אחד שיודע: תראו מי מייעץ בנוגע לוועדה לבחירת שופטים

גורמים בלשכת עורכי הדין נועדו באחרונה עם ראש הלשכה לשעבר עו"ד אפי נוה, בנוגע לבחירת נציג מטעמה בוועדה לבחירת שופטים ■ יו"ר הלשכה, עו"ד אבי חימי, הודיע כי לא יקדם מועמד מטעמו לוועדה

ביני אשכנזי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
אפי נוה
ביני אשכנזי

הקרב על מקום בוועדה לבחירת שופטים מתחמם. ב-15 ליולי הכנסת עתידה לבחור את נציגיה שנקבעו בהסכם הקולאציוני, ואילו בסוף החודש לשכת עורכי הדין תבחר נציג אחד שלה מתוך שניים. היום הודיע ראש הלשכה עו"ד אבי חימי כי הוא לא מתכוון לתמוך בפומבי באף מועמד לתפקיד הנחשק.

הלשכה בוחרת מחליף לעו"ד אפי נוה שהתפטר מתפקידו בשנה שעברה לאחר חשיפת פרשת "מין תמורת מינויים", שבה נוה מואשם כי קידם לכאורה את מועמדותה של שופטת בית המשפט השלום בנתניה לשיפוט, תמורת יחסי מין.

עם זאת חלק מחברי המועצה הארצית של הלשכה נועדו עם נוה בשבועות האחרונים על מנת לדון איתו בנושאים הקשורים לניהולה השוטף של הלשכה. ל-TheMarker נודע שגם נושא הוועדה לבחירת שופטים עלה בפגישות. מדובר בחברי המועצה הארצית שהיו מזוהים בעבר עם נוה ועם סיעתו בלשכה.

בתוך כך - הלשכה סוערת, ובשיחות סגורות חימי מסביר כי הוא טרם גיבש את דעתו מי מבין המועמדים מתאים לתפקיד שאותו הוא מכנה רגיש וחשוב.

בית משפט העליון בירושלים. למצולמים אין קשר לכתבהצילום: אוליבייה פיטוסי

אל הקרב שמתחולל בנושא בתוך הלשכה הצטרפו גם פוליטיקאים מימין ומשמאל, שעוקבים בקשב רב אחר הנעשה. בכחול לבן מעוניינים לראות נציג שיוכל לאזן את מצבם העגום בתוך הוועדה – שכן למפלגה יש בה רק נציג אחד, שר המשפטים אבי ניסנקורן. הוא מכהן בה יחד עם עוד שלושה נציגים ממפלגות אחרות בכנסת. בליכוד, מנגד, מעוניינים לבצר עוד יותר את אחיזת הימין בוועדה.

מכתבו של חימי מגיע לאחר פגישה שדבר קיומה התפרסם ב-TheMarker בשבוע שעבר, שכללה את מרבית ראשי המחוזות בלשכה ודנו בתפקיד הנציג. בפגישה הסתמן כי עו"ד מוחמד נעאמנה, יו"ר מחוז צפון שמזוהה עם גוש השמאל-ערבים בלשכה, הוא בעל הסיכויים הגבוהים ביותר להיבחר.

עם זאת, עו"ד ערן גולן ועו"ד יצחק (יצי) גורדון, מתמודדים גם הם בגוש השמאלי, וכך מתפצלים הקולות במחנה. 

בתגובה לפגישה זו, נפגשו כמה עורכי דין מהמועצה הארצית שמזוהים עם גוש הימין-דתיים, גם הם בלשכה, במטרה להציע מועמד מטעמם. בין המועמדים האפשריים: עו"ד אבי ללום, עו"ד יצחק נטוביץ' ועו"ד דורון ברזילי.  

יו"ר לשכת עורכי הדין, עו"ד אבי חימיצילום: אילן אסייג

לא תומך באף אחד

במכתב ששלח חימי לחברי הלשכה הוא ציין כאמור כי לא יתמוך בפומבי באף מועמד. עם זאת, גורמים בלשכה מעריכים כי חימי יתמוך בחשאי במועמד בעל הסיכויים הגבוהים ביותר להיבחר. בשלב זה עדיין לא ברור מי יהיה אותו מועמד, הן משום שגוש הימין-דתיים בלשכה מפוצל בין שלושה מועמדים, והן מכיוון שסיכוייו של נעאמנה לזכות בתפקיד עדיין לא ברורים. 

חימי כתב: "אני סבור כי ראוי שאדם אחר, שאינו מצוי בקשרי עבודה עם גורמים רלוונטיים, ייטול על עצמו את התפקיד. ביזור והאצלת סמכויות גם בתוך תפקידי הלשכה, תוך הגבלת הכוח, יאפשר לכולנו להתנהל טוב יותר, להעמיק בתחומי הפעילות ולשמור על מינהל תקין ושקיפות, שהכרחיים לפעילות הלשכה, ולתפקידים הרגישים שאנו מבצעים.

"בימים הקרובים מוזמנים עורכי דין להציע את עצמם לחברות בוועדה, וההחלטה תתקבל בהצבעה חשאית בקרב חברי מועצת לשכת עורכי הדין שתתקיים ב-28 בחודש". 

הוא הוסיף: "ולגבי עמדתי האישית? כשם שבחרתי שלא להתמודד לתפקיד בעצמי,ומאותה סיבה, אין בכוונתי לקדם מועמד מטעמי לוועדה. לאחר שתיסגר רשימת המועמדים, ואין לי ספק שכולם יהיו ראויים לתפקיד, אחליט כיתר חברי המועצה במי אני בוחר לתפקיד החשוב ואממש את זכות ההצבעה שניתנה לי.

"אני מאחל הצלחה לכל המועמדים וסמוך ובטוח שכל מי שייבחר לתפקיד ינהג באחריות, וייצג נאמנה את לשכת עורכי הדין ואת הציבור כולו".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker