פרופיל פיקטיבי וחקירת שב"כ: האם מישהו באמת מסית נגד נתניהו בפייסבוק?

אמש הגיש נתניהו תלונה במשטרה על הסתה נגדו ברשתות החברתיות ■ ציוץ שפורסם הבוקר חשף כי מדובר בחשבון פיקטיבי - ולא ברור מי עומד מאחורי המסר הקשה ■ החשבון הוסר על ידי פייסבוק - ויחידת להב 433 של המשטרה פתחה בחקירה

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ראש הממשלה בנימין נתניהו
ראש הממשלה בנימין נתניהו. נמנע מהתייחסות מפורשתצילום: Ronen Zvulun/רויטרס

יחידת להב 433 של המשטרה תבדוק מי עומד מאחורי פרופיל הפייסבוק הפיקטיבי "דנה רון" שבו לכאורה נקרא לרצח ראש הממשלה. פייסבוק הודיעה הבוקר כי מדובר בפרופיל פיקטיבי והסירה אותו.

עו"ד יוסי כהן, פרקליטה של משפחת נתניהו, העביר אמש (ד') למשטרה מכתב תלונה שבו נטען כי "פורסם בקבוצת פעילים בפייסבוק פרסום מזעזע ומפחיד הקורא במפורש לרצוח את ראש הממשלה, והרי הפרסום כלשונו: 'את ביבי צריך להוריד רק בכוח… דיקטטורים מזיזים רק עם כדור בראש". במהלך הבוקר התברר כי מדובר בחשבון פיקטיבי - ופייסבוק הסירה אותו מהרשת החברתית.

במכתבו של נתניהו צוטט סמנכ"ל ביטחון וחירום במשרד רה"מ, אלון חלווה: "מתמונת המודיעין בשב"כ, עולה כי בתקופה האחרונה יש עלייה קיצונית בהתבטאויות ברשתות החברתיות נגד משפחת נתניהו, המהוות איום לפגיעה ברכוש ובנפש העולה כדי הסתה". נתונים נוספים על היקף ההסתה ודוגמאות נוספות לארועים דומים לא צוינו.

הפעיל החברתי חשף שמדובר בחשבון פיקטיבי

הפרשה עצמה קיבלה תפנית הבוקר. פעיל חברתי בשם יוסי דורפמן, פירסם שרשרת של גילויים, לאחר שהחליט לבדוק בעצמו מי עומד מאחורי הפרופיל שמאיים ברצח ראש הממשלה. 

בסדרת הציוצים שלו תיעד כיצד התחקה אחרי הפעילות ברשת החברתית של אותה "דנה רון", שהעלתה את התגובה מסיתה. "מצאתי דמות פיקטיבית ללא תמונה. היא עידכנה פרטים אישיים במקביל לתקיפת המפגינים בתל אביב שכבשו את הכותרות ועשו נזק לנתניהו".

בהמשך מציג דורפמן, באמצעות צילומי מסך, את כל השיתופים שאמורים להקנות לבעלת הפרופיל חזות של פעילת שמאל שמשתפת פוסטים נגד ראש הממשלה.

כל אחד יכול לפתוח פרופיל פיקטיבי

באמצעות הציוצים חושף דורפמן אופרציה שהיא פרקטיקה ישנה, ואין בה שום דבר חדש - אנשים שמסתתרים מאחורי פרופילים פיקטיביים ומנסים להשפיע על התודעה ולייצר מצג שווא לטובת מחנה פוליטי מסוים. הפלטפורמות האינטרנטיות השונות - מפייסבוק ואינסטגרם ועד טוויטר, יוטיוב ורדיט -  מאפשרות כל אדם לפתוח פרופיל ולהפיץ מידע. כל שנדרש לשם כך הוא כתובת מייל.

מכיוון שאין פיקוח ורגולציה שמסדירה את השימוש הראוי ברשתות החברתיות, מחשש לצנזורה - כל אדם יכול להפיץ מסרים כשהוא יכול להתחזות לכל אחד, לבחור שם פיקטיבי, להתחזות לנציג של מחנה פוליטי ואפילו גוף עסקי מתחרה -  ולהפיץ מסרי שנאה על יריבים. 

נתוני דו"ח השקיפות החצי שנתי של פייסבוק מראים כי בין ינואר 2019 ועד מארס 2020 מחקה הרשת החברתית כ-8.2 מיליארד חשבונות מזויפים. מנכ"ל פייסבוק, מארק צוקרברג, אמר אמש בעדותו מול הקונגרס האמריקאי כי החברה משקיעה משאבים רבים באיתור חשבונות מזויפים ועד כה הגיע למצב שבן 89% מהחשבונות המזויפים מאותרים על ידי האלגוריתם ומוסרים מיידית. "אני יודע שהאידאל הוא שנגיע ל-100% - אנחנו על זה", ענה צוקרברג לשאלות החוקרים.

דוברת פייסבוק מסרה בתגובה כי "מבדיקה שערכו הצוותים הגלובליים שלנו בחו"ל, עולה כי החשבון המדובר הוא חשבון פיקטיבי, ועל כן הוא הוסר לאלתר מן הפלטפורמה. כמו כן, התגובה עצמה מפרה את המדיניות שלנו סביב קריאה לאלימות, ועל כן הוסרה גם היא עם הפרופיל שבאמצעותו היא נכתבה".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker