כהן, גזר השופט 30 חודשי מאסר

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
פאינה קירשנבאום בבית המשפט, הבוקר. "את השלל שחילצה מהקופה הציבורית חילקה ברוחב לב"צילום: עופר וקנין

סגנית שר הפנים לשעבר, פאינה קירשנבאום, תישלח ל-10 שנות מאסר בפועל -  כך החליט היום (רביעי) השופט ירון לוי מבית המשפט המחוזי בתל אביב. "ידעו האזרחים שומרי החוק שכספי הציבור אינם הפקר", כתב השופט בגזר הדין.

על מנכ"ל משרד החקלאות לשעבר, מקורבו של שר האוצר אביגדור ליברמן, רמי כהן, גזר השופט 30 חודשי מאסר.

בנוסף לעונשי המאסר בפועל, הוטלו על קירשנבאום 12 חודש מאסר על תנאי וקנס של 900 אלף שקל. על כהן הוטלו 18 חודשי מאסר על תנאי וקנס בסך 180 אלף שקל.

במרכז הפרשה שיטה פלילית שבה נקטה מפלגת ישראל ביתנו, כדי לספסר בכוחה השלטוני ולקבל כספים לצורכי המפלגה ולצורכיהם האישיים של אנשיה. קירשנבאום, ששימשה מזכ"לית המפלגה, ויתר מקבלי השוחד בתיק, לרבות כהן, נהגו לסייע לגורמים שונים לקבל תקציבים ממשלתיים ותרומות – בתמורה לאחוזים מאותם התקציבים והתרומות, שהושבו להם בדרכים יצירתיות, כמו העסקת מקורבים, מימון הוצאות, עסקות פיקטיביות ומתנות אישיות.

קירשנבאום הורשעה במארס האחרון ב-15 מקרים של קבלת שוחד במסגרת התיק, בנוסף להרשעה בארבע פרשות של בקשת שוחד, ולשלוש עבירות של מרמה והפרת אמונים. כהן, מקורבו של שר האוצר, אביגדור ליברמן, הורשע בארבע עבירות מסוג שוחד (בהן מתן שוחד, תיווך בשוחד וניסיון לתווך בשוחד), בקבלת דבר במרמה בנסיבות מחמירות, בזיוף בנסיבות מחמירות ובעבירות נוספות.

רמי כהן. מנכ"ל משרד החקלאות לשעבר שהורשע בפרשת ישראל ביתנוצילום: עופר וקנין

בין 2009 לסוף 2014 חלשה קירשנבאום על תקציב הכספים הקואליציוניים של מפלגת ישראל ביתנו, כספים ציבוריים בסך כ-1.2 מיליארד שקל, שדרך הקצאתם היתה מסורה לשיקולה של המפלגה. באותה התקופה נטלה לעצמה ולמפלגתה, על פי הכרעת הדין בתיק, שוחד בסך 2 מיליון שקל.

"הנאשמת פעלה כדי לעקוף את כללי המינהל התקין, ולעשות בכספי הציבור שעליהם הופקדה כבשלה... את השלל שחילצה מהקופה הציבורית חילקה ברוחב לב עם חבריה עם בני משפחתה ועם עצמה", נכתב בהכרעת הדין.

בדיוני הטיעונים לעונש ביקש צוות התביעה, בראשות עו"ד מאור אבן חן מהמחלקה הכלכלית בפרקליטות המדינה, מבית המשפט להטיל על קירשנבאום עונש של 12-10 שנות מאסר בפועל, ואילו סנגורה של קירשנבאום, עו"ד גיורא אדרת, טען שהעונש צריך לעמוד בטווח שבין שלוש לשש שנים. בנוגע לכהן, התביעה טענה לעונש של חמש שנות מאסר, שעה שעורך דינו, אבי חימי, טען כי ניתן להסתפק בעבודות שירות ללא מאסר בפועל.

חקירת תיק 242 פרצה בסוף 2014, במסגרתה נחקרו מעל 100 חשודים ומאות עדים. בפרשה הוגשו כתבי אישום כנגד 19 נאשמים, רובם הגדול נגמרו בעסקות טיעון ללא עונשי מאסר בפועל. 

סנגוריהם של קירשנבאום וכהן הודיעו כי לקוחותיהם מתכוונים לערער על העונש לבית המשפט העליון וביקשו לעכב את ביצוע העונש כדי לאפשר לנאשמים להשתתף בניסוח הערעורים. השופט לוי הורה על עיכוב ביצוע העונש, כך שהשניים יחלו לרצות את עונשם ב-5 בספטמבר.

קירשנבאום ומשפחתה, היום בבית המשפטצילום: עופר וקנין

טיסות לחו"ל לבני המשפחה

באחת מהפרשיות המרכזיות בתיק, פרשת החברה לפיתוח השומרון, סייעה קירשנבאום לראש המועצה האזורית שומרון לגייס 3.5 מיליון שקל לחברה לפיתוח השומרון, שהיתה בצרות כלכליות. בתמורה, קירשנבאום דרשה 1.5 מיליון שקל שיועמדו לצורכי מפלגתה כ"קופה קטנה". החברה לפיתוח השומרון הוציאה את הכספים על תשלומים לאתר האינטרנט יזרוס, שהיה נאמן למפלגת ישראל ביתנו, ושילמה לעדי המדינה נלי דינוביצקי ואיגור ריז – בעלי חברת הפקה ומקורבים ושותפים עסקיים של קירשנבאום ומשפחתה, שלא הפיקו דבר בתמורה לכספים.

