בג"ץ החליט: לא ידון בעתירות נגד חסינות חיים כץ

השופטים קבעו כי נדרש "ריסון משפטי בנושא רגיש ונוגע ללב הזירה הפרלמנטרית" ■ ההחלטה תאפשר ליועמ"ש להגיש שוב את כתב האישום נגד כץ - שיוכל לבקש שוב חסינות

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
חיים כץ
חיים כץצילום: אוליבייה פיטוסי

כשבוע לאחר הדיון בשלוש העתירות, שהוגשו כבר בפברואר, נגד החסינות שנתנה הכנסת ה-22 לח"כ חיים כץ, בג"ץ החליט היום (ד') לא לדון בהן.

השופטים ניל הנדל, ענת ברון ועופר גרוסקופף, תהו בדיון היום מדוע עליהם לדון בעתירות לכאורה תיאורטיות, שהרי כץ לא קיבל חסינות מהכנסת הנוכחית. השלושה קבעו כי מבית המשפט נדרש "ריסון משפטי בנושא רגיש ונוגע ללב הזירה הפרלמנטרית-פוליטית כמו זה. ככל שכתב האישום נגד כץ יוגש לכנסת ה-23, וכץ יבקש חסינות, ההחלטה בבקשה זו תהיה נתונה לשיקול דעתה של הכנסת ה-23, אשר בניגוד לכנסת ה-22 טרם אמרה דברה בסוגיה זו".

השופטים קבעו כי יש לכבד את ריבונותה של הכנסת: "ראוי כי בית המשפט יכבד את סמכותה של הכנסת הנוכחית ויאפשר לה לקבל החלטה קונקרטית בעניין, בטרם יערוך ביקורת שיפוטית המגדרת את שיקול דעתה. כך נגזר מעיקרון הפרדת הרשויות".

בית המשפט העליוןצילום: אוהד צויגנברג

כזכור, באוגוסט 2019 החליט היועץ המשפטי לממשלה, אביחי מנדלבליט, להגיש נגד כץ כתב אישום המייחס לו עבירות של מרמה והפרת אמונים בגין מעשים שביצע לכאורה ב-2015-2010. בכתב האישום נטען כי כץ קידם תיקון חקיקה לבקשת חברו מרדכי בן ארי, שאתו היתה לו מערכת יחסים חברית קרובה ביותר, שאף כללה היבטים כלכליים: בן ארי סייע לכץ בביצוע השקעותיו בשוק ההון.

לפי כתב האישום, כץ קידם את התיקון בוועדת העבודה, הרווחה והבריאות של הכנסת, שעמד בראשה, על אף חוסר התאמתו לתחומי עיסוקה של הוועדה; הציג את בן ארי בפני הוועדה כ"מומחה אובייקטיבי לשוק ההון"; ונמנע מלמסור לחברי הוועדה או לגורמים אחרים שליוו את עבודתה דבר על מערכת היחסים החברית בינו לבין בן ארי. בנוסף, מצוין כי בן ארי אף לקח חלק בכתיבת הצעת החוק, וכי לתיקון החוק היה פוטנציאל להיטיב כלכלית עם בן ארי וכץ.

בספטמבר 2019, לאחר הגשת כתב האישום, כץ הגיש בקשת חסינות לכנסת ה-22, ובפברואר 2020 קיבל אותה. מיד לאחר מכן, עתרו לבג"ץ התנועה לטוהר המידות, התנועה לאיכות השלטון ומשמר הדמוקרטיה, בדרישה לבטל את החסינות. לאחר כמה דחיות, היום כאמור החליט בג"ץ כי לא ידון בעתירות. 

יצוין כי היועמ"ש יכול היה להגיש את כתב האישום מרגע שכוננה הכנסת ה-23 במאי האחרון, אך המתין להחלטת בג"ץ. קביעת בג"ץ היום תאפשר ליועמ"ש להגיש שוב את כתב האישום, ולכץ לבקש שוב חסינות.

אביחי מנדלבליטצילום: אילן אסייג

נכון לעתה, לא הושגה הסכמה בין כץ לבין הפרקליטות בנוגע להסדר מקל שבו כתב האישום נגד כץ ירוכך או יבוטל, ובפרקליטות ממשיכים לעבוד על התיק הנוגע לעבירות מס שבהן הוא חשוד - שבמסגרתו עדיין לא הוגש נגדו כתב אישום בכפוף לשימוע.

בהתייחס לשאלה האם היועמ"ש צפוי להגיש מחדש את כתב האישום נגד כץ, נמסר מפרקליטות המדינה כי "העניין ייבחן לאחר שנלמד את פסק הדין".

מהתנועה לטוהר המידות נמסר בתגובה לפסק הדין: "מכבדים את הכרעת בית המשפט. על היועמ"ש להגיש מחדש בהקדם האפשרי את כתב האישום לכנסת. נזכיר כי התנועה לטוהר המידות כבר פנתה ליועמ"ש בעקבות דיווחים על מגעים בין הצדדים להסדר טיעון, ודרשה כי לא ייחתם הסדר מקל עם כץ, אשר מעשיו הוגדרו על ידי היועמ"ש כמעשים ברף הגבוה של עבירת הפרת האמונים. כמו כן, כי הסדר הטיעון, במידה שייחתם, יכלול קביעה בדבר הקלון הרובץ על מעשיו של כץ, שימנע ממנו לכהן בתפקידים ציבוריים בעתיד.

"משניתן פסק הדין, אין עוד מניעה כי היועץ יגיש את כתב האישום המחודש לכנסת, בלא קשר למגעים להסדר טיעון, ואנו מצפים כי הדבר ייעשה בהקדם האפשרי על רקע התמשכות ההליכים בעניין כץ".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker