בימין מתכוננים למלחמה על נציג לשכה מטעמם בוועדה לבחירת שופטים - מי יזכה בתפקיד הנחשק?

ראשי גוש הימין-דתיים בלשכה נועדו אתמול במטרה לסכם על נציג מטעמם, אך לא הגיעו להכרעה ■ בתחילת השבוע נחשף ב-TheMarker כי יו"ר מחוז צפון בלשכה, מוחמד נעאמנה, הוא המועמד המוביל לתפקיד מטעם גוש השמאל-ערבים בלשכה

ביני אשכנזי
ביני אשכנזי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
בית המשפט המחוזי בירושלים
ביני אשכנזי
ביני אשכנזי

הקרב על נציגה של לשכת עורכי הדין בוועדה לבחירת שופטים מתחמם: אתמול נפגשו ראשי סיעות גוש הימין-דתיים במועצה הארצית של הלשכה, הגוף המחוקק והמבצע שלה, במטרה להחליט מי יהיה המועמד מטעמם לתפקיד הנחשק. מטרת הפגישה היתה לאחד את גוש הימין-דתיים בלשכה, שכרגע מפוצל בין שלושה מועמדים, כדי להבטיח כי המועמד שהלשכה בוחרת יהיה מזוהה עם האג'נדה של הימין.

הפגישה נערכה בעקבות חשיפת TheMarker בתחילת השבוע, שלפיה חלק מראשי מחוזות הלשכה נועדו יחדיו, ובפגישה הסתמן כי יו"ר מחוז צפון בלשכה, מוחמד נעאמנה, הוא המועמד המוביל לתפקיד מטעם גוש השמאל-ערבים.

בפגישה - שנערכה במשרדו של עו"ד יצחק נטוביץ, מראשי הסיעה הדתית בלשכה "אמונה במשפט" ומתמודד מטעמה לתפקיד נציג הוועדה לבחירת שופטים - השתתפו גם שני המועמדים האחרים לתפקיד מגוש הימין-דתיים - עו"ד אבי ללום, החבר בסיעת "לשכה חזקה" של ראש הלשכה עו"ד אבי חימי, ועו"ד דורון ברזילי, ראש הלשכה לשעבר. בפגישה סוכם כי שלושת המועמדים מטעם גוש הימין בלשכה יעמידו מועמד אחד שיתמודד מול נעאמנה.

ללום הודיע כבר בסוף אפריל על מועמדתו לתפקיד בפוסט בחשבון הפייסבוק שלו, שאליו צירף תמונה עם שר המשפטים לשעבר והשר לביטחון פנים, אמיר אוחנה, וראש הלשכה חימי.

נטוביץ סיכל לפני כשנה את יוזמת חימי לבחור את שופט העליון בדימוס, יורם דנציגר, כנציג הלשכה בוועדה - דבר שהוביל לתמיכתה של הסיעה הדתית בחימי בבחירות לראשות הלשכה שנערכו אז.  

בתוך כך, ל-TheMarker נודע כי השר אוחנה מתעניין בנעשה במרוץ לתפקיד ועומד בקשר עם כמה חברים במועצה הארצית של הלשכה במטרה להבטיח כי גוש הימין-דתיים בלשכה יזכה בתפקיד. הדבר יבטיח שליטה מוחלטת לימין בוועדה, משום שנציגי הכנסת בוועדה, למעט שר המשפטים אבי ניסנקורן, באים כולם מסיעות הימין.

פריימריז פנימיים?

ללשכת עורכי הדין יש שני נציגים בוועדה, המורכבת מתשעה חברים. בין החברים, ארבעה נציגים מהכנסת - שלפי ההסכם הקואליציוני בין הליכוד לכחול לבן יהיו השר ניסנקורן (כחול לבן), שרת התחבורה מירי רגב (הליכוד), אסנת מארק (הליכוד) וצבי האוזר (דרך ארץ). בוועדה חברים גם שלושה שופטים מבית המשפט העליון, שבראשם נשיאת העליון אסתר חיות, ושני חברי לשכת עורכי הדין. כעת הלשכה עתידה לבחור נציג, לאחר התפטרות ראש הלשכה הקודם, עו"ד אפי נוה.

המועצה הארצית של לשכת עורכי הדין מונה 44 חברים, שביניהם 28 נבחרים בבחירות הכלליות ללשכה שנערכות כל ארבע שנים. 16 החברים הנוספים במועצה שמורים לראש הלשכה, מנכ"ל משרד המשפטים, פרקליט המדינה, הפרקליט הצבאי הראשי, ששת ראשי המחוזות בלשכה ושישה חברים נוספים - אחד לבחירת כל ראש מחוז.

מאחר שהמועצה הארצית מונה 44 חברים, כדי לנצח במרוץ, צריך להשיג רוב מתוך חברי המועצה שיגיעו להצביע. גוש הימין-דתיים בלשכה מונה 11-10 קולות וגוש השמאל-ערבים מונה גם הוא מספר קולות זהה. מסיבה זו, ראשי גוש הימין מקווים להעמיד מועמד אחד ולא לפצל את הקולות ביניהם.

בפגישה אתמול דנו המועמדים כיצד ניתן יהיה להכריע למי יש את הסיכוי הגבוה ביותר לזכות בתפקיד ולהתאחד תחתיו. אחת ההצעות שהועלתה היא לערוך פריימריז פנימיים בתוך הגוש, אך היא נדחתה ונכון לשעה זו לא ברור כיצד ייקבע המועמד מטעם הגוש.

השר לביטחון פנים, אמיר אוחנה. מתעניין בנעשה במרוץ לתפקידצילום: עדינה ולמן / דוברו

מעבר לתפקיד המשפיע בוועדה לבחירת שופטים, ללשכת עורכי הדין יש נציג בוועדה לבחירת שופטים צבאיים, בוועדות האיתור לתפקיד היועץ המשפטי לממשלה ולפרקליט המדינה, ושני נציגים בוועדה לבחירת דיינים לבתי הדין הרבניים. התפקידים האלה מאפשרים מרחב תמרון לשני הגושים ומאפשרת לנהל משא ומתן עליהם.

כך למשל, בפגישת גוש הימין-דתיים, דובר על כך שמי שיסיר את מועמדתו לוועדה לבחירת שופטים יזכה בתמיכת הגוש לנציגות הלשכה בוועדת האיתור לפרקליט המדינה. עוד סוכם כי עו"ד נועם לאור יכהן בתפקיד הוועדה לבחירת שופטים צבאיים. ושהסיעה הדתית בראשות נטוביץ תקבל את תמיכת שאר הסיעות לתפקיד נציג הוועדה לבחירת דיינים, שם מפתיע נוסף שעלה לאוויר אתמול הוא זה של עו"ד ציון אמיר בתפקיד ועדת האיתור לתפקיד היועמ"ש, שיזכה לתמיכת גוש הימין-דתיים במועצה הארצית.

בפגישה המקבילה של חלק מראשי המחוזות בלשכה ביום שישי האחרון הסתמן כי ראש מחוז חיפה, עו"ד תמי אולמן, תהיה נציגת הלשכה בוועדת האיתור לפרקליט המדינה, ואילו עורך דין מטעם מחוז חיפה יכהן בתפקיד הוועדה לבחירת שופטים צבאיים. מי שמכהן כבר כמה שנים ברצף בתפקיד נציג הלשכה בוועדה לבחירת דיינים הוא עו"ד אשר אקסלרד, שצפוי לזכות בתמיכת הגוש הנגדי.

ללום מסר בתגובה: "איני יכול להתייחס לתוכן הפגישה,אני יכול רק לומר שאני שמח שיש הערכה גדולה בין המועמדים וכולי תקווה שבסופו של יום יהיה מועמד אחד ראוי מטעם לשכת עורכי הדין, שיביא את הרוח החדשה של שקיפות, ניקיון כפיים ומינהל תקין לוועדה הכל כך חשובה לבחירת שופטים. אני מציע להשאיר את הפוליטיקה מחוץ למגרש ושמפלגות לא יהיו מעורבות בקבלת ההחלטות בתוך הלשכה. על הבחירות להתנהל באופן דמוקרטי כך שייבחר המועמד הטוב ביותר. לדעתי, הבחירות יהיו בין שני מועמדים".

עו"ד נועם לאור, חבר המועצה הארצית, מסר: "אני סמוך ובטוח שביחד עם חבריי נצליח להביא לבחירת המועמדים המתאימים והראויים ביותר לתפקידים הסטטוטוריים של הלשכה. לגבי פניות כאלו או אחרות של גורמים שונים במערכת הפוליטית, לא אוכל להתייחס".

מטעם השר אוחנה ויו"ר מחוז חיפה אולמן לא נמסרה תגובה.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker