פסק דין תקדימי עשוי לסייע לניצולי שואה לממש את זכויותיהם

ניצולת שואה הגישה ערעור לבית המשפט המחוזי בבאר שבע על החלטת הרשות לזכויות ניצולי שואה לדחות את בקשתה להגדיל את התגמול שלו היא זכאית ■ "התוצאה הסופית תואמת את המטרה לתקן את העוול שנגרם לניצולים שהיו בגטאות ומחנות השמדה"

ביני אשכנזי
ביני אשכנזי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
מחנה אושוויץ
מחנה אושוויץצילום: REUTERS

פסק דין תקדימי של בית המשפט המחוזי בבאר שבע עשוי להשליך על זכויותיהם של כ-18 אלף ניצולי שואה. חדווה סגל, ניצולת שואה ששרדה בין היתר את מחנה ההשמדה אושוויץ, הגישה ערעור על החלטת הרשות לזכויות ניצולי שואה במשרד האוצר לדחות את בקשתה להגדיל את התגמול שלו היא זכאית מכוח התיקון לחוק ההטבות לניצולי שואה.

מדובר בתיקון לחוק שיזם ב-2014 שר האוצר דאז, יאיר לפיד. מטרת התיקון היתה להשוות בין התגמול של כ-18 אלף יוצאי מחנות ריכוז וגטאות שעלו לישראל אחרי אוקטובר 1953 לתגמול של ניצולי שואה שעלו לישראל קודם לכן. הסכום שהוקצה לנושא עמד על כ-300 מיליון שקל.

מפניות רבות שהתקבלו במחלקה לסיוע משפטי במשרד המשפטים, עולה כי חלק מניצולי השואה לא מודעים לאפשרות לממש את זכיותיהם. אחת מהן היתה סגל. באחרונה פנתה סגל לרשות לזכויות ניצולי שואה במטרה לקבל את התגמול שמגיע לה רטרואקטיבית מיוני 2014, אבל בקשתה נדחתה.

חדווה סגל
חדווה סגלצילום: משרד המשפטים

סגל פנתה לסיוע משפטי והגישה ערעור לבית המשפט המחוזי בבאר שבע, שם הוחלט לקבל את תביעתה. כעת ניצולים נוספים יכולים להיעזר בפסק הדין על מנת לממש את הזכויות שלהם.   

עו"ד שרי ורדי, ממונה ארצית בתחום ניצולי שואה בסיוע המשפטי, אמרה ל-TheMarker כי "סגל ראתה את אמה ואחיה נלקחים למשרפות. עד היום היא לא הצליחה למצוא תמונה של הוריה. חדווה לא ידעה על תיקון החקיקה ולכן לא מימשה את זכאותה לקבל זכויות עד יוני 2017. היא הגישה באמצעות בתה בקשה לקבל רטרואקטיבית תוספת לתגמול שמגיע לה מהרשות לזכויות ניצולי השואה, אך בקשתה נדחתה.

"התוצאה הסופית תואמת את המטרה לתקן את העוול שנגרם לניצולים שהיו בגטאות ומחנות השמדה והחלו לקבל קצבאות קטנות בשנים המאוחרות לחייהם". הסיוע המשפטי במשרד המשפטים מעניק לניצולים ייעוץ וייצוג בחינם.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker