בית המשפט סירב לבטל את פסק הדין: ההסדר של פישמן יוצא לדרך

לובי 99 ביקש לבטל את פסק הדין שנתן תוקף להסדר הגישור לבני משפחתו של איש העסקים, אליעזר פישמן ■ השופט איתן אורנשטיין, נשיא בית המשפט המחוזי בתל אביב, דחה את הבקשה - כך שההסדר יוצא לדרך

ביני אשכנזי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
אליעזר פישמן עם רעייתו טובה, ובנותיו רונית וענת, בבית המשפטצילום: מוטי מילרוד
ביני אשכנזי

נשיא בית המשפט המחוזי בתל אביב איתן אורנשטיין דחה היום (ב') את בקשתו של ארגון לובי 99 לבטל את פסק הדין שאישר את הסדר הגישור של בני משפחתו של איש העסקים אליעזר פישמן.

הארגון ביקש מבית המשפט להצטרף כ"ידיד בית המשפט" להליך, שנתן תוקף של פסק דין מחייב להסדר הגישור של בני משפחת פישמן. עוד ביקשו בלובי כי בית המשפט יורה על עיכוב ביצועו של פסק הדין ויישומו של הסדר הגישור שנקבע למשפחת פישמן השבוע.

האחוזה של אליעזר פישמןצילום: אלמנטס

הסיבה להגשת הבקשה הייתה נעוצה בכך שכאשר בית משפט מאשר הסדרי פשיטת רגל, רק הנושים והחייבים יכולים להביע את עמדתם - ואילו לציבור לא נתונה זכות להתנגד. לפיכך, לובי 99 ביקש להצטרף להליך כ"ידיד בית המשפט" - מסגרת שמאפשרת לצדדים שאינם קשורים באופן ישיר להליך, להביע את דעתם בפני בית המשפט.

בדחיית הבקשה של הארגון, הסביר אורנשטיין כי טענותיהם נשמעו מפי הנאמן בתיק, עו"ד יוסי בנקל, אשר הביע התנגדות נחרצת לאישור הסדר הגישור. כך, שלפי אורנשטיין, העמדה שגורסת שלא היה מקום לאשר את ההסדר קיבלה את יומה בבית המשפט מפי צד פנימי להליך. לפיכך אין צורך בצד חיצוני כדוגמת הארגון.

פעילי תנועת הסטודנטים ישראל 2050 מפגינים נגד ההסדר שאישר אורנשטייןצילום: עופר וקנין

כזכור, לפי ההסדר שאושר לפני שבוע, אם בקופת פשיטת הרגל יישארו פחות מ-214 מיליון שקל, בני משפחת פישמן ישלימו לסכום הנקוב, ובכל מקרה תרומתם הכוללת לא תפחת מ-20 מיליון שקל. חובותיו של פישמן נאמדו תחילה בכ-4 מיליארד שקל, ולאחר מימוש נכסים שונים בידי הבנקים הם ירדו ל-2.9 מיליארד שקל - ורובם כבר נמחקו ממאזני הבנקים.

אורנשטיין חזר והסביר כי הוא יישם את הלכות בתי המשפט בנושא אימוץ הסדרים של פושטי רגל, לפיהם "ככלל, בית המשפט לא יתערב בהחלטות הנושים לאמץ הסדרים, אלא בנסיבות חריגות". אורנשטיין הוסיף: "במלים אחרות, מושכלות יסוד בדיני חדלות פירעון הן ששיקול הדעת באשר לאישור ההסדר מסור לנושים ואין בית המשפט מחליף את שיקול דעתם בדעתו שלו, גם אם הוא סבור אחרת. הגיונה של הלכה זו נעוצה בעובדה שהעלויות והסיכונים הכלכליים בהמשך ניהול ההליך מוטלת על כתפיהם של הנושים, ולכן יש לכבד את רצונם, לאחר שהם העריכו כי המשך ניהול ההליכים נגד בני משפחת החייב לא יניב להם תוצאה כלכלית טובה יותר מזו שהושגה בפועל באמצעות ההסדרים".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker