מדוע בבתי הדין הדתיים ובהוצאה לפועל מתנהלים ללא רשימות ניגודי עניינים?

בניגוד לרשות השופטת שפירסמה את ניגודי העניינים של שופטי העליון, בבתי הדין הרבניים והשרעיים וברשות האכיפה והגבייה לא עורכים רשימת מניעויות

ביני אשכנזי
ביני אשכנזי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
לשכת ההוצאה לפועל ברמלה
לשכת ההוצאה לפועל ברמלהצילום: ללא קרדיט

לפני כחודשיים פירסמה הרשות השופטת - לראשונה ובאופן יזום - את רשימת המניעויות (ניגודי עניינים) של שופטי בית המשפט העליון. ברשימה מופיעים הצדדים, החברות ועורכי הדין שלהם זיקה לשופטים - ושהם מנועים מלדון בעניינם. עד השנה, הרשימה פורסמה בין היתר ב-TheMarker, בעקבות בקשות חופש מידע שהוגשו בנושא.

לפרסום היזום של הרשות השופטת קדם שיח תקשורתי שעסק בניגודי העניינים של השופטים, שהחל בפרסומים של צח שפיצן ב"כאן" וקלמן ליבסקינד ב"מעריב", ובשיאו הציע ח"כ בצלאל סמוטריץ' לערוך ועדת חקירה לשופטי העליון בנושא ניגודי העניינים - הצעה שזכתה לקיתונות של ביקורת בכך שהיא הצטיירה כניסיון של חברי הכנסת להעמיד לדין את השופטים.

TheMarker בדק אם במערכות המשפט המקבילות - בתי הדין הרבניים ובתי הדין השרעיים שעוסקים בדיני המעמד האישי - יש רשימת מניעויות שבה הדיינים מצהירים על בעלי דין שהם מנועים מלדון בעניינם. התשובה שקיבלנו מהנהלת בתי הדין הרבניים היתה כי "בתי הדין הרבניים פוסקים בדיני משפחה וגירושין. במידה שיש היכרות מוקדמת עם אחד הצדדים - הדיין לא דן בתיק".

מהנהלת בתי הדין השרעיים נמסר כי "לא היו מעולם הסדרים של ניגוד עניינים בבתי הדין השרעיים. העניין נבחן בכל תיק ותיק לפי הנסיבות, בהתאם להוראות חוק הקאדים בעניין פסלות קאדים. סעיף 6ב לחוק הקאדים קובע כי 'קאדי לא יישב בדין אם מצא ביוזמתו או לבקשת בעל דין כי קיימות נסיבות שיש בהן ליצור חשש ממשי למשוא פנים בניהול המשפט'".

בית הדין הרבני בירושליםצילום: ליאור מזרחי

כלומר, מלבד מערכת המשפט הרגילה, בתי הדין הדתיים לא עורכים רשימת מניעויות. אלא שכעת מתברר כי בתי הדין הדתיים לא לבד: גם רשמי ההוצאה לפועל, שאמונים על יישומם של פסקי דין של חייבים וזוכים, פועלים ללא רשימת מניעויות - אף שהם מבצעים פונקציות מעין שיפוטיות, נדרשים להכריע בטענות נוגדות, והחלטותיהם נתונות לערעור בפני בית משפט השלום.

בעקבות בקשת חופש מידע שהגיש עו"ד אור סדן מטעמה של התנועה לחופש המידע אל רשות האכיפה והגבייה, התקבלה התשובה הבאה: "לרשות האכיפה והגבייה אין רשימת מניעויות לרשמי ההוצאה לפועל. הרשמים פועלים בהתאם לחוק ולכללי האתיקה לרשמים, ובהם סעיפים מפורשים הנוגעים להימנעות משבת בדין (הכללים מפורסמים) והרשמים דנים בכל מקרה לגופו".

עו"ד אור סדןצילום: ללא קרדיט

בהתאם לתשובה שהתקבלה מרשות האכיפה והגבייה, מספר גורמים וביניהם עו"ד יחיאל שמיר, יועמ"ש פורום ארלוזורוב, עו"ד אור סדן מהתנועה לחופש המידע והמכללה למינהל ועו"ד אסף דרעי מהמרכז הקליני משנה במכללה למינהל, פנו לרשות וביקשו ממנה להכין רשימת מניעויות לרשמי ההוצאה לפועל כמו גם לאמץ אמות מידה ראויות, בדומה לאלה שקבעה באחרונה נשיאת העליון, אסתר חיות, וכן לקדם פרסום של אלה באתר הרשות. "אנו סמוכים ובטוחים שיהיה בכך כדי להעלות את אמון הציבור במערכת וכן להבטיח כי המערכת תימנע ממקרים שבהם עלולים לעלות טענות הנוגעות לטוהר המידות, בדומה לשינוי החל בבתי המשפט".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker