ועדת הפנים מקדמת: גביית חובות לעיריות - לא באמצעות חברות פרטיות

הוועדה מגבשת הצעת חוק שתציע לרשויות המקומיות שלושה מסלולים שלא יכללו חברות חיצוניות שיש להן אינטרס כלכלי בגבייה ■ באוצר מתנגדים

אפרת נוימן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
מיקי חיימוביץ בכנסת
מיקי חיימוביץ בכנסתצילום: אוליבייה פיטוסי

האם הרשויות המקומיות לא יוכלו להשתמש בחברות פרטיות ובמשרדי עורכי דין למיקור חוץ לצורכי גבייה? רק אם היוזמה החדשה שעלתה היום בדיון בוועדת הפנים והגנת הסביבה, בראשות ח"כ מיקי חיימוביץ (כחול לבן), לא תטורפד על ידי האוצר .

לפני שנתיים וחצי פסק בג"ץ, בעתירה שהגישה לשכת התיאום של הארגונים הכלכליים, כי אסור לרשויות מקומיות לאפשר לחברות גבייה פרטיות לבצע עבורן גבייה מבלי שהדבר יוסדר בחקיקה מפורטת. מאז ביקשה המדינה וקיבלה חמש דחיות כדי שתוכל לקדם הצעת חוק בעניין.

המשמעות היא שעדיין נעשית גבייה אגרסיבית כלפי תושבים מצד חברות שיש להן אינטרס כלכלי בגבייה (שכן הן מקבלות אחוזים ממנה) ומבלי שהדבר הוסדר בחקיקה. גם הצעת החוק הקיימת אינה פותרת את הבעיות העיקריות ומשאירה את הגבייה במיקור חוץ.

כעת הודיעה הוועדה כי היא מגבשת הצעת חוק חדשה, שתציע לרשויות המקומיות שלושה מסלולים לגביית חובות שלא באמצעות חברות גבייה פרטיות: גבייה עצמאית פנימית על ידי הרשות המקומית, גבייה באמצעות רשות האכיפה והגבייה הממשלתית וגבייה באמצעות תאגיד גבייה שיוקם על ידי הרשות המקומית או השלטון המקומי.

מנכ"ל השלטון המקומי, שלמה דולברג, שהציג את עמדת השלטון המקומי, אמר כי "ברגע שיוסדרו שלושת המסלולים, זה יספק את השלטון המקומי, ונוכל לקבל שרותי גבייה טובים - נוכל לספק את הצרכים של הרשויות המקומיות בגבייה".

במשרד האוצר הביעו התנגדות להצעה. מוריה שליסל מאגף החשב הכללי אמרה בדיון היום בוועדה כי: "הנוסח של שלושת המסלולים לא עלה לוועדת שרים לחקיקה. אנו חושבים שגבייה עבור רשויות מקומיות רק במסלולים המוצעים תפגע בהכנסות המדינה. כרגע המרכז לגביית קנסות של רשות האכיפה והגבייה גובה עבור משרדי ממשלה".

ועדת הפנים מבקשת לקבל תוך שבועיים את עמדת הממשלה להצעתה, במטרה להביא את הצעת החוק לנוסח מוסכם ולהצבעה.

נשיא התאחדות התעשיינים ויו"ר נשיאות המעסיקים והעסקים, ד"ר רון תומר. אמר: "אנו תומכים בהצעת ועדת הפנים שמעוניינת להגביל את פעילות חברות הגבייה ומתנגדים באופן נחרץ לעמדת משרד הפנים, לאפשר לחברות גביית הארנונה להמשיך ולסחוט את העסקים והציבור. רק באמצעות תיקון החוק ניתן יהיה לתקן עוול ארוך שנים שפגע הן בכלל העסקים והן בציבור בישראל. אנו מקווים כי פעילות חברות הגבייה תתנהל בעתיד אך ורק תחת הגבלות ופיקוח הדוק, תוך שמירה על האינטרס הציבורי לגבייה הוגנת של ארנונה".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker