רנואר ויואל גבע הזמינו שירותים מחברת ניקיון לא מורשית – ויעמדו לדין

החוק מחייב חברות שירותי קבלן לפעול תחת רישיון של משרד העבודה ■ גם קבלת שירותים מחברה לא מורשית היא עבירה על החוק

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
עובדת ניקיון. תמונת אילוסטרציה. למצולמת אין קשר לנאמר בכתבהצילום: רמי שלוש

חקירות שערך האגף לאכיפה פלילית במשרד העבודה והרווחה הניבו באחרונה כתבי אישום נגד 11 חברות שונות, שהזמינו שירותים מחברות קבלן שפעלו ללא רישיון נדרש ממשרד העבודה. עוד הוגשו כתבי אישום נגד חמישה קבלני כוח אדם או שירותי שמירה וניקיון, שפעלו ללא רישיון ואף פגעו בזכויות העובדים.

חברת איי.קיי. קלין אחזקות מאשקלון סיפקה שירותי ניקיון, בלי שהיה בידה רישיון כנדרש בחוק. נוסף על כתב אישום שהוגש נגדה, הוגשו כתבי אישום נגד החברות שהזמינו ממנה שירותי ניקיון, ובהן רנואר אופנה, בית הספר לבגרות יואל גבע, כנען סנטר, פולירון זיקים ודיוטי מוטי. כתב אישום נוסף הוגש גם נגד הבעלים והמנהל של החברה, לאחר שהתברר כי החברה ניכתה סכומים משכרם של שבעה עובדים, ולא העבירה אותם אל קרן הפנסיה וקרן ההשתלמות אליה יועדו.

כתבי אישום נוספים הוגשו נגד הייב חאלד מכפר עילבון, שפעל כקבלן שירותי כוח אדם ללא רישיון ונגד החברות שלהן סיפק שירותים: תמוז ואקום פורמינג, תעשיות פולירז אגש"חודשן הצפון אגש"ח. מחקירה שערכו חוקרי מינהל הסדרה ואכיפה עלה עוד כי הנאשם לא שילם שכר עבודה לעובדת ולא סיפק לה תלוש שכר.

חנות של רנוארצילום: תומר אפלבאום

חברה נוספת נגדה הוגש כתב אישום היא ס. עמל פרויקטים מהיישוב בועיינה נוג'ידאת, שעסקה באספקת שירותי כוח אדם ללא רישיון. כתבי אישום הוגשו גם נגד הבעלים והמנכ"ל של החברה, וכן מזמינת השירות - טיולי בועיינה. נגד חברת כח הדרום מרהט הוגש כתב אישום על שעסקה במתן שירותי שמירה ללא רישיון ונגד מנהלה על הפרת חובת פיקוח של נושא משרה.

מטרת החוק: הגנה על העובדים

חוק העסקת עובדים על ידי קבלני כוח אדם קובע כי קבלן כוח אדם או קבלן שירות שמירה/ניקיון בין השאר, מחויב בקבלת רישיון ממינהל הסדרה ואכיפה. המחוקק רצה להגן על העובדים בתחומים אלה, ולכן קבע משטר רישוי. מקור החלטה זו, בין היתר, הוא בצורך להגן על העובדים המועסקים בחברות אלה - שמגיעים על פי רוב מאוכלוסיות מוחלשות.

כיתת לימוד של יואל גבע. למצולמים אין קשר לנאמר בכתבהצילום: יוסי סודרי

קבלת הרישיון מותנית בבדיקת הרקע ואופן ההתנהלות של החברה ומנהליה או העוסק המורשה, בהפקדת ערובה נדרשת, וכן מאפשרת למשרד לפקח על עבודת הקבלן, ובכך לשמור על עובדיו. החוק גם מאפשר למשרד להגן על העובדים במקרה שהחברה תכריז על חדלות פירעון, ולא תוכל לשלם את שכרם. בנוסף, החוק קובע עונש פלילי גם על קבלן כוח אדם או כל קבלן שירות המספק שירותים הקבועים בחוק ללא רישיון וגם על מזמין שירות, שהשתמש בשירותיו של אותו קבלן.

על מזמין השירות חלה האחריות המשפטית לוודא כי הקבלן נושא ברישיון על פי חוק. האחריות על מזמין השירות נועדה לשמש דרך נוספת לשמירה על זכויות עובדים.

איל אסף, מנהל אגף לאכיפה פלילית במינהל הסדרה ואכיפה בזרוע העבודה, מסר: "משרד העבודה ממשיך לפעול להגנה על זכויותיהם של עובדים, תוך שימת דגש על עובדים מאוכלוסיות מוחלשות כמו עובדי קבלן. אנו שבים ואומרים למזמיני השירות - האחריות על שמירת זכויות העובדים חלה גם עליכם ולא רק על המעסיק הישיר. אנו קוראים גם לעובדים ומזמינים אותם להתלונן ברגע שהם חשים פגיעה בתנאיהם. נזכיר כי מדובר בעובדים ברמות שכר נמוכות, וחובה עלינו להגן עליהם בכל דרך אפשרית".

עו"ד גלי לוי, התובעת הראשית במשרד העבודה והרווחה, מסרה: "קיימת חשיבות רבה בשמירה על משטר הרישוי ועל הזכויות הבסיסיות המוגנות במסגרת האכיפה הפלילית - דווקא בתקופה בה כושר המיקוח של העובדים נשחק. נמשיך ונבצע את עבודתנו ובמקרים המתאימים נגיש כתבי אישום ונוביל לענישה פלילית משמעותית על ידי בתי הדין לעבודה נגד מי שביצע עבירות"

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker