העובדים נשלחו לבידוד - האם תשלום דמי המחלה מוטל על המעסיק?

בית המשפט העליון דן בעתירה בנושא תשלום ימי מחלה לעובדים ששוהים בבידוד עקב נגיף הקורונה ■ אסתר חיות: "אם היו קובעים שכל הג'ינג'ים רגישים לשמש ובגלל החור באוזון כעת אסור להם להסתובב באור, גם זה ממצא רפואי שמאפשר קבלת תעודת מחלה?"

ביני אשכנזי
ביני אשכנזי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
עסק סגור בגלל הקורונה
ביני אשכנזי
ביני אשכנזי

בבית המשפט העליון מתקיים הבוקר (שני) דיון בעתירה בנושא תשלום ימי מחלה לעובדים ששוהים בבידוד עקב נגיף הקורונה. את העתירה הגישו התאחדות התעשיינים, התאחדות המלאכה והתעשייה, ארגון חברות הניקיון וחברת סל נגד שר הבריאות יולי אדלשטיין ושר העבודה והרווחה והשירותים החברתיים איציק שמולי.

התאחדות התעשיינים, שמיוצגת על ידי עוה"ד איה רייך מינא, רחל הררי-ליפשיץ ונטליה זרון ממשרד עמית פולק מטלון ושות', וחברת סל, שמיוצגת על ידי עוה"ד ליאת תבל ואביתר קנולר ממשרד Mei Law, טוענים כי יש לבטל לאלתר את אחד הצעדים שבו נקט משרד הבריאות - פרסום תעודת מחלה גורפת בגין ימי הבידוד - צעד שמוביל לכך שהמעסיקים יצטרכו לשאת בדמי המחלה של עובדים ששוהים בבידוד.

נשיאת בית המשפט העליון, אסתר חיותצילום: אוהד צויגנברג

העותרים טוענים כי מאחר שתקופת הבידוד נכפית על העובד ועל המעסיק יש להכיר בה כימי חופשה ללא תשלום. טענה נוספת היא כי מאחר שהמדינה כופה את ימי הבידוד על מי שבא במגע עם חולה קורונה מאומת, הרי שהיא צריכה לפצות את המעסיקים בעלות דמי המחלה בגין הימצאותם של העובדים בבידוד.

המדינה טענה בפני בית המשפט כי פרשנות לשונית ותכליתית של המילה 'מחלה' כוללת גם את ימי הבידוד שבהם חלק מהעובדים נמצאים, וזאת משום שהכניסה לבידוד נעשית לפי הוראות רופאים. בנוסף, המדינה טענה כי פרשנות של המילה 'מחלה' לצורך זכאות לדמי מחלה אינה מוגבלת רק לחוסר יכולת פיזית של אדם לבצע את עבודתו, אלא נכונה גם במצב של סכנת הדבקה מבלי שנלווה אליה חוסר כשירות פיזי.

הדיון נערך בפני נשיאת בית המשפט העליון אסתר חיות והשופטים עוזי פוגלמן ואלכס שטיין. הם לא קבעו הלכה מפורשת בסוגיה, אך לפי חלק מהערותיהם ניתן ללמוד לאן הם נוטים. כך למשל נשיאת בית המשפט העליון שאלה את נציגי פרקליטות המדינה: "אם היו קובעים שכל הג'ינג'ים רגישים לשמש ובגלל החור באוזון כעת אסור להם להסתובב באור, גם זה ממצא רפואי שמאפשר קבלת תעודת מחלה?"

נציגי הפרקליטות חזרו על טענתם כי בידוד הוא כמו מחלה, אך נשיאת העליון לא השתכנעה: "איך אפשר לומר כי אדם ששב מחו"ל זה ממצא רפואי?". גם שטיין ביטל את הטענה והבהיר: "מה לעשות? בידוד זה לא מחלה. גם לא לשיטת המדינה לפי צו הבידוד שנוגע לעובדים במגזר הציבורי".

הדיון הסתיים ללא הכרעה.

יוסי אלקובי, נשיא התאחדות המלאכה והתעשייה, המייצגת עסקים יצרניים קטנים, מסר בתגובה לדיון: "העסקים הקטנים כורעים תחת נטל ימי הבידוד. מסקר שערכנו עולה כי רק 12% מהעסקים היצרניים הקטנים יכולים לעבוד מהבית. בידוד משמעותו השבתת פעילות. זו מכה שהמדינה יצרה והיא חייבת לתת לה מענה. לא עולה על הדעת שמאז שפרופ' סיגל סדצקי נתנה תעודת מחלה לכל אזרחי ישראל, איש לא חשב על זה בשנית ושינה את רוע הגזירה. אני מקווה שבג"ץ יאמר את דברו ויכריח את הממשלה לשנות את עמדתה, כדי שיינתן מענה לעושק ימי הבידוד על חשבון המעסיק".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker