בני משפחה, שותפים, לקוחות ומתמחים: כל מי ששופטים מנועים לדון בעניינם

נשיאת בית המשפט העליון אסתר חיות פרסמה מסמך חדש המרכז את כללי המניעויות של השופטים ■ לפי המסמך, כל שופט או רשם חייב לעדכן את רשימתו מדי שנה - אך לא חייב לנמק

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
נשיאת בית המשפט העליון אסתר חיותצילום: אוהד צויגנברג

נשיאת בית המשפט העליון אסתר חיות פרסמה הבוקר (ו') מסמך המרכז בתוכו אמות מידה לגיבוש רשימת המניעויות של השופטים.

המסמך שהוכן בהתייעצות עם ד"ר לימור זר גוטמן, מומחית לאתיקה במכללה למינהל, ובהתייעצות עם שאר שופטי העליון ונשיאי בתי המשפט השונים, ציין כי הרשימה מתנהלת שנים במערכת המשפט והיא פורסמה תדיר במענה לשאילתות עיתונאיות באמצעות חוק חופש המידע. TheMarker נהג לפרסם את הרשימה כל שנה בעקבות בקשות חופש מידע שהוגשו על ידי עמותת הצלחה, כך שעצם פרסומה היזום על ידי הנהלת בתי המשפט, מהווה חידוש - אך לא יהיה זה נכון להגיד שהרשימה הוסתרה ממי שביקש לקבלה.

לפי המסמך, שופט או רשם יכלול ברשימת המניעויות בעלי דין ועורכי דין שלידיעתו הם שחקנים חוזרים המתדיינים באופן קבוע בבית המשפט שבו הרשם או השופט מכהן ושקיים חשש ממשי למשוא פנים אם השופט או הרשם ידון בעניינם. ההגדרה של חשש ממשי למשוא פנים, על פי המסמך היא "שאלה הצריכה להיבחן לגופו של עניין בכל מקרה ומקרה, בהתאם לנסיבותיו".

המסמך מגדיר כי בני משפחה של השופט או של רשם אינם יכולים להתדיין בפניו. אלו מוגדרים כבן זוג, הורה, ילד, אח, סב או הורה של בן הזוג.

גם לקוחות לשעבר של השופטים והרשמים לפני המינוי, במקרה שלא חלפו חמש שנים ממועד המינוי של השופט או של הרשם, וכן שותף במשרד עורכי הדין שבו השופט או הרשם עבדו טרם עברו חמש שנים ממועד המינוי שלהם לכהונת שיפוט - לא יוכלו להופיע בפניהם

חידוש מעניין ברשימה הוא שגם המתמחים או העוזרים המשפטיים של השופטים או הרשמים לא יוכלו להופיע בפניהם למשך שנה מיום סיום ההתמחות או העבודה.

לפי המסמך, כל שופט או רשם אחראי לעדכן את רשימת המניעויות בכל שנה. עם זאת, המסמך אינו מחייב את השופטים לפרט ולנמק מדוע ישנה מניעות. עליהם לציין את דבר המניעה בלבד.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker