כתב אישום נגד נשיא התאחדות התעשיינים לשעבר שרגא ברוש

על פי כתב האישום, ניסו ברוש ואחיו להשתמט מתשלום מס, על ידי בקשה להכיר בחברה שהקימו כחברה משפחתית - לאחר שכבר עבר המועד הקבוע בחוק להצהרה כזו

ביני אשכנזי
ביני אשכנזי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
שרגא ברוש
שרגא ברושצילום: עופר וקנין

פרקליטות מיסוי וכלכלה הגישה הבוקר (ד') כתב אישום לבית משפט השלום בתל אביב נגד שרגא ברוש, נשיא התאחדות התעשיינים לשעבר, ונגד רואי החשבון מיכאל בר לבב ושארישוב בן ברוך. ברוש, חברה בבעלותו ורו"ח בר לבב מואשמים בעבירות מרמה בכוונה להתחמק ממס, בזיוף מסמך בכוונה לקבל באמצעותו דבר בנסיבות מחמירות, ובקבלת דבר במרמה בנסיבות מחמירות. רו"ח בן ברוך מואשם בעריכת דו"ח וידיעות לא נכונים ללא הצדק סביר.

על פי כתב האישום, שרגא ברוש ואחיו יריב ברוש החזיקו במניות החברה א.ל.ע.א השקעות, כל אחד ב-50%. החברה החזיקה במניות חברת עושרד גז טבעי, שהוקמה לשם עיסוק בקניית גז טבעי מאסדת הקידוח תמר ומכירתו ללקוחות. במהלך 2015, מכרה א.ל.ע.א חלק ממניותיה בחברת עושרד. מכירה זו הניבה לא.ל.ע.א רווח הון בסך 8,639,156 שקל.

על פי סעיף 64א לפקודת מס הכנסה, חברה שחבריה הם בני משפחה וששלושה חודשים מיום היווסדה הוגשה בקשה להכיר בה כחברה משפחתית, יחולו עליה הוראות מיסוי מיוחדות, שעיקרן היותה "שקופה" וחישוב המס יתבצע אצל בעל המניות עצמו.

לו היתה א.ל.ע.א חברה משפחתית, היתה לה הטבת מס בגין רווחי ההון, מכיוון שרווח ההון לא היה ממוסה במיסוי דו-שלבי, כפי שממוסה חברה שאינה חברה משפחתית - מיסוי רווח ההון בחברה ואחר כך, מיסוי הדיווידנד כשהוא מחולק לבעל המניות, שמבקש למשוך לעצמו את הרווח.

במועד שאינו ידוע במדויק, לאחר יוני 2015, החליטו ברוש ובר לבב, רואה החשבון של החברה, לרמות את פקיד השומה על ידי יצירת מצג כוזב, שלפיו הוגשה בקשה להכיר בחברה כחברה משפחתית במועד. לצורך כך, זייפו השניים, בצוותא, שלושה מסמכים שתכליתם היתה להציג מצג שלפיו הוגשה הבקשה בתוך שלושת החודשים ממועד היווסדה של החברה. השניים הגישו מסמכים לפקיד השומה אשר כוללים את המסמכים המזויפים. ברוש ובר לבב פנו כמה פעמים לפקיד השומה וביקשו להכיר בחברה כמשפחתית על בסיס המסמכים המזויפים.

בינואר 2017 הגישו ברוש ובר לבב לרשות המסים דו"ח שנתי על הכנסות החברה ל-2015, בחתימת ברוש, שאליו צורף דו"ח כספי מבוקר על ידי רו"ח בר לבב. בדו"ח נכתב כי החברה נרשמה כחברה משפחתית. עקב הפניות וההצהרות ותוכנן הכוזב, סווגה החברה כמשפחתית.

המס שהיו צריכים לשלם החברה ובעלי מניותיה היה 4,315,338 שקל. המס המופחת ששולם, עקב המרמה, היה 2,760,712 שקל בלבד. סך הכל השתמטו הנאשמים ממס בסך 1,554,626 שקל.

בתיק מטפלים עוה"ד נעם עוזיאל ורינת ברנדל מפרקליטות מיסוי וכלכלה. החקירה בוצעה על ידי פקיד שומה חקירות תל אביב ברשות המסים.

 עו"ד איריס ניב-סבאג, ממשרד שינמן-נגב-ניב, המייצגת את שרגא ברוש מסרה: "שרגא ברוש פעל בתום לב וישנן טענות משפטיות ועובדתיות מהותיות התומכות בכך. טענותיו אלה יובאו בפני בית המשפט והן יובילו למסקנה כי פעל כחוק ולא עבר כל עבירה. שרגא ברוש יוכיח את חפותו בבית המשפט".

עו"ד פרופ' קנת מן, המייצג את שארישוב בן ברוך, מסר בתגובה: "מר בן ברוך פעל באופן תקין, תוך מילוי חובותיו כרואה חשבון, ועמדתו מקובלת על רואי חשבון בכירים שבדקו את הנושא. אין הצדקה להגשת כתב אישום נגדו".

עו”ד גיורא אדרת, רותי ליטבק, ומוטי לזר, המייצגים את רו”ח בר לבב, מסרו: "אנחנו בטוחים כי במהלך המשפט יתברר כי לא נפל כל פגם בהתנהגותו של רואה החשבון בר לבב וכי הוא לא ביצע את המעשים המיוחסים לו".

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker