פסק הדין מבריטניה שצריך להטריד את יצחק תשובה וקובי מימון

בית המשפט העליון בישראל ידון בערעור קוקה קולה על ההחלטה לאשר תביעה ייצוגית נגדה על שימוש לרעה בכוחה המונופוליסטי. ואולם החלטה בבריטניה לאשר ייצוגית דומה נגד מאסטרקארד עשויה להדאיג את הטייקונים

עידו באום
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
קוקה קולהצילום: Bloomberg
עידו באום

מחר (חמישי) יתקיים בבית המשפט העליון דיון חשוב - עם השלכות רוחב דרמטיות. הדיון יעסוק בערעור על החלטה של השופט פרופ' עופר גרוסקופף, שניתנה בשבתו כשופט מחוזי, בתביעה ייצוגית נגד קוקה קולה. בבקשה לאישור התביעה הייצוגית נטען כי החברה ניצלה לרעה את מעמדה המונופוליסטי כדי לגבות מחיר מופרז על בקבוקי קוקה קולה 1.5 ליטר. הרכב השופטים אינו מורחב, וכולל את ניל הנדל, ענת ברון ויוסף אלרון.

החברה המרכזית למשקאות קלים (קוקה קולה ישראל), שגרוסקופף אישר את התביעה הייצוגית נגדה, עירערה. היועץ המשפטי לממשלה אביחי מנדלבליט, בגיבוי רשות התחרות, התייצב לצד קוקה קולה המונופוליסטית. היועמ"ש קרא לבית המשפט לקבוע רף גבוה ביותר בבקשות לאישור תביעות ייצוגיות צרכניות שממוקדות בטענה כי מונופול ניצל לרעה את כוחו וגבה מחיר גבוה במיוחד.

להכרעה של העליון תהיה השלכה על שורה של תביעות שהוגשו נגד מונופולים בישראל - ובראשן הבקשה לתביעה ייצוגית המתנהלת נגד חברות הגז, בטענה לגביית מחיר מונופוליסטי בחוזה בין השותפות בתמר לחברת החשמל. התובעים טוענים לנזק עצום של 42 מיליארד שקל, או 2 מיליארד שקל לכל שנה של אספקת גז, שיושת בעיקר על נובל אנרג'י (שאותה רכשה שברון), דלק קידוחים בשליטתו של יצחק תשובה, וישראמקו מקבוצת קובי מימון.

בית המשפט העליון

בעיתוי מושלם ניתן השבוע פסק דין בבית המשפט העליון בבריטניה בייצוגית שהוגשה שם נגד מאסטרקארד. נטען כי החברה ניצלה כוח מונופוליסטי לגבות עמלות גבוהות מעסקים, שגולגלו לצרכנים. העליון הבריטי קבע בניגוד לעמדת היועץ בישראל כי צריך להקל עם בקשות לתביעות ייצוגיות כאלה. למשל, אין צורך להוכיח נזק מדויק בשלב מקדמי - גישה מקלה ביחס למקובל בישראל.

הטיסות לישראל מבריטניה אמנם נחסמו בגלל מוטציית הקורונה, אבל שערי בית המשפט העליון הישראלי נותרו פתוחים; השופט הנדל אישר את הגשת פסק הדין הבריטי בהליכים בתיק קוקה קולה. אולי האישור הוא איתות לעמדה ליברלית של בית המשפט העליון כלפי ייצוגיות שעניינן ריסון מונופולים. גישה שכזו, אם אכן תיושם, אמורה מאוד להטריד את חברות הגז, שעדיין ממתינות להחלטה בעניין התביעה הייצוגית. גישה שכזאת עלולה לעלות לתשובה ומימון הרבה מאוד כסף.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker