הפרקליטות תתנגד לעיכוב משפט נתניהו עקב זימון וואלה וידיעות אחרונות לשימוע

בפרקליטות מצפים כי עורכי הדין של ראש הממשלה ינסו להשתמש בשימוע שייערך לחברות כדי לדחות את משפטו של ראש הממשלה ■ בפרקליטות שוקלים להגיש את התביעה נגד החברות כתיק נפרד

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ההצהרה שנשא ראש הממשלה בנימין נתניהו בפתיחת משפטו, כשהוא מוקף בשרי הליכוד

בפרקליטות המדינה אין כוונה לאפשר כל עיכוב בניהול התיק נגד ראש הממשלה, בנימין נתניהו, בעקבות ההחלטה להעמיד לדין את התאגידים וואלה וידיעות אחרונות, ואת החברות מקבוצת יורוקום שבאמצעותן החזיק שאול אלוביץ' במניות בזק - במקביל לניהול תיקים 2000 ו-4000 בבית המשפט המחוזי בירושלים.

הבוקר (ד') הודיעה הפרקליטות על הכוונה להעמיד לדין את החברות שהיו מעורבות בתיקים, נוסף על העמדתם לדין של אלוביץ', לשעבר בעל השליטה בקבוצת בזק-yes, ושל מו"ל ידיעות אחרונות ארנון (נוני) מוזס, במסגרת "תיק האלפים". לחברת ידיעות אחרונות תיוחס עבירה של הצעת שוחד לראש הממשלה נתניהו, כפי שמיוחס למוזס. לוואלה ולחברות מקבוצת יורוקום מיוחסים מעשים של מתן שוחד והלבנת הון, כפי שיוחסו לאלוביץ' בתיק 4000.

זימון התאגידים לשימוע באיחור רב, כשתיק האלפים עצמו מצוי כבר בפתח שלב ההוכחות, נובע מטעות של הפרקליטות שנבעה בין היתר מהרצון לקבל החלטה בנושא הקריטי של הגשת כתב אישום נגד ראש הממשלה בהקדם, כדי לאפשר למערכת הפוליטית ולציבור ודאות רבה ככל האפשר בנוגע למצבו המשפטי של נתניהו.

סביבתו של נתניהו טענה בעבר כי אי-העמדת התאגידים לדין מעידה על אכיפה בררנית נגדו. בין היתר, לפני כמה חודשים הגיש ארגון בשם לביא, באמצעות עו"ד מיכאל דבורין, שהועסק בקמפיינים האחרונים כיועץ אסטרטגי של מפלגת הליכוד, עתירה לבג"ץ בדרישה לנמק מדוע לא הועמדו התאגידים לדין יחד עם נתניהו, אלוביץ' ומוזס.

עו"ד יוסי כהןצילום: אוליבייה פיטוסי

כעת, לאחר שהוחלט לשקול להעמיד את התאגידים לדין - ההערכה היא כי ראש הממשלה ינסה להשתמש במהלך כדי לבקש מבית המשפט עיכוב של משפטו, עד להחלטה בשימוע שיערך לתאגידים. לפי המכתב שנשלח לתאגידים, השימועים צפויים בעוד 90 יום, וייתכן שיינתנו הארכות - כך שאם תתקבל הבקשה, הדבר יכול לגרור עיכוב של חודשים רבים בתיקי נתניהו.

בצוות התביעה במשפט נתניהו גובשה העמדה כי יש להתנגד לכל ניסיון כזה, ככל שיהיה, ולנמק את ההתנגדות בכך שקיים אינטרס ציבורי ברור בבירור אחריותו הפלילית של נתניהו בהקדם, בשל השלכות המשפט על המערכת הפוליטית ועל המדינה כולה.

ככל שיוגש כתב אישום נגד התאגידים, הכוונה נכון לעת עתה היא להגיש אותו לבית המשפט המחוזי בתל אביב, כתיק נפרד, דבר שיביא לבזבוז של משאבים שיפוטיים לעומת מצב שבו התאגידים היו עומדים לדין במסגרת התיק העיקרי. כדי לצמצם את בזבוז המשאבים, בפרקליטות עשויים לנסות להגיע להסכמות עם החברות שיאפשרו הסתמכות מסוימת על דיונים בתיק האלפים גם בתיק התאגידים - ככל שיהיה כזה.

אפשרויות נוספת למניעת בזבוז המשאבים היא עסקת טיעון עם מי מהתאגידים, שתייתר את ניהול המשפט, או החלטה לא להעמיד לדין את התאגידים בעקבות קבלת טענותיהם בשימוע.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker