ניסנקורן חתם על תקנות סדר הדין האזרחי החדשות - שיכנסו לתוקף ב-1 בינואר

לאחר דחיות רבות ביישום התקנות, שר המשפטים הכריז על המועד הסופי לכניסתן, ואמר כי "לא תהיה דחייה נוספת" ■ בין היתר, התקנות החדשות מחזקות את מעמד השופטים בניהול המשפט ■ לשכת עו"ד הודיעה כי תבחן את התקנות בשנית

ביני אשכנזי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
שר המשפטים, אבי ניסנקורן
ביני אשכנזי

שר המשפטים, אבי ניסנקורן, חתם הבוקר (רביעי) במסיבת עיתונאים מצומצמת על תקנות סדר הדין האזרחי החדשות, שיכנסו לתוקף ב-1 לינואר 2021. בכך מגיעה למעשה הרפורמה בתקנות לסיומה.

בספטמבר 2018 חתמה שרת המשפטים לשעבר, איילת שקד, על רפורמה שכוננה תקנות המחזקות את מעמד השופטים בניהול המשפט; מרחיבות את הסנקציות שהם יכולים להטיל על בעלי דין; מחלישות את השליטה של בעלי הדין בהליך, וכוללות הגבלה על אורכם של כתבי הטענות. התקנות החדשות עוררו התנגדות עזה מצד עורכי דין ואנשי אקדמיה.

שרת המשפטים לשעבר, איילת שקד, שאישרה את הרפורמה ב-2018צילום: תומר אפלבאום

התאריך המקורי לכניסתן של התקנות לתוקף היה שנה לאחר החתימה בספטמבר 2019. רגע לפני סיום כהונתה, האריכה שקד את תאריך היעד בחמישה חודשים, לפברואר 2020. שר המשפטים שהגיע אחריה, אמיר אוחנה, דחה גם הוא את כניסתן לתוקף, לספטמבר 2020, בעקבות כוונותיו לחולל שינויים במערכת, ובגלל התנגדויות מצד לשכת עורכי הדין, ארגון הפרקליטים ואחרים. 

פחות תקנות - יותר יעילות

עבודת המטה לשינוי התקנות החלה במשרד המשפטים ב-2013, תחת שרת המשפים ציפי לבני, ולאחר מכן תחת איילת שקד. מספרן של התקנות הישנות היה יותר מ-700, ואילו מספר התקנות החדשות הוא 180 בלבד.

לדברי ניסנקורן, "התקנות הישנות הותקנו ב-1984, אך עד היום לא נעשו בהן תיקונים ועדכונים נדרשים. היום אנחנו משלימים את המלאכה. המהלך ישיב את מעמדן של התקנות לכלי מרכזי בניהול הליכי המשפט, יפשט ויקצר את ההליכים בבתי המשפט ויבטיח הליך ראוי והוגן".

ציפי לבני. החלה ב-2013 את עבודת המטה לשינוי התקנותצילום: מוטי מילרוד

ניסנקורן התייחס בדבריו לדחיות שנעשו בכניסת התקנות לתוקף, ולכך שהמועצה הארצית של לשכת עורכי הדין החליטה אתמול להקים צוות שיבחן את התקנות בשנית (משיחות סגורות עם חלק מחברי המועצה הארצית של הלשכה עלה כי הם מתנגדים לתקנות). "אנו קובעים את תאריך כניסת התקנות לתוקף ל-1 בינואר 2021", אמר. "התלבטתי מה התאריך הנכון, אבל הבהרתי לצדדים כולם כי לא תהיה דחייה נוספת. זהו הנוסח הסופי של התקנות לאחר שדנו עם לשכת עו"ד ועם הציבור הכללי ועם הנהלת בתי המשפט ועם כל הגורמים הרלוונטיים.

"ההליכים המשפטיים בישראל לוקחים יותר מדי זמן. המטרה של התקנות היא לייעל את מערכת המשפט לצד, שמירה על משפט צדק. אני מודה ללשכת עו"ד על ההערות, שעשרות מהם התקבלו אך לא כולם".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker