התנועה לאיכות השלטון לבג"ץ: על הכנסת לבחור נציג מהאופוזיציה לוועדה לבחירת שופטים

העתירה הוגשה לאחר שאתמול נבחרו ח"כ צבי האוזר ואוסנת מארק מהקואליציה לנציגי הכנסת בוועדה ■ בשבוע שעבר הוציאה מ"מ יועמ"ש הכנסת שגית אפיק חוות דעת שלפיה אין נוהג חוקתי מחייב לבחור נציגים מהאופוזיציה לוועדה

ביני אשכנזי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ח"כ אוסנת מארקצילום: אוליבייה פיטוסי
ביני אשכנזי

התנועה לאיכות השלטון הגישה היום (ה') עתירה לבג"ץ נגד בחירתה של הכנסת בחברי הכנסת צבי האוזר (דרך ארץ) ואוסנת מארק (הליכוד) מהקואליציה לנציגיה בוועדה לבחירת שופטים.

בתנועה טוענים כי מאז 1990, ויותר מ-30 שנה, בחרה הכנסת בהצבעה חשאית נציג אופוזיציה אחד לפחות שיהיה נציגה בוועדה למינוי שופטים. בעתירה מציגה התנועה סקירה היסטורית שלפיה עולה כי הבחירה בנציג האופוזיציה לוועדה היא בין הדברים הקרובים ביותר למנהג חוקתי, ואף מהווה מעין מוסכמה חוקתית.

טענה זו של התנועה היא בניגוד לחוות דעתה של מ"מ יועמ"ש הכנסת שגית אפיק, שקבעה לפני שבוע כי אמנם ראוי שחברי הכנסת ישקלו לבחור נציגים לוועדה מהאופזיציה, אך לא מדובר במנהג חוקתי בעל תוקף מחייב.

עוד טענה התנועה כי בחירה בנציגי הקואליציה בלבד תפגע באיזון החוקתי שהושג בהרכב הוועדה לבחירת שופטים ותגדיל את כוחה של הקואליציה ואת השיקולים הפוליטיים בהליך מינוי השופטים, לרבות מינוי שופטים שלא על בסיס מקצועיותם, אלא על בסיס השערות על מידת קרבתם האידיאולוגית למפלגות השלטון.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker