הפרקליטות סוגרת את התיקים בפרשת ההתפקדות לליכוד בתע"א - כולל ליאיר כץ

פרקליטות המדינה הודיעה כי בכוונתה לסגור את התיקים נגד חשודים מרכזיים בפרשת ההתפקדות לליכוד ובפרשות נוספות הנוגעות להתנהלות פלילית לכאורה

ביני אשכנזי
ביני אשכנזי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
יאיר כץ
יאיר כץצילום: ראובן קופיצ'ינסקי

פרקליטות המדינה הודיעה הערב (ד') כי בכוונתה לסגור את התיקים נגד חשודים מרכזיים בפרשת ההתפקדות לליכוד ובפרשות נוספות הנוגעות להתנהלות פלילית לכאורה בתוך התעשייה האווירית. בכלל זה ייסגר התיק שנפתח נגד יאיר כץ, מזכיר הארגון ובנו של חיים כץ, יו"ר ועד העובדים לשעבר.

מדובר בפרשה שעסקה בהתנהלות ועד העובדים בתעשייה האווירית, אשר נחשב לוועד חזק ובעל השפעה רחבה על התנהלות החברה. לוועד כוח השפעה גדול במגוון תחומים וביניהם, קידום העובדים בתוך התעשייה האווירית ותחום ההסעדה ושירותי האוכל ברחבי החברה.

לאחר בחינת חומר הראיות, זומן לשימוע אליהו כהן, אחד מחברי ועד העובדים של התעשייה האווירית והחשוד המרכזי בפרשה. כמו כן, בנוגע לאחת מהפרשות בהן נחשד כהן, זומנו לשימוע עובד התעשייה האווירית שמעון פריתס, ספקית של התעשייה האווירית - חברת א.ב. שירותי תעופה בע"מ ועובד בה אמג'ד ביראני.

עובדים במפעל של התעשייה האוויריתצילום: תעשייה אווירית

בעקבות השימועים שנערכו לפריתס, חברת א.ב. שירותי תעופה וביראני, הוחלט כאמור לסגור את התיקים נגדם. בעניינו של כהן, טרם התקבלה החלטה והיא צפויה להתקבל בקרוב.

כזכור, חלק מתמלילי החקירה של עובדים בתעשייה האווירית נחשפו ב-TheMarker, והעלו תמונה בעייתית בכל הנוגע לקשרים בתוך התעשייה האווירית, בין ועד העובדים להנהלה, וגם בינם לבין גורמי ממשל - לרבות מי שהיה שר הרווחה ויו"ר ועד העובדים בתעשייה האווירית חיים כץ.

כמו כן, הוחלט לסגור את התיקים נגד חשודים נוספים בפרשה, לרבות מספר חברי ועד של התעשייה האווירית. עיקר החשדות כלפיהם נבע מטענות בדבר ניצול לרעה של עוצמת הוועד, כדי לפגוע בעובדים שניסו להתמודד בבחירות לוועד מול הנהגתו באותה עת, וכדי ללחוץ על העובדים להתפקד למפלגת הליכוד. לאחר בחינת החומר, התברר כי אכן היתה מדיניות של ארגון העובדים לגרום להתפקדותם של עובדים לליכוד, אך לא נמצאו ראיות לכך שבמסגרת זו בוצעו עבירות פליליות.

עם זאת, בפרקליטות הודיעו כי בכוונתם לפנות ליו"ר רשות החברות הממשלתיות בעניין סוגיות שעלו מהחקירה וטעונות בדיקה באשר לפעילות החברה והוועד, אך אינן עולות כדי עבירות פליליות.

מעו"ד אייל בסרגליק ומורן פינטו וייס, אשר מייצגים את אילן אטל, יו"ר מועצת העובדים של התעשייה האווירית, נמסר בתגובה: "כפי שסברנו מלכתחילה, ואף הבהרנו בערכאות השיפוטיות, לא היה כל מקום להתחיל חקירה נגד מרשנו בחשד לסחיטה או לשיבוש. העובדה שהתיק נסגר מחוסר אשמה מעידה על כך שהיה מדובר בחקירה מגמתית ביותר, ללא כל ביסוס ואנו שמחים שהפרקליטות קיבלה את עמדתנו וסגרה את התיק בחוסר אשמה. מרשנו ימשיך בעשייה הציבורית רבת השנים שלו כאשר ברור שלא נפל רבב במעשיו".

יאיר כץ מסר: "האמת יצאה לאור הערב. לצערי, החקירה שנפתחה לפני שלוש שנים וחצי, לא די שפגעה פגיעה קשה בי ובמשפחתי, אלא גם בתדמיתה של התעשייה האווירית, חברת ההיי-טק הגדולה במדינת ישראל ובארגון העובדים שלה - שהוא ארגון אחראי ומסור המשרת את עובדי החברה ביושרה". לדבריו, "הרכילות כי כפינו על עובדי החברה להתפקד למפלגות, הלכה והתבררה למשטרה ולפרקליטות כלא יותר מעלילת שוא. המפקד היה ונותר כלי לגיטימי במדינה דמוקרטית ואנו נמשיך לעודד את המעורבות החברתית של עובדינו מתוך הכרה והבנה בערכו".

עו"ד עמית חדד ונועה מילשטיין, המייצגים את יאיר כץ, הביעו קורת רוח מההחלטה: "הפרקליטות שהצליחה להתעלם מרעשי הרקע, ולראות את הדברים כהווייתם – יאיר כץ לא ביצע עבירה כלשהי, ופעל כל העת למען התעשייה האווירית ובעיקר למען עובדיה – כפי שהוא עושה כיום ביתר שאת כיו"ר ועד העובדים".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker