אפי נוה: הפרקליטות לא גילתה לבית המשפט כיצד הושגו מכשירי הסלולר שלי

ראש לשכת עוה"ד לשעבר הגיש תלונה לנציב תלונות הציבור: "במסגרת הבקשה לעיון במכשירים, לא פורטו נסיבות קבלת החומרים והעברתם לרשות החוקרת"

ביני אשכנזי
ביני אשכנזי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
אפי נוה
אפי נוהצילום: ראובן קסטרו

אפי נוה, לשעבר ראש לשכת עורכי הדין, הגיש הבוקר (שני) תלונה, באמצעות עו"ד בעז בן-צור, לנציב תלונות הציבור על מייצגי המדינה בערכאות השופט בדימוס דוד רוזן. התלונה עוסקת בגרסתה של הפרקליטות לבית המשפט בדבר הצורך לעיין במכשירי הסלולר של נוה.

הפרקליטות ביקשה מבית המשפט בתחילת 2019 צו חיפוש במכשירי הסלולר של נוה, שנמסרו לפרקליטות על ידי עיתנואית גלי צה"ל הדס שטייף. כך נחשפה פרשה שכונתה מין תמורת מינויים, שבה נוה חשוד כי קידם את מינויה של השופטת אתי כרייף לבית המשפט השלום בנתניה תמורת קיום יחסים אינטימיים.

לטענת נוה, צו החיפוש הראשוני במכשירי הסלולר שלו  ניתן בהתבסס על מצג שווא שניתן על ידי רשויות האכיפה לבית המשפט, וכי בפרקליטות ידעו כי מדובר בראיות שהושגו תוך כדי ביצוע עבירות - עובדה שלטענת נוה לא הוצגה לבית המשפט.

לטענת נוה, "במסגרת הבקשה לעיון במכשירים, לא פורטו נסיבות קבלת החומרים והעברתם לרשות החוקרת, אף שכמובן כל הפרטים היו ידועים היטב כבר במועד ההוא כל שנמסר לבית המשפט הוא תיאור עמום חסר ומטעה, שלא מזכיר, ולו במרומז, את העובדות היסודיות העבירות הרבות שבוצעו על ידי שטייף ושותפיה, עובר לקבלת המידע האצור בטלפונים הניידים, הגנובים והפרוצים, של נוה – עובדות ועבירות שכאמור היו בידיעתם המלאה של החתומים על הבקשה של גורמי האכיפה".

כדי לבסס את טיעונו, וכדי להראות כי בפרקליטות ידעו שהמכשירים הושגו, לשיטתו, תוך כדי ביצוע עבירות, מצטט נוה תרשומת שיחה מדצמבר 2018 בין עו"ד רז נזרי, המשנה ליועץ המשפטי לממשלה, לפרקליטות הצבאית.

במסגרת התרשומת, שעסקה בעיקרה בשאלת האפשרות לפרסם את תוצרי הפריצה ברבים, נכתב כי "רז ציין כי שאלת הפרסום נראית פשוטה יחסית בהינתן שהחומר הושג בעבירה כפי שתואר, כשעל פניו נראה כי הדברים עולים כדי פגיעה בפרטיות, עבירות על חוק המחשבים, וכו'. בכל מקרה, ציין רז כי בשלב זה לא יפורסמו החומרים, שהושגו לכאורה תוך ביצוע עבירה".

נוה טוען כי היה צריך לגנוז את הראיות הלא חוקיות, ואף מציין כי כך פעלו רשויות האכיפה בפרשת הרפז. "מתברר כי במסגרת פרשת הרפז, במהלך חקירתו של ד"ר אביחי מנדלבליט, אז הפרקליט הצבאי הראשי וכיום היועץ המשפטי לממשלה, נעשה שימוש בהקלטת שיחה שהתקיימה עם הרמטכ"ל דאז, גבי אשכנזי. ואולם, ברגע שהבחינו הרשויות כי מדובר בהאזנת סתר, מיד נגנזה הקלטת האזנת הסתר - ונמחקה כל התייחסות אליה".

נוה מציין בתלונתו כי "ההתנהלות בפרשה האמורה מלמדת כי רשויות האכיפה יודעות להבחין בין רע לטוב, ובין חוקי ולא חוקי. אולם מתברר שמה שהיה יפה שם – משום מה אינו יפה במקרה זה. בעוד שהקלטות שסווגו כהאזנות סתר נגנזו מיד בפרשת הרפז, בפרשה זו טלפונים גנובים ופרוצים היוו את המסד העובדתי הבלעדי עליו בוססה החקירה ובמקום לגנוז את הראיות הלא חוקיות, נעשה ניסיון להלבינן".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker