התנועה לחופש המידע עתרה לביהמ"ש: זה שנה שמשרד ראש הממשלה לא השיב לבקשתנו

לפי חוק חופש המידע, יש להשיב על בקשות תוך 30 יום: "את הזמנים שקוצב החוק אין לראות כעניין טכני. אי-עמידה בזמנים פוגעת פגיעה מהותית בזכות הציבור למידע"

ביני אשכנזי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ראש הממשלה, בנימין נתניהוצילום: אמיל סלמן
ביני אשכנזי

התנועה לחופש המידע הגישה היום (א') עתירה לבית המשפט לעניינים מינהליים בירושלים נגד משרד ראש הממשלה. בתנועה דורשים לקבל מהמשרד את המידע על מספר העובדים שאיישו תפקידים שונים במעון ראש הממשלה, וכן את שמות התפקידים, ללא ציון שמות העובדים, במעון ראש הממשלה החל בינואר 2019.

העתירה הוגשה, לאחר שבקשת חופש מידע שהוגשה למשרד ראש הממשלה בסוף אוקטובר 2019 על ידי התנועה לחופש המידע לא קיבלה מענה לגופה של הבקשה. זאת, אף שבתנועה שלחו שש תזכורות שונות לאורך השנה החולפת למשרד ראש הממשלה.

חוק חופש המידע קובע כי על משרד ממשלתי להשיב לבקשות כאלה בתוך 30 יום ובמקרים מסוימים ניתן להאריך את מועד מתן המענה ל-120 יום. בתנועה כתבו בעתירה כי "בתי המשפט הבהירו לא אחת את חשיבותה של מסגרת הזמנים שקבועה בחוק. כפי שהודגש בעבר: יש חשיבות שהרשויות יקפידו על המועדים המצוינים בחוק חופש המידע - ולא יתישו את המבקשים באמצעות 'סחבת' במתן תשובות. את הזמנים שקוצב החוק אין לראות כעניין טכני, שכן אלה שלובים בזכותו של הציבור במידע, במובן שאי-עמידה בזמנים פוגעת בזכות זו פגיעה מהותית".

נקודה מעניינת נוספת שעולה מקריאת העתירה היא כי גם פנייה של היחידה הממשלתית לחופש המידע אשר מוסמכת לברר תלונות נגד משרדי הממשלה – לא הועילה. היחידה הורתה למשרד ראש הממשלה להשיב לתנועה לחופש המידע, אך במשרד עדיין לא השיבו לבקשה.

דו"ח השנתי שפירסמה היחידה לחופש המידע עבור 2019, צוין משרד ראש הממשלה כמשרד שקיבל במהלך 2019 שש הערות לגבי ליקויים שעל המשרד לתקן בבואו למסור מידע, אך המשרד לא תיקן אותם. עוד עולה מהדו"ח, כי במהלך 2019 הוגשו נגד משרד זה 13 עתירות לפי חוק חופש המידע - נתון גבוה יחסית.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker