"בלתי ראוי, בלתי סביר בעליל ובעיקר בלתי מידתי": למה בנקל מתנגד להסכם עם פישמן?

הנאמן עו"ד יוסי בנקל טוען כי "כנגד קבלת פטור מלא וגורף מפני תביעות - מציעים בני משפחת פישמן להעמיד לקופת פשיטת הרגל תרומה בסכום מגוחך הקרוב לאפס - וגם זאת רק לאחר שהקופה תעביר לידיהם נכסים נוספים שהם אינם זכאים להם"

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
עו"ד יוסי בנקלצילום: אמיל סלמן

נשיא בית המשפט המחוזי בתל-אביב, השופט איתן אורנשטיין, דן אתמול בהצעה להסדר בין אשתו וילדיו של אליעזר ופישמן בתיק פשיטת הרגל שלו. אורנשטיין נוטה לאשר את ההסדר שהציע המגשר בתיק, נשיא בית המשפט העליון בדימוס אשר גרוניס, וזאת לאחר שכל הנושים הגדולים בתיק ביניהם הבנקים ורשות המסים תומכים בהסדר.

לפי הצעתו של גרוניס אם בקופת פשיטת הרגל יוותרו פחות מ-214 מיליון שקל, בני משפחת פישמן ישלימו לסכום הנקוב ובכל מקרה תרומתם הכוללת לא תפחת מ-20 מיליון שקל. עוד נקבע בהסכם כי חלק מהנכסים של בני המשפחה ימכרו והרווחים ממכירתם ייכנסו לקופת פשיטת הרגל.

אליעזר פישמןצילום: מוטי מילרוד

שלשום (שלישי) הגיש הנאמן עו"ד יוסי בנקל לבית המשפט המחוזי בת"א את תגובתו להסדר שהציע גרוניס. בנקל מסרב להסדר וטוען כי מדובר בהסדר "בלתי ראוי בלתי סביר בעליל ובעיקר בלתי מידתי שיש לדחותו, וכי מדובר בהסדר אשר משקף מצב בו נכסי החייב, שהיו מאז ומעולם בשליטתו, מועברים באופן קוסמטי לרעייתו וילדיו. 

"יש לדחות את ההסדר גם בשל העובדה כי כנגד קבלת פטור מלא וגורף מפני תביעות הנאמן ובעלי תפקידים אחרים בהיקף מצטבר של למעלה ממיליארד שקל, מציעים בני משפחת החייב להעמיד לקופת פשיטת הרגל תרומה בסכום מגוחך הקרוב לאפס וגם זאת רק לאחר שקופת פשיטת הרגל תעביר לידיהם – שלא כדין - נכסים נוספים שהם אינם זכאים להם".

בנקל טוען כי ההסדר הראוי שיש לערוך עם בני משפחת פישמן הוא הסדר כספי שבמסגרתו ישלמו בני המשפחה סכום ראוי ממקורותיהם הפרטיים ולא מתוך נכסי וזכיות השייכים לקופת פשיטת הרגל.

אחת מנקודות המחלוקת המשמעותיות בין בנקל לבין יתר הנושים היא החזקותיו של אייל פישמן – בנו של  אליעזר במניות חברת פישמן רשתות. לפי בנקל, עם היקלעותו של אליעזר פישמן לפשיטת רגל הוא העביר את השליטה בחברה לידי ילדיו.

מחלוקת נוספת בין הנושים לבין בנקל קשורה למניות הבכורה בחברת הום סנטר, שגם הם לפי ההסדר יוותרו בידי בני משפחת פישמן וזאת אפילו במקרה שבו פישמן רשתות תימכר לצד שלישי. בנקל מתנגד להשארת האחזקות בידי אייל פישמן, משום שהוא סבור שהכסף ממכירתם צריכה להיכנס לקופת פשיטת הרגל.  

בנקל מציין כי אף על פי שבהתאם להסדר המוצע, פישמן אינו מופטר מחובותיו. כך, שההליכים בעניינו עתידים להימשך כביכול כסדרם, תוך שכל נכסיו וזכויותיו מוקנים לקופת פשיטת הרגל, הרי שהאופן בו נוסח "סעיף הפטור" במסגרת ההסדר, מאפשר לבני משפחתו המורחבת, לטעון כי כוונת הסעיף הינה להקנות להם חסינות מוחלטת מתביעות וטענות הנאמן, כך שהנאמן יהיה מנוע מלנסות ולעקוב אחרי נכסי החייב, אשר יתעורר חשש כי הועברו אליהם שלא כדין.

עו"ד שולי גולדבלט המייצג את טובה פישמן ועו"ד דוד לשם המייצג את ענת מניפז, אייל פישמן ורונית פישמן אופיר מסרו בתגובה: "מדובר בטענות חסרות שחר שהופרכו בדיון אחת לאחת. את טענותינו השמענו בפני בית המשפט וכך גם הנושים, שחשבו, בניגוד מוחלט לעו"ד בנקל, שמדובר בהסדר סביר, ראוי ומידתי".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker