פרשת השחיתות בראשון לציון: הפרקליטות צפויה להגיש ארבעה כתבי אישום

פרקליטות מיסוי וכלכלה הודיעה כי היא שוקלת להעמיד לדין את חבר מועצת העיר ראשון לציון, אייל מושיוב; את המנכ"ל לשעבר של החברה הכלכלית בעיר, ניצן פלג; ואת הקבלן בנימין עוזיאל וקבלן נוסף - על רקע חשד לשחיתות במכרזים לביצוע עבודות במתחם ה-1000

ביני אשכנזי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ח"כ דוד ביטן
ביני אשכנזי

פרקליטות מיסוי וכלכלה הודיעה היום (א') לשני קבלני תשתיות, בנימין עוזיאל וקבלן נוסף ששמו אסור בפרסום, כי היא שוקלת להעמיד אותם לדין, בכפוף לשימוע, בעבירות של קבלת דבר במרמה בנסיבות מחמירות והלבנת הון. בנוסף, לגבי עוזיאל, גם בעבירות של הצעת שוחד. כל זאת, על רקע החשד כי השניים זכו במרמה במכרזים לביצוע עבודות במתחם ה-1000 בראשון לציון, על ידי החברה הכלכלית של העירייה.

בנוסף, הודיעה הפרקליטות לחבר מועצת העיר ראשון לציון, אייל מושיוב, ולניצן פלג, המנכ"ל לשעבר של החברה הכלכלית של ראשון לציון, כי היא שוקלת להעמידם לדין, בכפוף לשימוע, בעבירות מרמה והפרת אמונים, שביצעו במסגרת תפקידיהם בחברה הכלכלית של העירייה.

החשדות נגד שני הקבלנים נחקרו במסגרת פרשה 1803, אשר במסגרתה נשלח מכתב שימוע לחבר הכנסת דוד ביטן (הליכוד), בגין עבירות שוחד, מרמה והפרת אמונים והלבנת הון, בתשע פרשות שונות ב-2017-2011. במסגרת פרשה זו, נחקרו גם האירועים סביב שני מכרזים שהוציאה החברה הכלכלית בראשון לציון לביצוע עבודות תשתית במתחם ה-1000.

על פי כתב החשדות, עוזיאל והקבלן הנוסף חברו יחד כדי שעוזיאל ייגש למכרזים לביצוע עבודות תשתית במתחם ה-1000, אף שהחברה הקבלנית שבבעלותו לא עומדת בתנאי הסף שנקבעו למכרזים האלה. החברה הקבלנית שבבעלותו של הקבלן הנוסף עמדה בכל תנאי הסף, לכן השניים סיכמו כי החברה בבעלות הקבלן הנוסף תעניק כסות לחברה שבבעלות עוזיאל בהליכי המכרז, כאשר מי שהיתה המציעה האמיתית בשני המכרזים, ומי שנשאה בסיכונים הכלכליים הכרוכים בהגשת הצעה למכרז ובביצוע העבודות היא חברתו של עוזיאל. השניים הסתירו מחברי ועדת המכרזים את ההסכמות האמורות, לרבות בשימוע שנערך לחברה שבבעלותו של הקבלן הנוסף, ובכך זכו במרמה במכרזים.

הדמיה של מתחם האלף בראשון לציוןצילום: עיריית ראשון לציון

לצד זאת, על פי החשד, עוזיאל ניסה להביא לביטול המכרז השני, ללא הצלחה, באמצעות שימוש בקשריו של אחד מעדי המדינה בפרשה, המקורב לביטן, שעמו פעל במשותף בכל הנוגע לפעילות החברה הקבלנית שבבעלות עוזיאל בפרויקט מתחם ה-1000, באופן סמוי.

על פי כתב החשדות, ההכנסות מביצוע העבודות במכרזים, שהסתכמו בכ-94 מיליון שקל, הולבנו על ידי עוזיאל והקבלן הנוסף באמצעות הצגתה בכזב של החברה בבעלות עוזיאל כקבלנית משנה, ויצירת כסות לגיטימית להעברות הכספים בין החברות.

בנוסף, על פי כתב החשדות, עוזיאל הציע שוחד לפלג ב-2015, עת שימש עוזיאל קבלן מסגרת של החברה הכלכלית. כמו כן, עוזיאל חשוד כי הציע שוחד גם לסמנכ"ל החברה הכלכלית, בשלהי 2017, וזאת על רקע רצונו של עוזיאל לקנות מהעירייה, באמצעות החברה הכלכלית, את עודפי האדמה שנצברו בשטח של מתחם ה-1000, במחיר נמוך מהאומדן של החברה הכלכלית וללא מכרז.

במקביל, הפרקליטות הודיעה למושיוב כי היא שוקלת להעמיד אותו לדין, בכפוף לשימוע, בעבירות מרמה והפרת אמונים, שביצע במסגרת תפקידו בחברה הכלכלית של עיריית ראשון לציון, על רקע סיועו לעוזיאל ושותפו, אחד מעדי המדינה בפרשה המקורב לביטן, לזכות במרמה במכרזים שהוציאה החברה הכלכלית לביצוע עבודות במתחם ה-1000, ששוויים נאמד בעשרות מיליוני שקלים, והכל תוך תקווה גלויה לקבל טובות הנאה פוליטיות מביטן ומעד המדינה.

אייל מושיובצילום: מתוך חשבון הטוויטר של אייל מושיוב

הפרקליטות הודיעה גם לפלג כי היא שוקלת להעמיד אותו לדין, בכפוף לשימוע, בעבירות של מרמה והפרת אמונים. על פי כתב החשדות, פלג שפיתח יחסי עבודה חבריים עם עוזיאל לאורך שנות עבודתם המשותפת, ידע כי עוזיאל ניגש למכרז במרמה, תחת כסות החברה של הקבלן הנוסף, ולא יידע על כך את ועדת המכרזים בכמה הזדמנויות שונות - למרות היותו הגורם המקצועי הבכיר בישיבות הוועדה ואף שמדובר במידע מהותי לצורך קבלת החלטה על ידי חברי הוועדה. בכך איפשר פלג את הפגיעה בהליך המכרזי ובתפקידה הציבורי של ועדת המכרזים. בנוסף, פלג חשוד כי הפר חובות נוספות החלות עליו מכוח תקנות העיריות (מכרזים) התשמ"ח-1987.

החקירה בוצעה על ידי היחידה הארצית לחקירות הונאה בלהב 433 של משטרת ישראל בשיתוף עם רשות המסים והרשות לאיסור הלבנת הון.

מעו"ד דרור מתתיהו, שרון כהנא ואפרים דמרי, המייצגים את ח"כ ביטן, נמסר: "אין לח"כ ביטן כל קשר לחשדות המתוארים בידיעה והם אף אינם מופיעים בכתב החשדות שנמסר לו על ידי הפרקליטות לקראת השימוע בעניינו".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker