ביהמ"ש הכריע לטובת אורי אדלסבורג: חייב את דורי בנייה לשלם 12 מיליון שקל

מדובר בתביעה שהתנהלה בבית המשפט המחוזי בלוד, במקביל להליך הבוררות המתקיים בין השותפות בתחנת הכח דוראד. אדלטק דורשת שקבוצת עמוס לוזון תשלם לה בתוך עשרה ימים 3 מיליון דולר - ומאיימת בהגשה של בקשה לצו לפתיחת הליכים נגדה

ערן אזרן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
אורי אדלסבורגצילום: עופר וקנין
ערן אזרן

קבוצת אדלטק, שבשליטת אורי אדלסבורג, דורשת מקבוצת עמוס לוזון לשלם לה למעלה מ-12 מיליון שקל בתוך עשרה ימים - אחרת תגיש בקשה לצו לפתיחת הליכים כנגדה. הפנייה ללוזון נעשתה לאחר שבית המשפט המחוזי-מרכז חייב את דורי בניה - חברה בת של לוזון - לשלם לאדלטק 12 מיליון שקל בתוספת ריבית והצמדה, בגין שירותים שסיפקה אדלטק לתחנת הכוח דוראד.

התביעה של אדלטק נבעה מסירובה של דורי בניה לשלם לאדלטק תשלום שהתחייבה לו בשנים 2008 ו-2010, כנגד סיוע בשילובה של דורי בניה כקבלן משנה לביצוע עבודות הנדסה בתחנת הכח דוראד. במסגרת פסק הדין, קבע בית המשפט שדורי בניה אכן קיבלה את העבודות בסיוע של אדלטק – ולכן חייב אותה בתשלום של דמי ייזום. דורי בניה לא עירערה על פסק הדין ובכך הפכו פסק הדין והקביעות שבו לחלוטות. 

אדלטק טוענת,באמצעות משרד עוה"ד ברקמן ושות', כעת כי מכוח הסדר שחתמה בעבר עם לוזון, ואף קיבל תוקף החלטה של בית משפט, לוזון התחיבה לשאת בתשלום סך של 3.1 מיליון דולר בתוספת מע"מ מכל פסק דין שיינתן כנגד חברת הבת שלה. ההסדר נועד למנוע בזמנו הטלת עיקולים זמניים על נכסי דורי בניה. לטענת אדלטק, בעקבות הפיכת פסק הדין לחלוט, לוזון נדרשת כעת לשאת בחלק הארי של החוב שנפסק - ומכאן הפנייה ששיגרה אדלטק ללוזון. אדלטק מאיימת לפעול לגבייה מהירה של החוב, לרבות באמצעות הגשת בקשה לצו לפתיחת הליכים כנגד לוזון.

דורי בניה מנוהלת בימים אלה על ידי נאמנים - עוה"ד עופר שפירא ואיתי הס - לאחר שבאוקטובר 2019 נכנסה להליך של פירוק. השניים התייחסו לפסק הדין בדו"ח שהגישו ביום חמישי שעבר לבית המשפט המחוזי בתל אביב. לפי הנאמנים, אף ש"קביעות עובדתיות מסוימות בפסק הדין אולי אינן נוחות לקבוצת דורי... קביעות אלה אינן קביעות שהנאמנים סבורים שיש מקום לערער עליהן". 

תחנת הכוח דוראדצילום: יגאל גורן

התביעה בבית המשפט המחוזי היא חלק ממסכת תביעות המתנהלות בין השותפות בתחנת הכח דוראד. ההליך העיקרי הוא בוררות המתקיימת בימים אלה בפני השופט (בדימוס) יצחק ענבר. בצד האחד נמצאות אדלטק (18.75%) וחברת זורלו הטורקית (25%); ובצד השני, יתר השותפות בדוראד – קצא"א (37.5%), אלומיי קפיטל ודורי תשתיות ואנרגיה מקבוצת דורי (כיום קבוצת עמוס לוזון - 18.75%).

לוזון, אלומיי וקצא"א טוענות בין היתר כי אדלטק, אדלסבורג וזורלו הטורקית הונו אותן ושילשלו לכיסן שלא כדין סכומים נכבדים להם, לכאורה, לא היו זכאים. הטענה היא שאדלטק וזורלו קשרו קשר עם הקבלן שהקים את תחנת הכוח - מאחורי גבם של יתר בעל המניות בדוראד - לניפוח סכום חוזה ההקמה של התחנה, תוך שאדלטק וזורלו מקבלות את ההפרש "בדלת האחורית", ומשלשלות לכיסן בהסתר סכום עתק של 140 מיליון דולר על חשבונה של דוראד.

עמוס לוזוןצילום: עופר וקנין

מנגד, אדלטק וזורלו טוענות כי לתביעה אין בסיס וכי מדובר בניסיון של דורי אנרגיה וקצא"א לקבל רווחים נוספים שאינן זכאיות לו מפרויקט דוראד. אדלטק וזורלו אף הגישו תביעות שכנגד בפרשה, בסכומים של עשרות מיליוני שקלים, אשר גם הן מתבררות בבוררות, וכן את התביעה שנוהלה בבית המשפט המחוזי מרכז. לא ברור כיצד תשפיע ההחלטה של בית המשפט על הליך הבוררות המקביל.

מקבוצת לוזון נמסר: "ההליך בבית המשפט המחוזי הוא פאשלה של הנאמנים. בית המשפט נתן צו עיכוב ביצוע בגין כל ההליכים נגד דורי בניה, פרט להליך הזה. היתה פה רשלנות בלתי נתפסת. כדי להוסיף חטא על פשע, ביקשנו שהנאמנים יגישו ערעור על פסק הדין – וגם את זה הם לא עשו. הצענו אפילו לממן את עלות ההליכים, אך דחו אותנו. יצא המרצע מהשק – הנאמנים הגיעו להסכמות להקטנת סך התביעה של אדלטק ל-3.1 מיליון דולר. אין לנו שום כוונה לשלם את הסכום הזה. אדלטק יכולים לנסות – שלא יתייאשו; אבל אין לנו שום חוב אליהם".

עו"ד עופר שפיראצילום: עופר וקנין

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker