"שתיקה מהדהדת של רשות המסים": למלונות נמאס מהמתחרים ב-Airbnb

בעתירה לבג"ץ טענה התאחדות המלונות כי על רשות המסים לגבש וליישם מדיניות מס ברורה ואפקטיבית ביחס לשוק הדירות המושכרות ב-Airbnb – בזמן שענף המלונאות מתנהל תחת רגולציה כבדה ותשלומי מסים

אפרת נוימן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
דירת Airbnb להשכרה בתל אביב
דירת Airbnb להשכרה בתל אביבצילום: airbnb

התאחדות המלונות בישראל הגישה הבוקר עתירה לבג"ץ נגד רשות המסים, שבה היא טוענת כי יש למסות באופן אפקטיבי ושוויוני את משכירי הדירות שפועלים באמצעות פלטפורמות דיגיטליות להשכרה לטווח קצר, כמו Airbnb. העתירה מופנית גם כלפי Airbnb בטענה כי יש לחייב אותה לנכות מס במקור מתוך התשלומים שהיא מעבירה לבעלי הדירות.

לפי העתירה, שהגישו עורכי הדין כפיר ידגר ונגה חרובי ממשרד גורניצקי, יש להתערב במציאות מעוותת, בלתי שוויונית, מפלה ופסולה שנוצרה כתוצאה ממחדלה ("שתיקתה והימנעותה הברורה והמהדהדת") של רשות המסים, "לנקוט צעדים אלמנטריים, פשוטים ובסיסיים המצויים בהישג ידה ובסמכותה להסדרת שוק השכרת הדירות לטווח קצר ולהכפפתו למדיניות מיסויית שוויונית". 

עוד נכתב כי העובדה שלא קיימת הסדרה ואכיפה של הנושא על ידי רשות המסים מזה זמן רב, על רקע קיומה של התופעה בישראל זה כעשור, לוקה בחוסר סבירות קיצוני, יוצרת אפליה קשה, פוגעת בזכות העיסוק של המלונאים ומחייבת את התערבותו של בית המשפט העליון. 

רשות המסים הצהירה כמה פעמים בעבר שבכוונתה להסדיר שוק זה, אך עד כה לא נעשתה הסדרה כזו. בעתירה מובאות דוגמאות של מדינות אחרות שהחילו הסדרים רגולטוריים על Airbnb במקומות שונים בעולם. 

לטענת התאחדות המלונות, המצב הקיים מביא לכלכלה שחורה מבלי שהמשכיר נדרש לרישיון עסק מבלי לשלם ארנונה מתאימה לעסקים, ללא היתר של דיני התכנון ובנייה, ללא הוראה מתאימה בתקנון הבית המשותף שתימנע פגיעה בשכנים, בלי אמצעים בסיסיים של בטיחות ובעיקר מבלי לשלם כדין את מס ההכנסה והמע"מ המתחייבים מהשימוש בדירה לצורכי עסק מסחרי לכל דבר. זאת, לעומת ענף המלונאות בישראל שמתנהל תחת רגולציה כבדה ובכפיפות מלאה למערכת המסים של מדינת ישראל. 

הנתונים שמובאים בעתירה, לפיה יש בישראל יותר מ-20 אלף דירות המוצעות להשכרה לטווח קצר, משקפים את תמונת המצב עד לפרוץ משבר הקורונה, שהביא לירידה דרמטית בפעילות של Airbnb בישראל. בעתירה נכתב כי אלה הנתונים שמשקפים את השוק בתנאי שגרה וכי המשבר מבליט את הפערים בין ענף המלונאות לענף ההשכרה לטווח קצר, שיכול לבצע יותר בקלות התאמות, למשל, להשכיר את הדירות לטווחים ארוכים יותר. 

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker