פסיקה תקדימית של ביה"ד לעבודה מאפשרת לחברות ממשלתיות להשעות עובדים למשך חצי שנה

פסק הדין עוסק בעובד של חברת החשמל שתפקידו היה לבדוק מתקני חשמל, אולם עלה חשד כי הוא קידם את עניינם של קבלני חשמל פרטיים, ובתמורה לכך קיבל מהם כסף ■ העובד הושעה ל-45 יום, וביה"ד אישר להאריך את ההשעיה לחצי שנה

ביני אשכנזי
ביני אשכנזי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
עובדים בחברת החשמל. למצולמים אין קשר לכתבה
עובדים בחברת החשמל. למצולמים אין קשר לכתבהצילום: תומר אפלבאום

פסיקה תקדימית של בית הדין האזורי לעבודה איפשרה לחברת החשמל להאריך את תקופת ההשעיה של עובד החברה בחצי השנה.  

מדובר בפסק דין תקדימי שניתן על ידי הרכב שכלל את השופטת לובנא תלחמי סודיאן, נציגת העובדים נגה בוטנסקי, ונציגת המעסיקים איריס קליין. פסק הדין ניתן לפי חוק הגבלות על משך השעיה של עובד גוף ציבורי עקב הליכים פליליים, המכונה "חוק יאיר כץ", על שמו של ח"כ חיים כץ, שנחקר ב-2017 במשטרה, מטרת החוק היא לאפשר לחברות ממשלתיות ותאגידים סטטוטוריים להגיש בקשה לבית הדין לעבודה להאריך את תקופת השעיית עובד שנחקר בפלילים למשך חצי שנה.

פסק הדין עוסק בעובד של חברת החשמל שתפקידו היה לבדוק מתקני חשמל. לגבי אותו עובד עלה חשד, בין היתר, כי הוא קידם את עניינם של קבלני חשמל פרטיים שונים, ובתמורה לכך הוא קיבל מהם כסף – דבר שהעלה את החשד לפיו העובד לא בדק מתקני חשמל כפי שהיה צריך והדבר אף הווה סכנה לציבור.

חברת החשמל השעתה את העובד למשך 45 יום, וגם הגישה נגדו תלונה במשטרה וזו פתחה בחקירה. לאחר פתיחת החקירה הגישה חברת החשמל בקשה לבית הדין לעבודה להאריך את תקופת השעייתו של העובד לחצי שנה כגי לאפשר את מיצוי חקירת המשטרה.

העובד מצדו טען בפני בית הדין כי עם השעייתו מהעבודה תימשך תגרם לו ולמשפחתו פגיעה.

אתמול (ראשון) נתן בית הדין התייחסות לחוק הגבלות על משך השעיה של עובד בגוף ציבורי, שנכנס לתוקף בינואר 2019. "חוק ההגבלות מטיל הגבלות על השעיית עובד בגוף ציבורי שנפתחה נגדו חקירה פלילית ככל שהמעסיק מבקש להשעות את העובד מעבר לתקופה של 45 ימים עליו להגיש בקשה לבין הדין לעבודה", כתב הרכב בית הדין לעבודה.

"מקובלת עלינו עמדת חברת החשמל לפיה השעית העובד מתבקשת כדי לאפשר ניהול תקין ואפקטיבי של החקירה נגדו. שוכנענו כי החזרת העובד למקום העבודה בשלב זה, ואפילו בתפקיד אחר, עשויה לאפשר לו גישה למסמכים או לגורמים באופן שעלול להכביד על בירור החשדות" כתבו חברי הרכב בית הדין.

הרכב בית הדין קבע כי בבוא בית הדין לאשר בקשה להאריך את תקופת השעיית עובד חברה ממשלתית או תאגיד ממשלתי, על בית הדין לבחון אם מדובר בעבירה חמורה וכן את נסיבותיה.

הרכב בית הדין הסביר כי מדברי ההסבר לחוק ומהפרוטוקולים של הדיונים בכנסת בנוגע לחוק ניתן להבין כי התופעה שהמחוקק ראה לנגד עיניו היא חוסר אחידות בכל הנוגע למשך השעיית עובדים בגופים ציבוריים הן ביחס לעובדי מדינה ועובדי רשויות מקומיות, והן בין הגופים הציבוריים לבין עצמם.

בנוסף, המחוקק חשש משימוש לרעה בסמכות ולפגיעה לא מוצדקת בסמכות השעיית העובדים.   

את חברת החשמל ייצגו עורכי הדין חגי ורד ורועי נפתלי ממשרד הרצוג פוקס נאמן. את העובד ייצג עו"ד יוסף שאבי.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker