ביני אשכנזי
ביני אשכנזי

קיבוץ ניר דוד החל לשכור את שירותיה של חברת הלובינג פוליסי, בראשות בוריס קרסני, כדי להתמודד עם המחלוקת סביב הגישה לנחל האסי, בינו לבין שאר תושבי עמק בית שאן. המידע מגיע מעיון באתר הרשמי של הכנסת ולפי מדד הלוביסטים ולקוחותיהם בכנסת, פרויקט של העמותה לדמוקרטיה מתקדמת.

בבסיס המאבק על הגישה לנחל עומדת החלטת הקיבוץ מ-2010 לחסום לחלוטין את הגישה אליו, למי שאינו חבר קיבוץ או מתארח באחד הצימרים, אף שמדובר במשאב טבע ציבורי, בטענה שהשטח סביבו הוא פרטי ושייך לקיבוץ.

בשבוע שעבר דווח ב-TheMarker כי בקשה לאישור תביעה ייצוגית נגד הקיבוץ על סך 36 מיליון שקל, בגין חסימת הכניסה לנחל האסי שזורם בשטחו - הוגשה לבית המשפט המחוזי בתל אביב. התביעה הוגשה על ידי עורכי הדין ד"ר איתמר מירון ואלחנן מירון ממשרד מירון בן ציון פריבס, בשם תושבי בית שאן ומקומות נוספים בארץ שנמנעה מהם הכניסה לנחל. 

בתביעה נטען כי חסימת מבקרים שאינם לקוחות הקיבוץ משטח הנחל אסורה, מפלה ובלתי חוקית. עוד נטען כי חסימה שיטתית של מבקרים שאינם משלמים בדרכם לנחל ציבורי מנוגדת לחוק המים - הקובע כי זהו משאב ציבורי ואין לחסום או לפגוע בזכות הציבור לבקר בו. הבקשה מציגה, בין היתר, את הנחיית היועץ המשפטי לממשלה, שקבע כי לקיבוצים ולמושבים אין סמכות לחסום מבקרים חיצוניים מכניסה לשטחם.

ז'קי לוי, ראש עיריית בית שאן, ויורם קרין, ראש המועצה האזורית עמק המעיינות, סיכמו בתחילת השבוע על הקמת מינהלת אזורית לחשיבה אסטרטגית על קידום וטיפוח השטחים הפתוחים באזור. השניים קראו לקיבוץ ניר דוד למצוא פתרון בנושא נחל האסי ולהרגעת הרוחות משני הצדדים וקיום שיח מכבד בין התושבים, לטובת המשך השותפות והשכנות הטובה וארוכת השנים.

קיבוץ ניר דוד אינו הגוף הציבורי היחיד ששוכר את שירותיה של חברת הלובינג. לפני מספר שבועות דווח ב-TheMarker כי גם חברת החשמל שכרה את שירותיה של חברת השתדלנות פוליסי - אף על פי שחברת החשמל נפרדה מפוליסי לפני עשר שנים לאחר כמה דו"חות של מבקר המדינה - ובראשם אחד חריף במיוחד ב–2010, בו קבע כי העסיקה את פוליסי במשך 14 שנה תמורת 5.6 מיליון שקל לכל התקופה, בלי מכרז ובקרה נאותה.

קיבוץ ניר דוד ופוליסי לא מסרו תגובה.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker