הקלה: אישור כשרות למוצרי מזון ביבוא מקביל מחו"ל - גם בלי שרב בדק אותם

החלטת הרבנות ניתנה לאחר שהראשון לציון, הרב יצחק יוסף, החליט להקל על יבוא מקביל של מוצרים שכבר מיובאים ארצה ■ על מנת לקבל את האישור יש להוכיח כי מדובר במוצר זהה לזה שמגיע ארצה ביבוא הראשי - ושהאחרון קיבל תעודת כשרות מהרבנות

ביני אשכנזי
ביני אשכנזי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
תעודות כשרות
תעודות כשרותצילום: אוהד צויגנברג

הרבנות הראשית לישראל מקלה על יבואני המוצרים המקבילים מחו"ל. לפני כשבוע התקבלה החלטה במועצת הרבנות הראשית, הגוף העליון של הרבנות הראשית שמקבל את החלטות בנושא מדיניות מתן כשרות למוצרי מזון, להעניק אישור כשרות למוצרי מזון ביבוא מקביל מחו"ל גם בלי שרב בדק את המפעל והשגיח על ייצור המוצר - ובלבד שיוכח שמדובר במוצר זהה למוצר שמגיע ארצה בייבוא הראשי ושהאחרון קיבל תעודת כשרות מהרבנות. מדובר בבשורה גדולה ליבוא המקביל ולציבור הרחב, שמשמעותה אמורה להוביל להוזלת מחירים לעשרות מוצרים מיובאים.

ההחלטה המשמעותית התקבלה לאחר שהראשון לציון, הרב הספרדי הראשי של ישראל יצחק יוסף, החליט להוביל את הקו המקל במתן כשרות למוצרים ביבוא מקביל. זו בשורה משמעותית שתקל מאוד על הביורוקרטיה שבה נתקלים היבואנים, לאור העובדה כי בהתאם לחוק הונאה בכשרות, לא ניתן להציג מזון המגיע מחו"ל ככשר ללא אישור הרבנות הראשית. לכן, על פי הנוהל הקיים מוצרי מזון המיוצרים בחו"ל, מקבלים את אישור הכשרות מהרבנות הראשית רק אם רב או גוף כשרות בחו"ל המוכר מטעם הרבנות הראשית לישראל נתן את חותמת הכשרות שלו, ואותו גוף הכשרות היה זה שמפקח בפועל על הכשרות במפעל בחו"ל.

במסמך שהוצג לחברי מועצת הרבנות הראשית תוארו הקשיים למתן כשרות למוצרים זהים ביבוא מקביל. כך למשל, במסמך מטעם הרבנות נכתב כי "מדובר במוצרי מותגים הנמכרים כשהם סגורים וארוזים שלמיטב הידיעה נוכח אינטרסים מסחריים מאפשרים יצרני המוצרים גישה לאתר הייצור רק לרב או לגוף כשרות מסוים".

עוד נכתב כי "לנוכח אינטרסים מסחריים עשויה רק כמות מסוימת מתוך הכמות שמתקיים לגביה פיקוח כשרותי להיות מסומנת ככשרה באופן שפוגע בתחרות ומקשה על צרכני כשרות, לרבות בתי עסק המחזירים בתעודת הכשר, לרכוש את התוצרת במחירים נמוכים יותר מיבואנים מקבילים".

המסמך של הרבנות מסביר כיצד זה יעבוד: מהרגע שתגיע למחלקת היבוא ברבנות בקשה לתעודת הכשר למוצר ביבוא מקביל, שמתבסס על אישור כשרות מטעם רב או גוף מוכר על ידי הרבנות הראשית, תפנה מחלקת היבוא ברבנות אל הרב ותבקש חוות דעת הלכתית ביחס לכשרות המוצר. הרב יציין את חוות דעתו ויסביר מדוע המוצר כשר חרף העובדה שהוא לא ביקר במפעל. הבקשה תובא בפני ועדת היבוא של הרבנות, שתהיה רשאית לאשר או לדחות בקשות למתן כשרות למוצרים ביבוא מקביל. יש לציין כי הבקשות יוגשו במערכת הממוחשבת החדשה שהרבנות החלה להפעיל השבוע - ושמה הוא מגד שמים.

ההחלטה של הרבנות למעשה סוגרת מעגל ומשלימה את רפורמת הקורנפלקס שנכנסה לתוקף ב–2016 ומטרתה היתה להסיר מגבלות וחסמים ביורוקרטיים על יבוא מוצרי מזון יבש, כדי לפתוח את שוק המזון הישראלי לתחרות ולהוריד את המחירים לצרכן.

שומרים על הכוח

הרבנות הראשית עדיין שומרת על כוחה לאשר או לדחות את הבקשות למתן כשרות באמצעות הכתבת התנאי כי הבקשות שיגישו לקבלת כשרות בעבור מוצרים ביבוא מקביל, יוגשו על ידי רב או גוף כשרות שמוכר על ידי הרבנות. התנאי הזה עלול לייצר מכשולים בפני רבנים או גופי כשרות המוכרים בקהילות יהודיות בחו"ל, אך לא מוכרות על ידי הרבנות בישראל והוא עלול להוות מכשול בפני יישומה של הרפורמה.

דוגמה לקושי שיכול להתעורר בעקבות כך שהרבנות מתנה את מתן הכשרות למוצרים רק על ידי רב או גוף כשרות שמוכר על ידה, ניתן למצוא בסירובו של הרב שמואל אליהו – הרב הראשי של צפת ואישיות ציבורית מוכרת מחוגי הציונות הדתית, לחתום על הנוהל שמאפשר להקל במתן כשרות למוצרים ביבוא. במייל ששלח לשאר חברי מועצת הרבנות הראשית כתב הרב אליהו: "הנוסח הזה חמור מאוד, הוא מאשר מוצרים בלי שום פיקוח של הרבנות הראשית לישראל. אנחנו נותנים כשרות אוטומטית לאלפי מוצרים בלי שום פיקוח. אני מתנגד בתוקף לטיוטה הזו ומבקש דיון במועצה בנושא זה שיש לו משמעות רבה להרבה מוצרים שצריכים כשרות". אמנם דעתו לא התקבלה, אך הדברים שהוא עשויים להיות מופנים גם כלפי רבנים שיבקשו לתת הכשר ולא יוכרו על ידי הרבנות.

קושי נוסף הוא ב"פרשת הקולה ביבוא מקביל". בחודש פברואר השנה דווח ב-TheMarker כי הרבנות החליטה לבטל את מתן הכשרות לקוקה קולה ביבוא מקביל, וזאת חרף כך שהיה מדובר בגוף כשרות שהוכר על ידי הרבנות. הסיבה הרשמית לאי מתן הכשרות כפי שהוסבר אז על ידי הרבנות היה כי "גוף הכשרות נתן את אישור הכשרות בניגוד לנוהלי הרבנות לגופי הכשרות. מבדיקה שנערכה על ידי המחלקה נמצא כי נעשה שימוש בחומרים ללא תעודת כשרות, ועל כן לא ניתן ליבואן אישור כשרות על המוצר".

אמנם הרבנות חזרה בה והחזירה את הכשרות לקולה ביבוא המקביל, אך החשש שרק מי שמוכר או קרוב לצלחת יקבל אישור להעניק כשרות עדיין מבעבע.

קוקה קולהצילום: Bloomberg

מים מתוקים

חוות דעת הלכתית שצורפה למסמך שנשלח אל מועצת הרבנות שופכת אור על מתן הכשרות לקוקה קולה ביבוא מקביל. בחוות הדעת שחוברה על ידי הרב יצחק רלב"ג, חבר מועצת הרבנות הראשית לישראל, ונשלחה בין היתר אל הראשון לציון - ניתנה התייחסות לסוגיית הכשרות בנוזל המתוק.

הרב רלב"ג הגיע למסקנה כי יש להשאיר את כשרות הקוקה קולה המגיעה לישראל באמצעות יבוא מקביל אך לא פחות מכך, בחוות דעתו רומז הרב רלב"ג על הלחצים שהופעלו על הרבנות בנושא הכשרות. רלב"ג רומז כי תחרות עסקית בין היבואנים הרשמיים ובין יצרני קוקה קולה בישראל השפיעו על מתן הכשרות: "באחרונה, בשל עסקי ממון ותחרות, מרבית בין היבואנים ובין הזכיינים הרשמיים ליבואנים מקבילים שעלינו לדאוג גם להם שהרי התורה חסה על ממונם של ישראל, הפכתי ודרשתי בעניין (הכשרות לקולה ביבוא המקביל, ב"א) והגעתי למסקנה שלא חל כל שינוי ובוודאי אין סיבה להוריד את ההכשר".

מהחברה המרכזית לייצור משקאות קלים נמסר: "הנושא אינו מוכר לנו. אין לנו כל נגיעה לעניין כשרות של מוצרי קוקה קולה המיובאים מחו"ל".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker