שב"ס הפסיק לדווח לציבור על הוצאותיו

שירות בתי הסוהר יפסיק לפרסם את דו"ח ההתקשרויות שלו ■ מ"מ ראש היחידה הממשלתית לחופש המידע: "אין הצדקה למהלך, זו פגיעה בזכותו של הציבור לשקיפות תקציבית" ■ שב"ס: "הוחלט לעצור את הפרסום מסיבות מקצועיות עד בחינת הנושא"

ביני אשכנזי
ביני אשכנזי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
מתקן של שב"ס. למצולם אין קשר לנאמר
מתקן של שב"ס. למצולם אין קשר לנאמרצילום: מגד גוזני

שירות בתי הסוהר (שב"ס) הודיע לפני כשבוע ליחידה הממשלתית לחופש המידע במשרד המשפטים כי הוא מפסיק לפרסם לציבור את דו"חות ההתקשרות שלו עם ספקים. בשב"ס הודיעו כי "בימים אלה אנו נמצאים בעיצומה של עבודת מטה. לאור הסתייגויות מקצועיות שנתקבלו מחטיבת הביטחון והמודיעין בכל הנוגע לפרסום ההתקשרויות, לא פורסמו דו"חות רבעונים לחודשים אוקטובר, נובמבר ודצמבר 2019 ואילך".

מדובר בדו"ח התקשרות שכלל משרדי הממשלה מפרסמים באופן יזום באתר האינטרנט הממשלתי של חופש המידע. הדו"חות מפורסמים בהתאם לנוהל "פרסום התקשרויות הממשלה", שהוציא אגף החשבת הכללית במשרד האוצר והיחידה הממשלתית לחופש המידע במשרד המשפטים בדצמבר 2015.

מאז כניסתו לתוקף, פירסמו ככלל משרדי הממשלה ויחידות הסמך את התקשרויותיהם באתר המרכזי לחופש המידע – ובכלל זאת שירות בתי הסוהר. פרסומם של הדו"חות מאפשר לציבור לעקוב אחר ההתקשרויות של משרדי הממשלה, חלקם בשווי של מיליוני שקלים. רק על ידי הפרסום ניתן לפקח על ההתנהלות של משרדי הממשלה.

מ"מ ראש היחידה הממשלתית לחופש המידע, עו"ד שלומי בילבסקי, הורה לשב"ס בתגובה לפרסם את הדו"חות. "נוהל פרסום התקשרויות הממשלה נותן פתרון לסוגיות שקשורות לביטחון ומודיעין, ומאפשר שלא לפרסם מידע נקודתי שעלול לפגוע בביטחון של מאן דהוא או ביכולתו של ארגונכם לבצע את תפקידו. נוכח זאת, אין הצדקה להפסקה גורפת של פרסום הדו"ח ופגיעה קשה בזכותו של הציבור לשקיפות תקציבית", מסר בילבסקי לשב"ס.

משב"ס נמסר כי "מסיבות מבצעיות הוחלט לעצור את פרסום הדו"חות עד בחינה מחודשת של הנושא. בימים הקרובים תפורסם החלטת הארגון בנוגע לפרסומים".

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker