פרשנות |

סופן של עבירות המס המיוחסות לאריה דרעי – מאסר

מנדלבליט משדר ביטחון נחרץ בכך שהעבירות והראיות המיוחסות לדרעי הן חמורות ומבוססות היטב, ממש כמו במקרה של הנאשם בנימין נתניהו

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
אריה דרעי
אריה דרעיצילום: הדר כהן

כדרכו, היועץ המשפטי למשלה אביחי מנדלבליט מעביר כל תיק נגד איש ציבור במססננת של דיונים אינסופיים ועיון זהיר ביותר. זה מסביר מדוע בתיק החקירה נגד השר אריה דרעי, שהונח על שולחנו של היועץ ב-2018, מגיעה רק עתה ההכרעה.

מאז נפתחה החקירה בתיק הזה ועד שהגיע להכרעה על הגשת כתב אישום בכפוף לשימוע, צומקו החשדות. מתיק שהחל בעבירות של שחיתות שלטונית - שוחד והפרת אמונים – נותרו עבירות מס בלבד.

התיק נחקר ביחידה הארצית לחקירות הונאה ועבר את פרקליטות מחוז תל אביב (מיסוי וכלכלה) בהובלת עו"ד ליאת בן ארי, כיום משנה לפרקליט המדינה והתובעת בתיקי נתניהו. לאחר מכן עבר התיק לניהולו השוטף של מי שהחליף את בן ארי, פרקליט מחוז (מיסוי וכלכלה) הנוכחי, יהונתן תדמור.

בלשכת היועץ מנדלבליט התקיימו כרגיל דיונים אינספור על העבירות והראיות בתיק, כך מדווח מנדלבליט עצמו בהודעה לציבור. מנדלבליט גם הכניס לתמונה את המשנה ליועץ לעניינים פליליים, עו"ד עמית מררי, כדי שתבחן את הסוגיות העולות במבט טרי.

כמו בתיקי נתניהו, גם במקרה של דרעי התוצאה של מנדלבליט היא החלטה על כתב אישום בכפוף לשימוע בעבירות רזות בהרבה מכפי שהיו בתיק בתחילת הדרך. מהצד השני, כפי שמנדלבליט משדר ביטחון נחרץ בכך שהעבירות והראיות המיוחסות לנאשם בנימין נתניהו הן חמורות ומבוססות היטב – כך עולה גם מהודעתו בעניין דרעי.

נתניהו ומנדלבליט בישיבת הממשלה, ב-2015צילום: מרק ישראל סלם

מנדלבליט קובע כי מ-2010 ועד 2013, בסמוך לחזרתו של דרעי לחיים הפוליטיים, הוא הרבה להתנהל במזומן גם בחייו הפרטיים וגם בשירותים העסקיים שהעניק, ועשה זאת מחוץ למערכת הבנקאית.

מכאן עולות שלוש פרשות שהיועץ שוקל להעמיד לדין את דרעי בגינן. האחת, דיווח כוזב למס שבח מקרקעין על עסקה שבה מכר נכס בגבעת שאול בירושלים לאחיו, עו"ד שלמה דרעי. שתי פרשות נוספות עוסקות באי דיווח לרשות המסים על הכנסות לכאורה שדרעי קיבל או דאג שיועברו כתרומה לאחר, בעבור שירותים שנתן.

אצל ציפי רפאלי זה נגמר במאסר

דיווח כוזב על עסקות ואי דיווח לרשות המסים הן עבירות פליליות חמורות כשמדובר במטרה להתחמק מתשלום מס. הן יכולות להוביל אדם גם לריצוי עונש מאסר.

לשם השוואה, לאחרונה אישר בית המשפט עסקת טיעון עם ציפי רפאלי ובתה, בר רפאלי, וגזר עליהן - בהתאם להסכמות שבהסדר - מאסר של 16 חודשים (לאם) ותשעה חודשי עבודות שירות (לבת), בנוסף לתשלומי המס הנדרשים ולקנס משמעותי. 

בר רפאלי ומשפחתה בדיון בעניינם בבית משפט השלום בתל אביבצילום: מגד גוזני

השתיים נאשמו בכך שמסרו לפקיד השומה מידע כוזב והסתירו מידע רלוונטי, במטרה להסתיר את זיקותיה של בר רפאלי לישראל. רפאלי האם הורשעה בשימוש במרמה, עורמה ותחבולה, השמטת הכנסה מדו"ח, עבירות בעריכת דו"ח לא נכון ומסירת ידיעות לא נכונות ללא הצדק סביר; ורפאלי הבת הורשעה בעבירות של מסירת ידיעות לא נכונות ללא הצדק סביר.

במקרה של ציפי ובר רפאלי מדובר בעבירות מס ביחס להכנסות של כ-25 מיליון שקל. מהודעת היועץ בעניינו של דרעי עולה כי עבירות המס המיוחסות לו נוגעות לסכומים בהיקף של פחות מעשירית מהסכום שניסו האם ובתה להעלים.

למרות פער הסכומים, דיווח כוזב והעלמת הכנסות הן בהחלט עבירות שיכולות להוביל למאסר. באחרונה אף הוחלט להקים בבית המשפט המחוזי בתל אביב מחלקה מיוחדת שתעסוק בפשיעה כלכלית, עבירות של איסור הלבנת הון ועבירות מס חמורות. יוזמת הקמת המחלקה הזו היתה ליאת בן ארי, שראתה צורך בשופטים מתמחים שיבינו את חומרת העבירות הללו, ידונו בהם ביעילות וגם יטילו ענישה המשקפת את חומרת העבירות.

ח"כ חיים כץצילום: אמיל סלמן

מנדלבליט יכריע אם דרעי יוכל להמשיך לשמש שר

למחלקה הזו עשוי להגיע תיק פלילי נוסף, נגד השר לשעבר חיים כץ. באוקטובר האחרון הודיע היועץ על כוונתו להעמיד לדין את כץ בעבירות מס, בכפוף לשימוע. לכץ מיוחסת הימנעות מדיווח או דיווח באיחור על הכנסות של כ-2.2 מיליון שקל, בין היתר משבע דירות שנמצאות בבעלותו, וחלקן נרשמו על שם בני משפחתו. 

בבוא העת, יצטרך היועץ מנדלבליט להכריע אם עבירות המס מונעות מהשר דרעי להמשיך לכהן כשר בהתאם ל"הלכות דרעי ופנחסי", שנקבעו בשעתו בבג"ץ בעקבות סירובו של ראש המשלה המנוח, יצחק רבין, לפטר את דרעי מתפקידו כשר הפנים - לאחר שהיועץ המשפטי לממשלה דאז, יוסף חריש, החליט להגיש נגד דרעי כתב אישום בעבירות שוחד.

השאלה אם דרעי יוכל להמשיך לכהן כשר תלויה גם בחומרת העבירה ובמאפייניה. במקרה הנוכחי, מייחס היועץ לדרעי עבירות של הטעיית שלטונות. מאפייני העבירות האלה צריכים למנוע מאדם לשמש שר, תפקיד שבו הוא חייב לדווח דיווחי אמת לממשלה, לכנסת, למבקר המדינה וגם לציבור.

עו"ד ירון קוסטליץ, סניגורו של שלמה דרעי, שגם לו מייחס מנדלבליט עבירות פליליות במסגרת הודעתו לציבור, מסר בעקבות זימון שלמה דרעי לשימוע כי "מדובר במחלוקות אזרחיות מיסויות, שאין מקומן במסגרת הליך פלילי. בהתאם, אני מאמין כי לאחר השמעת הטענות בשימוע, תסגור הפרקליטות את תיק החקירה". אגב, טענה דומה השמיעה עו"ד נוית נגב שמייצגת את חיים כץ. יש להניח שהטענה תישמע גם על ידי סניגוריו של אריה דרעי.

יכול להיות שהם צודקים. עם זאת, גם במקרה של בר וציפי רפאלי, עלתה לאורך הדרך הטענה כי מדובר במחלוקות אזרחיות שאין מקומן בהליך הפלילי. מנדלבליט ואנשיו היו בוודאי מודעים לטיעון הזה ולאפשרות שיועלה.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker