ביהמ"ש העליון: האצ'יסון הפעילה את מתקן שורק א' בדרך של תרמית שנמשכה לאורך זמן

חברת 4A התפלה, המתמודדת מול האצ'יסון על הפעלת מתקן ההתפלה שורק ב', עירערה לבית המשפט במטרה למנוע את התמודדותה, לאחר שנקבע כי נתוני איכות המים המותפלים זויפו

ביני אשכנזי
ביני אשכנזי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
מתקן התפלה שורק. למצולם אין קשר לנאמר
מתקן התפלה שורק. למצולם אין קשר לנאמרצילום: עופר וקנין

בית המשפט העליון דן בערעור שהגישה חברת 4A התפלה, אחת המתמודדות במכרז להפעלת מתקן ההתפלה שורק ב'. בית המשפט קיבל את הערעור וקבע כי לא ניתן להחשיב את ניסיונה של חברת האצ'יסון - מפעילת המתקן הנוכחית - כמוצלח, וזאת בשל פרשת המים החומים והתרמית שנמצאה במתקן. 

שופטי בית המשפט העליון - עופר גרוסקופף, דפנה ברק-ארז ויצחק עמית - קבעו שההצעה שהגישה חברת האצ'יסון למכרז להפעלת מתקן ההתפלה שורק ב' לא עמדה בדרישות הסף של המכרז בכל הנוגע לרכיב הניסיון, שנחשב לניסיון מוצלח בהפעלת מתקן התפלה, וזאת מכיוון שהצעתה התבססה על הפעלת המתקן בשורק א', לגביו נחשפה פרשת תרמית בנוגע להספקת מי המים לתושבי אזור המרכז.

העליון הבהיר כי לא ניתן לראות בניסיון בהפעלת מתקן בדרך שהושגה בתרמית כניסיון מוצלח כמשמעות מונח זה בדרישות הסף שנקבעו במכרז שאותו פירסמה המדינה.

עו"ד גיורא ארדינסטצילום: אייל טואג

הבהרה זו מפי בית המשפט העליון מתייחסת לדו"ח ועדת אדירי, שפורסם לפני כשנה, וממצאיו היו כי הפעלת מתקן ההתפלה שורק א' בתקופה שבה הוא היה בבעלותה של חברת IDE והאצ'יסון נעשתה בתרמית מתוחכמת ומתוכננת, תוך הונאה שיטתית של הציבור. לפי הדו"ח, לציבור סופקו מים באיכות נמוכה תוך שהמתקן חסך בכך הוצאות של מיליוני שקלים.

בית המשפט לא פסל את הצעתה של החברה למכרז אך קבע שלא ניתן היה לראות בניסיון ההפעלה שלה במתקן כניסיון מוצלח - רכיב משמעותי לזכייה במכרז.

עו"ד תומר ויסמןצילום: אייל טואג

בית המשפט אף מתח ביקורת על המדינה, וקבע כי אין לקבל את הפרשנות של ועדת המכרזים לדרישות הסף להתמודדות במכרז ככאלה הנוגעות רק ליכולות הטכניות של מתקן ההתפלה וזאת במנותק מהדרך שבה הופעל המתקן הלכה למעשה.

חברת 4A יוצגה על ידי עו"ד גיורא ארדינסט ותומר ויסמן ממשרד ארדינסט בן נתן טולדיאנו ושות'.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker