המשנה ליועמ"ש: לציבור הרחב קיימת זכות גישה לנחל האסי

במענה לפנייתו של ח"כ משה ארבל כותב עו"ד ארז קמיניץ כי יש להסדיר את נושא הגישה לנחל, הממוקם בקיבוץ ניר דוד ■ קמיניץ הזכיר כ הקיבוץ התחייב ב-2015 לתוכנית שלפיה תתאפשר כניסת מבקרים לנחל, אך היא לא יושמה

ביני אשכנזי
ביני אשכנזי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
קיבוץ ניר דוד
קיבוץ ניר דודצילום: עופר וקנין

״לציבור הרחב זכות גישה אל הנחל, אבל אופן מתן הגישה לציבור צריך להיעשות באמצעות הסדר תכנוני מתאים״, כך כתב המשנה ליועץ המשפטי לממשלה, עו״ד ארז קמיניץ, במענה לפנייה מטעם ח״כ משה ארבל (ש״ס) בנוגע לעמדת משרד המשפטים בעניין כניסת מבקרים לנחל האסי שבקיבוץ ניר דוד. 

קמיניץ התייחס להליכים המשפטיים שנוהלו בעבר נגד קיבוץ ניר דוד בנושא, הליך שנוהל בבית המשפט השלום בבית שאן ב-2015 שבו נדונה זכות הגישה לנחל האסי. עמדת המדינה שהוגשה אז לבית המשפט היתה שיש לאפשר גישה חופשית לציבור לנחל, אך גם לשמור על שגרת החיים של תושבי הקיבוץ.

קמיניץ הדגיש כי ב-2015 הושגה פשרה בבית המשפט, שלפיה הקיבוץ יקדם תוכנית שתסדיר גישה לציבור אל הנחל בשטחים הפתוחים שמחוץ לקיבוץ. עם זאת, לפי בירור שערך היועץ המשפטי לממשלה עולה כי ״הוגשה תוכנית שלא קודמה, ורק ביולי האחרון הוגשה לוועדה המחוזית תוכנית שטרם עברה תנאי סף וטרם נדונה בוועדה״, כתב קמיניץ.

ארז קמיניץ. "הגענו למסקנה שהשוק מצליח למצוא פתרונות"
המשנה ליועץ המשפטי לממשלה, עו"ד ארז קמיניץצילום: אוליבייה פיטוסי

לדבריו, ״נוכח האמור, אנו סבורים שקיים קושי משמעותי בהתנהלות הקיבוץ, אשר מחד מונעת באופן גורף את גישת הציבור אל הנחל, ומנגד הוא נמנע מלקדם - לפחות עד לאחרונה - את החלופה התכנונית שתסדיר גישה זו״. קמיניץ הוסיף כי היועץ המשפטי לממשלה, ד"ר אביחי מנדלבליט, נמצא בקשר בימים האחרונים עם כלל הגורמים כדי לבחון פתרון, וכי בקרוב תיערך ישיבה בעניין עם כל הגורמים המעורבים בנושא.

השבוע דווח כי ראש עיריית בית שאן, ז'קי לוי, וראש המועצה האזורית עמק המעיינות, יורם קרין, הגיעו להסכמה ביחד עם הנהלת קיבוץ ניר דוד בנוגע למאבק על נגישות הציבור הרחב לנחל, שלפיה רצועה מנחל האסי, בסמוך למרכז הספורט ע"ש הולצר ביישוב, תיפתח לציבור כבר בימים הקרובים.

ח"כ משה ארבל אמר בתגובה להחלטה: "אני מברך על החלטת המשנה ליועמ"ש שקובע באופן ברור שהתנהלות קיבוץ ניר דוד בסגירת כל דרכי הגישה אל הנחל והשטחים הציבוריים הפתוחים לא חוקית, וכן קביעתו כי התנהלות זו לא תתאפשר לאורך זמן. מדובר באמירה ערכית חשובה שבכוחה לקדם עשיית צדק. אפעל ככל יכולתי כדי שזה יהיה בקרוב מאוד".

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker