האם דווקא בכנסת מתנכלים לחושף שחיתויות?

עובד בכיר בכנסת מבקש לקבל צו הגנה כחושף שחיתויות ■ הסיבה: לדבריו, הכנסת לא מפקחת על חברת שפיר, שאמורה לבצע את עבודות התחזוקה במשכן ■ דוברות הכנסת: "אין כל בסיס לגיבוב הטענות שהועלו"

ביני אשכנזי
ביני אשכנזי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
משכן הכנסת, היום
משכן הכנסת, היוםצילום: עדינה ולמן / דוברו

האם חושף שחיתויות שעובד בכנסת מועמד לפיטורים רק בשל העובדה שהוא חשף שחיתות? על שולחנו של מבקר המדינה ונציב תלונות הציבור הונחה פנייה לא שגרתית של אחד מהעובדים הבכירים בכנסת - שאינו נבחר ציבור - לקבלת צו הגנה לחושף שחיתויות. מדובר בפניה של ס', שמועסק בכנסת כראש תחום בכיר בפיקוח על הקבלן והתחזוקה של מבנה הכנסת.

במסגרת תפקידו, ס' אמור לפקח על חברת שפיר, שזכתה במכרז של הכנסת ב-2008 למשך 25 שנה. לפי המכרז, שפיר אמורה לבצע את כל עבודות הבנייה והתחזוקה במשכן. בין היתר, התחייבה שפיר לבנות אגף משרדים חדש בן חמש קומות, שיכלול את בניין ועדות הכנסת, מבני אנרגיה חדשים וחניון תת-קרקעי.

ס' טוען כי הבחין שחלק מהתחייבויות ששפיר נטלה על עצמה בהתאם לחוזה שאליו היא מחויבת אינן מבוצעות על ידיה, ובמקום היא הוציאה אותם למכרז חיצוני. ס' טוען כי מדובר בעבודות בהיקפים של עשרות מיליוני שקלים שהכנסת שילמה לשפיר במטרה שתבצע אותם, אולם הן לא בוצעו על ידה - וכך בוזבזו כספי ציבור בהיקפי ענק. 

ס' פנה אל חברת שפיר ודרש כי תעמוד בהסכם ותבצע את שהתחייבה לו ובגינו משולמים לה סכומים גבוהים. אולם לדבריו, שפיר סירבה למלא אחר הוראותיו של ס', ואף פנתה בתלונה לממונים עליו בכנסת.

ס' נדהם לגלות לפני שבוע שהוזמן לשימוע לפני פיטורים. במכתב מטעמו של ס', שנשלח אל הכנסת באמצעות עו"ד מיכאל דבורין ממשרד עו"ד בם דבורין כהן, נכתב כי "פנינו בשמו של ס' לפני כמה שבועות למשרד מבקר המדינה בבקשה כי יוציא צו הגנה על חושפי שחיתויות שיגן על ס', מכיוון שאנו סבורים כי ההתנכלות אליו מצד הכנסת וגורמים בכירים בה נובעת אך ורק עקב כך שס' חשף שחיתות מובנית, במסגרתה עובדים בכירים בכנסת עושים יד אחת עם הקבלן שס' ממונה על פיקוח על עבודתו. זאת, כדי למלט את הקבלן מאחריות לביצוע עבודות מרובות הנמצאות תחת אחריותו, ובדרך זו חוסכים לקבלן מיליוני שקלים לכל הפחות, וככל הנראה הרבה יותר - המגולגלים על קופת הציבור".

מליאת הכנסתצילום: אורן בן חקון

מערכת האבטחה לא הוחלפה ומספר העובדים לא עמד בנדרש

אחת הסיבות שגרמו לס' לטעון כי שפיר אינה עומדת בתנאי המכרז וכי הכנסת מעלימה עין מכך, קשורה למערכת האבטחה בכנסת. לטענת ס', בהסכם בין הכנסת לשפיר מדי ב-12-9 שנים על קבלן התחזוקה להחליף על חשבונו את מערכות האבטחה, שעלות החלפתן הכוללת יכולה להסתכם ב-20 מיליון שקל.

בנוסף, לפי ההסכם עם הכנסת, שפיר מחויבת להציב בכנסת באופן קבוע 64 עובדים לתחזוקה השוטפת. כשס' ביקש אישור לבדוק את נוכחותם של העובדים בפועל עקב חשש כי שפיר אינה עומדת בתנאי זה, ובפועל מציבה פחות עובדים מטעמה בכנסת – הוא נדחה וקיבל נתונים חלקיים בלבד.

הכנסת: "מקפידים לקיים בקרה ופיקוח"

מהכנסת נמסר בתגובה כי היא "פועלת בהתאם להוראות כל דין ומקפידה על ניהול מדוקדק של כספי הקופה הציבורית ועל כן אין כל בסיס לגיבוב הטענות שהועלו. הכנסת מקפידה לקיים בקרה ופיקוח על השירותים המסופקים על ידי חברת שפיר, בדומה לאופן התנהלותה במסגרת מאות הסכמים אחרים.

"ביחס לכלל ההיבטים שצוינו בפנייה, ערכה הכנסת בקרה יזומה ושוטפת, פעלה לאכיפת הוראות ההסכם - והורתה על תיקון ליקויים ככל שנמצאו".

שפיר: התחזוקה הולמת את בית המחוקקים הישראלי

מחברת שפיר נמסר כי החברה "אמונה על תחזוקתו של האגף החדש בכנסת, בהיקף גדול וברמה הגבוהה ביותר ההולמת את בית המחוקקים הישראלי, בשיתוף פעולה מלא עם הנהלת המשכן ועם עובדיו. שביעות הרצון של הכנסת מאיכות הניהול והתחזוקה של האגף החדש הובילה לכך שב-2011 קיבלה שפיר לניהולה גם את אגף נגבה בכנסת.  

"החלפת מערכות מתח נמוך - שפיר הציגה מזה זמן מספר חלופות לכנסת למערכות מתח נמוך. בשלב זה, הכנסת בוחנת את המערכות, בתיאום עם שפיר, וכשתיבחר המערכת המתאימה ביותר לכנסת שפיר תצא לביצוע ההחלפה.

"בכל הנוגע לנוכחות בלתי מספקת של עובדי שפיר, שפיר מעסיקה בכנסת עובדים איכותיים ברמת סיווג גבוהה התואמים את הנדרש בהסכם התחזוקה. כל זה, על מנת לספק לכנסת שירות ותחזוקה ברמה הגבוהה ביותר, לרבות גיבוי שניתן לכנסת בזמן הקורונה גם עבור האגפים הישנים, שאינם נכללים בתכולת החוזה".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker