המועצה לצרכנות: חיוב הורים בתשלום בזמן סגירת הגנים - מצריך התערבות

המחלקה המשפטית במועצה לצרכנות הוציאה חוות דעת המבקרת את הסעיפים שהכניסו רבים מגני הילדים בחוזים לשנת הלימודים הקרובה, שעוסקים במקרים של השבתת הגן כתוצאה מנגיף הקורונה

ביני אשכנזי
ביני אשכנזי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
גן ילדים בירושלים
ביני אשכנזי
ביני אשכנזי

המחלקה המשפטית במועצה לצרכנות הוציאה אתמול (ד') חוות דעת לסוגיה שמעסיקה רבים - תשלומי ההורים לגני הילדים, בזמן שהוא מושבת בגלל הקורונה.

לפי חוות הדעת, בתי המשפט יכולים לבטל את "סעיפי הקורונה", שהוכנסו ברבים מההסכמים בין גני הילדים להורים, ולפיהם במקרה של השבתת הגן עקב הנחיות משרד הבריאות ההורים יידרשו להמשיך לשלם את התשלומים כסדרם או חלקם.

מהתלונות שהתקבלו במועצה עולה כי הורים נדרשו לחתום על חוזה חדש לשנת תשפ"א, הקובע כי במקרה של השבתת הגן עקב הנחיות משרד הבריאות, ההורים ימשיכו לשאת בתשלומים למשך 30 יום ממועד ההודעה על ההשבתה, או ישלמו חלק מכל חודש שבו הגן מושבת לכיסוי הוצאות הגן.

בחוות הדעת טוענים במועצה כי בשונה מהתפרצות הנגיף לראשונה במארס, כעת, ככל שיוחלט על השבתה בעקבות הגל השני, כבר לא מדובר בכוח עליון - שכן כעת הסיכון להתפרצות הנגיף בגל השני ידוע מראש ואפילו צפוי.

עוד מוסיפים במועצה כי משרד המשפטים פירסם את המלצות הוועדה הבין-משרדית בנוגע להתקשרויות צרכניות בתקופת הקורונה, אך לא קבע כללים להתקשרויות צופות פני עתיד לשנת תשפ"א והשאיר את העניין למשא ומתן בין הצדדים לחוזה. אבל בפועל, בחוזים מסוג זה, לא מתקיים משא ומתן בין הצדדים, שכן לרוב החוזה אחיד, והתנאים בו קבועים מראש על ידי מנסחיו - בעלי הגן.

גן ילדים סגור בתקופת הקורונהצילום: עופר וקנין

במועצה מציינים כי בהתאם לסעיף 3 לחוק החוזים האחידים, לבית המשפט יש סמכות לבטל, או לתקן, תנאי מקפח בחוזה אחיד, ובנסיבות העניין להורות כי סעיף הקובע המשך תשלום בעת שהגן מושבת ולא ניתן שירות, הוא מקפח ויש לבטלו, או לתקנו כך שיהיה פיצוי סביר המשקף את הנזק שנגרם בפועל לגן.

"בהתחשב ביחסי הכוחות הלא שוויוניים ופערי המידע בין הצדדים לחוזה: הצד החלש - ההורים שנאלצים לחזור לעבודה, שטובת ילדם מול עיניהם, שברצונם לאתר את המסגרת הטובה ביותר עבור ילדם במגבלות הקיימות של קרבה לבית, מחיר השירות וכו'. ובצד החזק - בעלי הגן, בעלי המידע והכוח שיכולים לכפות את תנאי העסקה על ההורים, מבלי שיש להם חלופה אמיתית אחרת", כותבים במועצה.

עופר מרום, מנכ"ל המועצה לצרכנות, אמר כי "חיוב הורים בתשלומים מלאים ו/או חלקיים בחודשים שבהם הגן הושבת בהוראת משרד הבריאות, מעלה חשש לקיפוח צרכנים, המקנה לבית המשפט את הזכות לבטל, או לתקן את התנאי מהסיבות הבאות: ראשית, מפעילי הגנים הפרטיים יפוצו על ידי המדינה ובהתאם, אין הצדקה לגבות פיצוי נוסף מההורים שלא קיבלו שירות. שנית, בעלי הגן יכולים להוציא את העובדים לחל"ת ולחסוך משמעותית בהוצאות הגן ופיצוי גבוה אינו מוצדק ודינו להתבטל על ידי בית המשפט.

"ראוי שבדומה לגנים המפוקחים, המדינה תיתן את דעתה גם להתקשרויות עם גנים פרטיים לגילי 3-0, משום שהמלצת הוועדה הבין-משרדית לנהל מו"מ מובילה לכך שהגנים הפרטים עושים שימוש בכוח שלהם כדי להכתיב את תנאי העסקה ולכפות על הצרכנים את החובה לפצות את הגן בגין הימים בהם לא ניתן שירות, כאשר המדינה הוא זו שצריכה להעניק לגנים את הפיצוי הדרוש".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker