האם לישראל כ"ץ מותר להוציא את היועמ"ש שלו מהחדר?

בשולי התפטרותו של שאול מרידור דווח כי שר האוצר נועד עם היועץ המשפטי לממשלה ■ במשרד המשפטים הבהירו כי הפגישה עסקה בטענות שעלו כלפי היועץ המשפטי של משרד האוצר

ביני אשכנזי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ישראל כ"ץ
ישראל כ"ץצילום: אמיל סלמן

בשולי התפטרותו של הממונה על התקציבים במשרד האוצר, שאול מרידור, דווח אמש כי שר האוצר, ישראל כ"ץ, נועד לפני כן עם היועץ המשפטי לממשלה, אביחי מנדלבליט. אף שיש מי שפירשו את הפגישה כניסיון לגשש בדבר הליכי הדחתו של מרידור מהתפקיד, במשרד המשפטים טרחו היום (ב') להבהיר כי הפגישה עסקה דווקא בטענות שעלו לגבי היועץ המשפטי של משרד האוצר, עו"ד אסי מסינג.

האזינו: "מישהו באוצר מתכנן לקבל החלטות בניגוד לחוק"

0:00
-- : --

כ"ץ הסתכסך באחרונה עם מסינג, והשר אף נהג כלפיו בבוטות – תוך שהוא מבקש להרחיקו מהדיונים המקצועיים במשרד. במשרד המשפטים סירבו אתמול להתייחס לסוגיית מעמדו של יועמ"ש משרד ממשלתי, ואולם מקריאת חוק שירות המדינה (מנויים) עולה כי אמנם היועצים המשפטיים במשרדי הממשלה כפופים מינהלית להנהלת המשרד - אך כפיפותם המקצועית היא ליועץ המשפטי לממשלה, וחוות דעתם מחייבת את הנהלת המשרד.

כמו כן, הנחיית היועץ המשפטי לממשלה מ-2006, שעודכנה ב-2009, קובעת כי לשם הפסקת עבודתו של יועץ משפטי למשרד, נדרשת הסכמת היועץ המשפטי לממשלה – וכך נדרש אישורו גם לצורך ערעור על חוות דעתו המקצועית. בנוסף, ההנחיה קובעת במפורש כי אם "התעורר ספק או קושי בקשר לחוות דעת של היועץ המשפטי למשרד ממשלתי, השר או המנכ"ל יכולים לפנות אל היועץ המשפטי לממשלה בבקשה שהוא יעיין בחוות הדעת של היועץ המשפטי למשרד".

בשורה התחתונה, בדיון מקצועי שבו נדרשת עמדתו של יועמ"ש המשרד – אסור על כ"ץ להרחיק את מסינג בלי אישור של היועץ המשפטי לממשלה.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker