משרד המשפטים הודיע על ביטול חלק מקנסות הקורונה שניתנו למסעדות ולבתי קפה

הביטול תקף להודעות הקנס שהוטלו על בתי האוכל בעקבות תקנות הקורונה בתאריכים 25.4-25.3 - כולל קנסות שהוטלו על ידי המשטרה ■ ההחלטה התקבלה בעקבות ספק משפטי באשר לשאלה אם האיסור לפתוח את בתי האוכל בתקופה הרלוונטית נחשב לאיסור פלילי

ביני אשכנזי
ביני אשכנזי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
מסעדה בימי קורונה. למצולמים אין קשר לכתבה
מסעדה בימי קורונה. למצולמים אין קשר לכתבהצילום: מוטי מילרוד

המחלקה להנחיית תובעים מוסמכי היועמ"ש במשרד המשפטים הנחתה היום (שלישי) את התובעים ברשויות המקומיות כי יש לבטל את הודעות הקנס שהוטלו השנה בעקבות "תקנות הקורונה" על בתי האוכל - מסעדות, בתי קפה ועוד - בתקופה שבין 25.4-25.3.

לפי הודעת משרד המשפטים, ההחלטה התקבלה בעקבות ספק משפטי שהתעורר באשר לשאלה אם האיסור לפתוח את בתי האוכל בתקופה הרלוונטית נחשב לאיסור פלילי, על פי התקנות. 

לאחר בחינת הנושא החליט המשנה לפרקליט המדינה לעניינים פליליים, עו"ד שלמה (מומי) למברגר, כי הפרשנות הנכונה היא שבהתאם לנוסח תקנות שעת חירום האמורות, פתיחה של בית אוכל בתקופה המדוברת - אף אם נעשתה בניגוד לתנאים שנקבעו בתקנות - אינה מקימה עבירה פלילית. זאת, בין היתר, משום שלפי נוסח התקנות שהיה בתוקף באותה עת, ניתן היה לסבור כי המונח "בית אוכל" אינו נכלל במונח "חנות", שלגביה נקבעה עבירה פלילית.

עם זאת, במשרד המשפטים מדגישים הערב כי אין חולק על כך שהתקנות אסרו בתקופה זו לפתוח בתי אוכל, אלא שהשאלה המשפטית היתה האם האיסור האמור נקבע כאיסור פלילי.

מההנחיה אשר הופצה היום עולה כי על התובעים לבטל את הקנסות הרלוונטיים, שהוטלו על ידי הרשות, לפי תקנה 6(1) לתקנות שעת חירום (נגיף הקורונה החדש – הגבלת פעילות), תש"ף-2020.

ההנחיה האמורה חלה גם על הקנסות שהוטלו על-ידי משטרת ישראל.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

על סדר היום