חברת הייעוץ המשפחתית של כהן ורעייתו בתיה נאשמה גם היא והורשעה בספיח של התיק, קיבלה סכום מופרז של קרוב ל-500 אלף שקל עבור הפקת חוברות שלא היו נחוצות.

בפרשה אחרת, פרשת עמותת עזרא העולמית, קירשנבאום סייעה לעמותה לגייס מיליוני שקלים ודרשה החזרים. דניאל אלינסון, מנכ"ל העמותה, ניהל קובץ אקסל של ההוצאות שהוציא לדרישת קירשנבאום. אלה כללו מימון סקר עבור ישראל ביתנו ומימון נסיעות לחו"ל. קירשנבאום, בנותיה, אחיה וגיסתה הוטסו לניו יורק, לונדון, מוסקבה, קנדה ועוד בכספי העמותה.

השופט קבע כי הנסיעות הוגדרו באופן שקרי כנסיעות עבודה. אלינסון נדרש אף לרכוש (ואכן רכש) לקירשנבאום מוצרים נוספים, כמו מצלמה, עדשה ומחשב. בנה של קירשנבאום הועסק באופן פיקטיבי על ידי העמותה.

10% עמלה מחברה ההפקות

פרשה נוספת שבה הורשעה קירשנבאום בקבלת 76 אלף שקל כשוחד, נוגעת לחברת ההפקה של עדי המדינה, חבריה של קירשנבאום, דינוביצקי וריז, שקירשנבאום סייעה להם בקבלת חוזי הפקה מרשויות שונות. השניים גמלו לה ב"עמלה" של כ-10% מאותם חוזים. בהמשך הקימו ריז ובתה של קירשנבאום, רנית, חברה שקידמה מיזם עסקי בתחום הטבק בשם "דון טבק". השקעתה של קירשנבאום בחברה מומנה על ידי כמה מהגופים מקבלי התקציבים.

פרשה נוספת היא פרשת איגוד הכדורסל, במסגרתה סייעה קירשנבאום לאיגוד הכדורסל לקבל תקציב של כמיליון שקל ממשרד החינוך. בשל קשיים חוקיים להעביר את הכספים לאיגוד, השתמשו הצדדים במכון וינגייט כמסלקת כספים, שגבה 6% בגין השירות המפוקפק והעביר את יתרת הכסף לאיגוד.

בסופו של התהליך, חברת הייעוץ של משפחת כהן חתמה על חוזה ייעוץ בהיקף של 100 אלף שקל עם איגוד הכדורסל. חלק מהכסף חזר לקירשנבאום באמצעות העסקת בנה, תמיר, כ"חוקר", שערך מחקרים אינטרנטיים כביכול עבור חברת הייעוץ של משפחת כהן. כהן וקירבשנאום הורשעו בלקיחת שוחד בפרשה.

בפרשה דומה למדי, שעסקה באיגוד הכדוריד, היה זה דווקא משה קליסקי, מאכער בתחום הספורט שגזר את העמלה. קליסקי, שהיתה לו מערכת יחסים עם קירשנבאום, פנה לקירשנבאום ובאמצעותה חילץ תקציב של חצי מיליון שקל. קליסקי גזר בעצמו עמלה של 188 אלף שקל. קישנבאום הורשעה בפרשה זו במרמה והפרת אמונים.

מאות אלפי שקלים על סיוע לעמותה

חלק אחר בתיק עוסק בעמותת איילים, עמותה העוסקת בהקמת כפרי סטודנטים בנגב, לה סידרה קירשנבאום עם ראש מטה הארגון בישראל ביתנו דאז, דאוד גודובסקי, תקציב ציבורי בסך 5 מיליון שקל לעמותה. קירשנבאום הורשעה בקבלת שוחד בסך 300 אלף שקל בפרשה, ודרשה מאות אלפי שקלים נוספים. הכסף עבר בצורת מימון משכורת פיקטיבית לפעיל המפלגה, ומימון שירותי ייעוץ אסטרטגי שניתן לקירשנבאום.

פרשה נוספת נוגעת להקצאת מיליוני שקלים כתקציב למועצה האזורית דלת המשאבים מגילות ים המלח, שבה חיים כ-2,000 תושבים בלבד. בתמורה לתקציב הועברו מאות אלפי שקלים לאתר יזרוס.

כהן הורשע בפרשת אתר התיירות שילה הקדומה, שעסקה בתקופה שבה היה יועץ לשר התיירות סטס מיסז'ניקוב. הוא הורשע בניסיון לתיווך בשוחד בתמורה לתקציב שלא הועבר בסופו של דבר.

עוד הורשע כהן בפרשת זיוף, שנגעה לייעוץ שנתנה חברת הייעוץ של רעייתו ב-2012 למועצה האזורית חבל לכיש. כהן הורשע בכך שזייף דו"חות פעילות כדי לחלוב שכר במאות אלפי שקלים מהמועצה. 

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker