אפרת נוימן

ארבעה רופאים שהשתתפו בסרט של אורלי וגיא "ומה אם כל העולם טועה?", אשר בוחן את המאבק בנגיף הקורונה בצורה ביקורתית, הגישו אתמול (ה') תביעת לשון הרע נגד ד"ר שרון אלרעי פרייס, ראש שירותי בריאות הציבור במשרד הבריאות. זאת לאחר שלטענתם היא כינתה אותם - גם אם לא בשמם - במסגרת קבוצת ווטסאפ, בה חברים למעלה מ-250 רופאים, בין השאר "מכחישי קורונה" ו"מתנגדי חיסונים".

הם תובעים פיצוי של 150 אלף שקל ופרסום הודעת תיקון והכחשה של הדברים שנאמרו. בתביעה נכתב כי כל סכום שיתקבל ישמש לכיסוי הוצאות משפט ולתרומה לחיזוק מחלקות טיפול נמרץ בבתי חולים.

התובעים הם פרופ' אודי קימרון, פרופ' אייל שחר, פרופ' איתן פרידמן וד"ר אמיר שחר. הפרסום אליו הם מתייחסים הוא הודעה של אלרעי פרייס, שנכתבה בסיום התכתבות מול פרופ' חגי לוין, שבה כתבה "יש ריצה לתקשורת ולוועדות בכנסת ומעל כל עץ רענן כדי להתנגח. לרוב בלי נתונים. בלי אמת. בלי לבדוק אפילו. אלא עם סיסמאות שאין מאחוריהם כלום. ולא באמת מועילות אלא רק תורמות לפגיעה באמון הציבור שאתה כל כך מזדעזע ממנה. כשבכירים באגוד רופאי הציבור משתתפים במהלך פנדמיה שמאיימת על כולנו בסרט של מכחישי קורונה ומתנגדי חיסונים, שכל מטרתו לערער את אמון הציבור, נדרש לעצור ולעשות חשבון נפש עמוק". התובעים טוענים כי למרות שלא הוזכר שמם, ברור לחלוטין כי הדברים מכוונים אל משתתפי הסרט והזיהוי ברור לכל החברים בקבוצה אליהם נשלחה ההודעה. לדבריהם, בסרט הובעה ביקורת על פעילות הממשלה במשבר הקורונה והם הביעו את עמדתם המקצועית המבוססת על הניסיון שרכשו.

מתוך הסרט. אורלי וגיאצילום: רשת 13

הם הוסיפו כי בדבריה של הנתבעת הם מוצגים כרודפי פרסום שמבקשים כביכול רק "להתנגח", בלי שיש להם עמדות מקצועיות מבוססות. זאת, בעוד הם מציגים עמדות מדעיות לגיטימיות - כשם שהנתבעת עושה - ואינם רוצים לפגוע בציבור או באמון הציבור - אלא להפך. נציין כי בפרסום אליו הם מתייחסים לא נאמר שהם מכחישי קורונה  ומתנגדי חיסונים, אלא שהם השתתפו בסרט של מכחישי קורונה ומתנגדי חיסונים. לפי התביעה, מהאמירות האלה משתמע שהם נתפשים ככאלה. 

בתביעה שהוגשה באמצעות עו"ד גדי שילה לבית משפט השלום בתל אביב, נכתב כי ההודעה שמהווה לשון הרע "מתחילתה ועד סופה רוויה בהשמצות שקריות על התובעים. החמורות שבהן הן האמירות כי התובעים הם מכחישי קורונה ומתנגדי חיסונים. אלה הם תיוגים רדודים ואמירות אשר מבזות, משפילות ושמות ללעג את תפקידם, את השכלתם האקדמית, את ניסיונם ואת מקצועיותם של התובעים".

בתביעה נכתב כי הם אינם מתעלמים מהמגפה, אינם מכחישים את קיומה בשום אופן ואינם מתנגדים לחיסוני הקורונה - אלא להיפך. הם סבורים כי הנזקים האדירים שנגרמים לבריאות הציבור ולמשק הישראלי אינם כתוצאה מהקורונה, אלא תולדה של טיפול יתר ממשלתי הרסני, ועמדה זו מגובה במחקרים מדעיים ונתמכת על ידי מדענים ידועי שם מרחבי העולם. עוד נכתב כי הם פנו לאלרעי פרייס על מנת שתחזור בה מהדברים אך לא קיבלו מענה.

הסרט של אורלי וגיא פורסם ביוטיוב "מאחר שאף ערוץ שידור ישראלי לא רצה להקרינו ולהתעמת עם הממסד הרפואי הממשלתי", נכתב בתביעה. התובעים מוסיפים כי במהלך הסרט הובהר במפורש כי המרואיינים אינם מכחישי קורונה ואינם מתעלמים מקיומה. לדבריהם, הפרסום של אלרעי-פרייס שהוא השמצה שקרית ומכוערת, מטיל בהם דופי חמור, בשמם ובתדמיתם וגורם להם נזק רב. זאת במיוחד בשל העובדה שהם באים מצד מי שממלאת תפקיד ציבורי מרכזי בניהול המשבר.

לסיכום, נכתב כי "לכל אדם הזכות להביע את דעתו ודאי כאשר מדובר בעמדה מקצועית. אולם זכות הבעת העמדה וחירות הביטוי אינם מתירים את הכפשתו של האדם אשר עמו קיימת מחלוקת. אין לנתבעת זכות לכנות את התובעים בכינויים "מכחישי קורונה" או "מתנגדי חיסונים", ואין לה הזכות להלעיז על התובעים כאילו עמדתם המקצועית אינם מבוססת על נתוני אמת".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker