שישה שופטים נוספים: התוכנית להרחבת המחלקות הכלכליות בבית המשפט המחוזי

מטרת המהלך היא לייעל את הטיפול בתיקי פשיעה כלכלית, לצד תיקי מס פליליים - שכיום אינם מנותבים למחלקה הכלכלית

אפרת נוימן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
בית המשפט המחוזי תל אביב
אפרת נוימן

שר המשפטים, אבי ניסנקורן, מקדם מהלך להרחבה של המחלקות הכלכליות בתי המשפט המחוזיים בתל אביב ובחיפה גם לעבירות של פשיעה כלכלית. התוכנית היא להוסיף ששה שופטים נוספים לשתי המחלקות הכלכליות בבתי המשפט. עדיין לא הוחלט מה תהיה החלוקה בין בתי המשפט ואם ימונו שופטים חדשים או שינותבו שופטי מחוזי, כפי שהתרחש עד כה.  

המטרה היא לייעל את הטיפול בתיקי פשיעה כלכלית (כמו תיקי מס פליליים) שכיום אינם מנותבים למחלקה הכלכלית וכך גם לאפשר באופן מהיר יותר חילוטי כספים.  הצו גובש בעקבות דו"ח מבקר המדינה ולהמלצה המופיעה בדו"ח ה-FATF, לשקול את הרחבת הסמכות של המחלקות הכלכליות, כך שאלה ידונו גם בעבירות של פשיעה כלכלית ובהליכי החילוט והתפיסה הנגזרים מהם.

שר המשפטים, אבי ניסנקורןצילום: אוהד צויגנברג

בית המשפט הכלכלי בתל אביב פתח את שעריו בדצמבר 2010, כהשראה מבית המשפט הכלכלי בדלאוור שבארה"ב. ארבעת השופטים שמכהנים בו הם חאלד כבוב ורות רונן, שמכהנים בו מפתיחתו, וכן השופט מגן אלטוביה, שהחליף את השופטת דניה קרת מאיר לאחר שפרשה משפיטה, והשופטת מיכל אגמון גונן שמונתה בתחילת 2019. ב-2018 החלה לפעול גם מחלקה כלכלית בבית המשפט המחוזי בחיפה שתרכז את הדיון בנושאים המוגדרים ככלכליים בחוק בתי המשפט. במחלקה מכהן השופט רון סוקול.

בשלב זה מופץ להערות הציבור למשך שבועיים צו בתי המשפט. בשלב הבא יידרש אישור של הצו בוועדת חוקה לפני שיאושר.

ניסנקורןאמר כי "מאבק עיקש בפשיעה הכלכלית הוא חלק בלתי נפרד משמירה על שלטון החוק; באותו אופן, חילוט הכספים שהושגו שלא כדין לטובת אוצר המדינה הוא אינטרס ציבורי מובהק. הסמכת המחלקות הכלכליות לדון בתיקי פשיעה כלכלית תייעל את הטיפול בתיקים מסוג זה, תקדם את ההרתעה, תגביר את הענישה ותסייע בהסרת החסמים העומדים בפני מימוש הליכי החילוט והעברת הכספים לאוצר".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker