פניות לקיבוץ ניר דוד: מפר הסכם ומונע מהציבור כניסה לנחל האסי

אדם טבע ודין שיגרה מכתב בהול לקיבוץ, בטענה כי אינו מיישם את הסכם הפשרה שנחתם ב-2016 - ולפיו היה אמור לקדם תוכנית שתאפשר לציבור גישה נוחה ומוסדרת לנחל ■ במקביל פנה ח"כ משה ארבל למשנה ליועמ"ש, בבקשה שתדרוש מהקיבוץ הסבר למניעת הגישה

ביני אשכנזי
ביני אשכנזי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים29
נחל האסי בניר דוד
נחל האסי בניר דודצילום: עופר וקנין

המאבק על נחל האסי לא תם. השבוע שיגרה עמותת אדם טבע ודין מכתב בהול לעמיחי גלר, מזכיר קיבוץ ניר דוד. במכתב שניסחה עו"ד טל גרנות, ראש תחום קהילה וסביבה בעמותה, נטען כי הקיבוץ אינו מיישם את הוראות הסכם הפשרה שנחתם ב-2016 בין הקיבוץ לבין תושבים מיישובים סמוכים לנחל.

במסגרת הפשרה, הקיבוץ אמור היה לקדם תוכנית תב"ע, שמטרתה לאפשר לציבור גישה נוחה ומוסדרת לנחל, כולל מקום חניה לכלי רכב. הוסכם כי הכניסה לשטח זה לא תהיה דרך הקיבוץ. בעמותה טוענים כי לפי בדיקה שערכו לא תוכננה כל תוכנית, וכי הקיבוץ ממשיך למנוע מהציבור כניסה לשטח הנחל, המהווה שטח ציבורי פתוח.

"אין צורך להרחיב בדבר חשיבותם של שטחים ציבוריים פתוחים עבור הציבור, אשר הצורך בהם מהווה מוסכמת יסוד תכנונית מזה זמן רב. כך, היום מוסכם על הכל כי הצורך באספקת שטחים אלו כדי לשמור על איכות חיים ראויה של התושבים, עומד במקום שווה לצורך לספק לתושבים כל שירות ציבורי אחר, כגון כבישים ומדרכות או שירותי חינוך ובריאות, שגם הם שירותים המצויים מחוץ לביתו של האדם, אך קיומם וזמינותם הוא תנאי לקיום איכות חיים בסיסית בסטנדרטים המקובלים כיום. כדי לממש את האמור יש להעמיד לרשות הציבור, בכל רחבי הארץ, שטחים ציבוריים פתוחים בכמות ובאיכות מספקת", כתבה גרנות.

בעמותה מציינים את התיקון שנעשה לפקודת העיריות, שאסר על גביית דמי כניסה לפארקים ציבוריים, לאור העובדה שהם מהווים מחסום בפני השימוש בשצ"פ (שטחים ציבוריים פתוחים) בעבור חלק מהאוכלוסייה.

מכתבו של ח"כ משה ארבל למשנה ליועמ"ש עו"ד דינה זילבר
מכתבו של ח"כ משה ארבל למשנה ליועמ"ש עו"ד דינה זילבר

במקביל למכתבה של העמותה, ח"כ משה ארבל (ש"ס) פנה אל המשנה ליועמ"ש עו"ד דינה זילבר, בבקשה שזו תפעל בדחיפות מול הקיבוץ ותדרוש ממנו הסבר למניעת הגישה של כלל הציבור לנחל האסי.

במכתבו ציין ארבל כי "לא מדובר בתופעה חדשה. כבר ב-2010 סגר קיבוץ ניר דוד בניגוד לדין את הכניסה לנחל למי שאינו חבר קיבוץ. מדובר במשאב טבע ייחודי אשר אנשי הקיבוץ מבקשים לשמור לעצמם ולא לחלוק עם יתר אזרחי המדינה ועם שכניהם תושבי העיר בית שאן. זאת, למרות שב-2016 התחייב הקיבוץ במסגרת הליך משפטי לפעול להקצאת חלק מגדת הנחל לכלל הציבור".

תגיות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker