"תגידי לראש העיר שאם לא תשלמו את החוב אני עוצר לכם את הכספים בכנסת"

תמלילים מחקירותיו של ח"כ דוד ביטן חושפים את החשדות שלפיהם הוא בחש בשלטון המקומי והשתמש במעמדו כדי לגרוף רווח אישי ■ פרקליטיו: "פעל מאז ומתמיד על פי דין"

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ח"כ דוד ביטן. "היו כמה פגישות. דיברתי גם עם העיר ומהנדס העירייה"

ח"כ דוד ביטן (הליכוד) צפוי להתייצב היום לשימוע בפני היועץ המשפטי לממשלה, בגין כתב אישום שהוגש נגדו בתשע פרשות שונות שביצע לכאורה בין 2011–2017. על פי כתב האישום, העבירות כוללות לקיחת שוחד מבעלי אינטרסים בסך כ–990 אלף שקל; זכות לדירות; ושוחד נוסף בהיקף שאינו ידוע. כמו כן, מואשם ביטן בעבירות של בקשת שוחד; מרמה והפרת אמונים; הלבנת הון; ועבירות מס.

בדצמבר 2017 הגיע ביטן להמשך חקירתו באזהרה ביחידה הארצית לחקירות הונאה שבלהב 433. חוקרי המשטרה חשדו כי ביטן שימש "מאכער" שניצל את קשריו הענפים בעיריית ראשון לציון במטרה לסייע לאנשי עסקים שונים שנתקלו בבעיות ביורוקרטיות מול העירייה. בינואר החליטה פרקליטות מיסוי וכלכלה להגיש נגד ביטן כתב אישום בכפוף לשימוע בתשע הפרשות.

תשובותיו של ביטן בחקירתו במשטרה מאפשרות להציץ אל מאחורי הקלעים של הפוליטיקה הישראלית, ומחדדות כי קירבה ונגישות לשלטון, שווה כסף.

לפי אחד החשדות, ביטן התערב בעבור הקבלן בני עוזיאל וסייע לו במכרזים שונים. נגד עוזיאל, החליטה הפרקליטות באמצע אוגוסט האחרון, להגיש כתב אישום בכפוף לשימוע בעבירות של הצעת שוחד; קבלת דבר במרמה בנסיבות מחמירות; והלבנת הון. החשד של חוקרי המשטרה היה כי ביטן איים לעצור תקציבים לעיריית הוד השרון, אם זו לא תשלם לקבלן בני עוזיאל. לכן, במהלך החקירה נשאל ביטן על קשריו ומעורבותו בעניינים שונים בשלטון המקומי בזמן שכיהן כחבר כנסת.

חי אדיב, ראש עיריית הוד השרון ב–2018-2003צילום: ניר קידר

חוקרי המשטרה שאלו את ביטן אם הוא מכיר את יהודית ביטון, שהיתה בזמן החקירה העוזרת של חי אדיב, ראש עיריית הוד השרון ב–2018-2003. ביטן השיב בחיוב.

חוקרי המשטרה עימתו את ביטן עם דברים שאמרה ביטון במשטרה: "ואז ביטן התפרץ ואמר לי ככה: 'תשמעי לי טוב ותגידי גם לראש העיר שלך שאם אתן לא תשלמו את החוב, אני עוצר לכם את כל הכספים שלכם בוועדת הכספים בכנסת'. אמרתי לו (יהודית ביטון לדוד ביטן; ב"א): 'מה הקשר לוועדת הכספים לכנסת לבין העירייה?' הוא התפרץ עלי ואמר לי, 'תגידי את זה לראש העיר שלך'. הייתי בהלם מהתגובה ומהסגנון מהאיום".

ביטן השיב לחוקרים: "זה קשקוש. תראי לי שעיכבתי להם משהו. העירייה התנהגה לא בסדר ולא נכון ולא יפה". חוקרי המשטרה המשיכו להקשות על ביטן, ותהו אם בדק שהעירייה לא שילמה לקבלן בני עוזיאל. על כך השיב ביטן: "הוא סלל כביש ולא קיבל כסף, אין על זה ויכוח. אז מי צודק? הוא או העירייה? לכן הוא צודק ולא אף אחד אחר ואני מצפה מהעירייה שתנהג באופן הוגן".

"נוצרות חברויות"

פרשה נוספת שבה חשוד ביטן עוסקת בקשריו עם רשת המרכולים חצי חינם. לפי הנטען בטיוטת כתב האישום, הרשת שילמה למקורב של ביטן 40 אלף שקל, בהתאם לסיכום לכאורה בין ביטן לליהי קופרלי - בת למשפחת מייסדי הרשת. זאת, בתמורה לסיוע בנושא שימוש חורג בקרקע ציבורית לצורך חניה.

קופרלי וביטן צפויים לעמוד לדין באשמת מתן וקבלת שוחד בפרשה. הפרקליטות טוענת שבמקרה אחד, ביטן דרש מקופרלי 10,000 שקל בתמורה לסידור פגישה עם מנכ"לית תאגיד המים של ראשון לציון, ובקשתו נדחתה.

סניף של חצי חינם בראשון לציוןצילום: ניר קידר

לשאלת חוקרי המשטרה כיצד התפתח הקשר בין קופרלי לביטן, השיב חבר הכנסת: "הם משלמים מיליוני שקלים ארנונה לעירייה. מדיניות ראש העיר היא לסייע לעסקים עם פרויקטים גדולים. זה גם טבעי. זה מספק תעסוקה וגם מכניס כספים לעירייה. הפרויקט הגדול של חצי חינם טופל עוד לפני שהכרתי את ליהי. זה היה ב–2013, לפני כן לא היה בינינו קשר. העירייה עשתה טעות עם רמפה בתב"ע ואז הם לא יכלו לקבל רישיון עסק, אז קיימתי פגישה עם המהנדס איך לפתור את הבעיה".

לשאלת חוקרי המשטרה כמה פגישות נעשו בנושא חצי חינם, השיב ביטן: "היו כמה פגישות. אני חושב שדיברתי גם עם ראש העיר ומהנדס העירייה. הבעיה לא היתה בארנונה אלא ברמפה".

לשאלת חוקרי המשטרה אם נפגש עם קופרלי גם לאחר מכן, השיב: "היו בינינו יחסים טובים. לא נפגשתי איתה על הרמפה. בגדול הם השתמשו בחניון הציבורי מבלי לשלם עליו והעירייה סתם הפסידה פה. על שטח החנייה היתה החלטת ועדה שהם ישלמו והם שילמו מעל מיליון שקל לעירייה. היתה פה החמרה, לא הקלה".

חוקרי המשטרה הקשו על ביטן וניסו להבין אם מערכת היחסים שנרקמה בינו לבין קופרלי היתה סביב העזרה שביטן נתן לחצי חינם מול העירייה. "זה לא שאתם חברים מהגן", הטיחו חוקרי המשטרה בביטן, "אתם חברים על רקע הבעיות שלהם בעירייה". על כך השיב ביטן: "אז מה, נוצרות חברויות".

עוה"ד דרור מתתיהו, אפרים דמרי ושרון כהנא, המייצגים את ביטן מסרו: "ח"כ ביטן פעל מאז ומתמיד על פי דין ומעולם לא קיבל כספים או טובות הנאה בעד פעולות הקשורות בתפקידו כעובד ציבור. כמו כן, מעולם לא איים על איש. אין זו דרכו. כל ההחלטות שקיבל ח"כ ביטן במסגרת תפקידיו הציבוריים, היו החלטות ענייניות, על בסיס שיקול דעת מקצועי, כשלנגד עיניו טובת הציבור והיא בלבד.

"ככל שאחרים עשו שימוש בשמו של ח״כ ביטן, בניסיון לקבל טובות הנאה או לקדם את ענייניהם, הדברים לא היו בידיעתו ולא היו על דעתו של ח"כ ביטן. לאחר שייחשפו הראיות והטענות שבאמתחתנו, יתפזר הערפל ותתגלה תמונה שונה בתכלית מזו המשתקפת כאן".

עו"ד איתן מעוז, המייצג את חצי חינם, מסר: "לא היה שום שוחד. אמרנו את דברינו בשימוע ואין לנו יכולת להגיב מעבר לכך בתקשורת".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker