מנדלבליט עונה לנתניהו: אין שום עילה שמונעת ממני לטפל בניגוד העניינים שלך

רה"מ טוען שהיועמ"ש נמצא בניגוד עניינים מכיוון שהוא מנהל נגדו משפט ■ מנלדלבליט דחה את טענות נתניהו: "כל עוד מקובל ריבוי הכובעים שלי הן כתובע כללי והן כמעניק יעוץ משפטי לממשלה, הרי שבכך יוצא שאני מסוגל להתמודד עם המורכבות שהדבר גורם"

ביני אשכנזי
ביני אשכנזי
בנימין נתניהו ואביחי מנדלבליט
בנימין נתניהו ואביחי מנדלבליטצילום: רויטרס

ראש הממשלה בנימין נתניהו הגיש ליועץ המשפטי לממשלה, אביחי מנדלבליט, את התייחסותו לטיוטת הסדר ניגוד העניינים שהיועמ"ש העביר אליו לפני כעשרה ימים. נתניהו טוען כי היועץ לא יכול לטפל בהסדר ניגוד העניינים שלו מה שמנדלבליט נמצא בעצמו בניגוד עניינים בכך שהוא מנהל נגדו משפט. סיבה נוספת לגרסת נתניהו, היא שהיועץ העביר חוות דעת לוועדת ההיתרים במשרד מבקר המדינה, האוסרת על רה"מ לקבל מימון לצורך הגנתו במשפט מאיש העסקים ספנסר פרטרידג'.

עוד נטען על ידי רה"מ כי ההגבלות שהיועץ הטיל עליו אינן חוקיות וכי בגינן לא יוכל למלא את תפקידו כראש ממשלה: "עמדתנו היא שרה"מ צריך להיות מנוע מלטפל רק ממה שמשפיע על התיק הקונקרטי שלו באופן ישיר. לא פחות אך גם לא יותר. לפיכך ראש הממשלה אינו אמור להיות מנוע מלטפל במינויים שנוגעים לכלל מערכת המשפט, ודאי שלא מעיסוקו בתקצוב מערכת המשפט וקל וחומר שלא מחקיקה. דרישה כשלעצמה סותרת את עקרונות היסוד של משטרנו החוקתי".

"מובן שאין בכוונת רה"מ לעסוק בכל עניין העשוי להשפיע באופן מהותי על עדותם של עדים או נאשמים במשפטו", כתב נתניהו. "אולם בכוונת רה"מ לנהל את הגנתו ובכלל זה לטעון טענת הגנה מן הצדק – לא ניתן לנסות לפגוע, וכך יוצא מעמדת היועמ"ש בהגנתו של רה"מ". בסיום טוען רה"מ כי יש להעביר את הטיפול בנושא למבקר המדינה או לשופט בדימוס.

מנדלבליט דחה את טענותיו של רה”מ ופרקליטו: "אשר לטענה כאילו היועמ”ש וכל בעל תפקיד הכפוף אליו מצוי בניגוד עניינים ביחס למתן ייעוץ משפטי לרה”מ עקב הגשת כתב אישום נגד רה”מ בכובעו של היועץ כתובע כללי, הרי שזו נדונה פעמים רבות בהקשרים שונים וכל פעם נמצא שאין בטענה זו ממש", נכתב על ידי היועץ.

מנדלבליט מפנה לפסיקת בגץ בעתירה שהגישה התנועה לאיכות השלטון נגד נתניהו אשר עסק בקיומן של פגישות עבודה בין היועמ”ש לבין רה”מ במקביל לקיומן של חקירות פליליות נגד רה”מ: "כל עוד מקובל ריבוי הכובעים של היועמ”ש הן כתובע כללי והן כמעניק יעוץ משפטי לממשלה, הרי שבכך אנחנו מניחים שהיועמ”ש מסוגל להתמודד עם המורכבות שהדבר גורם ואין טעם להטיל דופי מיוחד בו".

היועמ”ש התייחס לטענת נתניהו לפיה היועץ אסר עליו לעסוק במינוי שופטים ובמעמד בתי המשפט: "רה"מ אינו חבר בוועדה לבחירת שופטים וכמו כל אדם שאינו חבר בוועדה, עליו להימנע מלהשפיע על חבריה. מעמדו כנאשם שעניינו נדון מול בית המשפט מחייב זהירות מיוחדת בכל הנוגע למערכת בתי המשפט לרבות בעניינים שאינם נוגעים להרכב הספציפי שדון בעניינו בעת הזו".

"מתנה אסורה"

לפי טיוטת הסדר ניגוד העניינים שהועברה לרה"מ, קבע היועץ כי נתניהו לא יוכל לעסוק בנושאים הקשורים במערכת אכיפת החוק, ובהם מינוי בכירים ושופטים ובחינת מעמדם של היועץ המשפטי לממשלה, פרקליט המדינה ואגף החקירות. הטיוטה הועברה לרה"מ בעקבות עתירה לבג"ץ של התנועה לאיכות השלטון, שביקשה למנוע מנתניהו לעסוק במינויים כאלה בשל העמדתו לדין.

היועץ טוען בנוסף כי בקשתו של נתניהו לקבל מימון בסך 10 מיליון שקל מפרטרידג' לצורך מימון הוצאות המשפט של רה"מ נחשבת למתנה שעל עובד ציבור אסור לקבלה. בעוד בסביבת נתניהו זועמים על העיתוי שבו היועץ שלח את חוות דעתו בנושא המימון, היועץ הסביר כי כבר ב-2018 הוא נדרש לכך, אלא שאז סכום המימון לא צוין על ידי נתניהו. עתה, משהובהר שמדובר בסכום משמעותי, כתב היועץ לוועדת ההיתרים: "בנסיבות העניין, בשים לב לסכום החריג שבו מדובר ושאותו מבקש רה"מ לקבל למימון הוצאות הגנתו, ברי כי החזקה לפיה טובת הנאה הניתנת לרה"מ ניתנת לו באשר הוא עובד ציבור, ולכן היא אסורה - אינה נסתרת".

בנימין נתניהו בפתיחת משפטו
בנימין נתניהו בפתיחת משפטוצילום: יונתן זינדל / פלאש

תחת איומים

לא רק חילופי מכתבים והאשמות קשות על היועץ נשמעו השבוע, אלא כתבי אישום בגין איומים על היועץ וגם על רה"מ הוגשו השבוע על ידי המשטרה. המשטרה הודיעה השבוע כי היא החליטה להגיש כתב אישום לבית המשפט השלום בראשון לציון על ידי התביעה המשטרתית, נגד תושב פתח תקווה בן 46, בגין איומים העולים עד כדי פגיעה ביועץ המשפטי לממשלה.

לפי הודעת המשטרה, החקירה התקיימה ביחידת הסייבר בלהב 433. מהחקירה עלה כי החשוד הגיע לפני כמה שבועות בסמוך לביתו של היועמ"ש, כשהוא מאיים לשוב ולפגוע בו, ובעקבות התבטאויותיו נחקר באזהרה.

היום הודיעה המשטרה כי היא סיימה לחקור את תושב צפת בן 29, לאחר שפירסם לפני כמה ימים פוסט באחת הרשתות החברתיות, העולה עד כדי איומים לפגוע בראש הממשלה.

בעקבות התבטאויותיו ברשת החברתית הוא נחקר באזהרה ובסיום חקירתו נעצר. תיק החקירה בעניינו של החשוד הועבר לעיון חטיבת התביעות והיום הגישה נגדו התביעה המשטרתית כתב אישום בבית משפט השלום בקרית שמונה ובקשה למעצרו עד תום ההליכים.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker