פשרה בין שותפות רציו לשלומי שוקרון: 15% ממניות רציו יימכרו לצד שלישי - והתמורה תועבר לגלובוס

עורכי הדין שייצגו את הצדדים בפרשה ימכרו בעבור גלובוס 15% ממניות רציו לצד שלישי אשר לא מעורב בסכסוך

הילה רז
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
הילה רז

הסכסוך בין חברת רציו לבין הקבלן שלומי שוקרון קרוב לפתרון, והפעם ללא מעורבות העולם התחתון. בהתאם להסכמת הצדדים, רציו תקצה 15% ממניותיה לנאמנים מטעם הצדדים, אשר יפעלו למכירתן לצד שלישי, כשתמורתן תועבר לגלובוס - כך נקבע בהסדר פשרה שנחתם בין בעליה של גלובוס אינטרנשיונל השקעות בניין ופיתוח, שלומי שוקרון, לבין בעלי השליטה ברציו, ליגד רוטלוי ויגאל לנדאו.

הנאמנים שיחזיקו במניות לצורך מכירתן הם עורכי הדין שייצגו את הצדדים בהליכים המשפטיים בה נקטו הצדדים : עו"ד בועז בן צור מטעמו של שוקרון ועו"ד אלי זהר מטעמה של רציו.

יגאל לנדאוצילום: בכר דודו

הסכם הפשרה מסיים מאבק משפטי מסועף בין החברות שכלל שלל תביעות הדדיות בשנה וחצי האחרונות והסתייעות בגורמים מהעולם התחתון.

מדובר במניות של החברה הפרטית, רציו חיפושי נפט, ולעסקה אין קשר ליחידות ההשתתפות של רציו הנסחרות בבורסה. בהודעה ששיגרו הודיעו "גלובוס ורציו מצרות על עגמת הנפש שנגרמה לצדדים בשל פרסומים שנכרכו בסכסוך ביניהן ומברכות על הצלחתן לסיים את הסכסוך בהסכמה". גלובוס הודיעה כי היא מצרה על טענות שפורסמו בעניין הליך הבוררות לפיהן הצדדים יזמו פניה לגורמים בעולם התחתון כדי ליישב את הסכסוך שנתגלע בין שתי החברות. הצדדים ציינו כי "רצו ליישב את הסכסוך בדרכים המקובלות בעולם העסקים, קרי מערכת המשפט, ולא הייתה להם כוונה לערב בסכסוך גורמים מהעולם התחתון. התמונה שהצטיירה בכלי התקשורת אינה נכונה".

במסגרת דיוני המשא ומתן שהתנהלו בחודשים האחרונים בנוגע למניות רציו שהיו שנויות במחלוקת עלה שמו של יולי עופר כמי שמעוניין לרכוש את מניות גלובוס ברציו, ולהיכנס בנעליו של שוקרון. עופר אף שיגר הודעת בורסה ובה הודיע כי הוא בודק את האפשרות לרכוש מגלובוס את מניותיה ברציו. ואולם, כרגע נראה כי עופר לא יבצע את העסקה והמניות יועמדו למכירה לכל המרבה במחיר.

לפני למעלה משנה פנתה לראשונה גלובוס לבית המשפט המחוזי בתל אביב בבקשה כי יבטל את הסכם הבוררות שערכה עם רציו בטענה כי אחד הבעלים של רציו, יגאל לנדאו, המחזיק גם בשליטה בבנק אגוד, עירב בסכסוך את ראש ארגון הפשיעה מאיר אברג'יל. השופט יהודה זפט קיבל את הבקשה וקבע כי "אין חולק שההחלטה לברר את הסכסוך בין גלובוס לרציו בדרך של בוררות התקבלה על ידי גורמים בעלי מוניטין של אלימות, שאליהם פנו שוקרון ולנדאו במטרה להטיל אימה על הצד שכנגד או במטרה ליצור מאזן אימה, ולכך אין לתת יד".

הסכסוך בין גלובוס לרציו החל ב-2005, אז ביקשה שותפות רציו לצאת לגיוס הון בבורסה. גלובוס, שהחזיקה בכ-10% ממניות השותפות, סירבה לצאת לגיוס ההון אלא אם יכוסו הפסדיה באותה התקופה ויובטחו השקעותיה.

באפריל 2005 נחתם הסכם בין גלובוס לחברת רציו הפרטית, שלפיו רציו תקצה 15% ממניותיה לגלובוס, ותשלם לחברה 2,000 דולר בחודש כ"דמי ייעוץ בנושא קשרי משקיעים ובעלי יחידות".

לטענת שוקרון, לאחר חתימת ההסכם הוא נפגש עם ליגד רוטלוי, מבעלי השליטה ברציו. בפגישה זו, לשיטת שוקרון, התחייב כלפיו רוטלוי כי רציו תשלם לו 4.5 מיליון שקל בעבור הסכמתו לאשר את ההנפקה. בתמורה לכך התחייב שוקרון להצביע בהתאם להחלטה של רציו.

לטענת שוקרון, רציו לא עמדה בהסכם והכספים לא שולמו לו. רציו טענה בתגובתה לבית המשפט כי הסיבה היחידה לבקשת שוקרון לביטול הבוררות היא העלייה המסחררת בשווייה של שותפות רציו מאז שהחלה הבוררות, והעובדה שאינו יכול ליהנות מעלייה זו.

רציו עירערה לבית המשפט העליון על החלטתו של השופט זפט וגלובוס לעומתה הגישה תביעה לבית המשפט המחוזי בבקשה שיצהיר שהיא בעלת 15% מהון המניות של חברת חיפושי הנפט הפרטית רציו.

כעת עם חתימת ההסכם בין הצדדים הם יפנו לבתי המשפט בבקשה למחוק את ההליכים המשפטיים.

גלובוס מיוצגת על ידי עו"ד בועז בן צור, אורי קידר, אייל מינץ וארז שחם. רציו מיוצגת באמצעות עו"ד אהרון מיכאלי ויהודה רוזנטל ממשרד גולדפרב- זליגמן.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker