אישום נגד בכיר ברשות ההגירה: קידם בקשות של עולות מאתיופיה תמורת מין

על פי כתב האישום, ליאור סלומון ניצל את מעמדו כאחראי על עולי אתיופיה במינהל האוכלוסין במחוז צפון ובמשך שמונה שנים קידם את הטיפול בענייניהן של נשים הנתונות בקשיים כלכליים תמורת טובות הנאה מיניות

ביני אשכנזי
ביני אשכנזי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
רשות ההגירה בנתב"ג
רשות האוכלוסין וההגירה בנתב"גצילום: תומר אפלבאום

פרקליטות מחוז ירושלים הגישה לבית המשפט המחוזי בעיר כתב אישום נגד ליאור סלומון, עובד רשות ההגירה אשר היה אחראי על "הדסק האתיופי" במינהל האוכלוסין במחוז צפון, עד למועד מעצרו במארס 2016. סלומון מואשם בגין עבירות שוחד מיני, מרמה והפרת אמונים.

סלומון מוכר בקרב רבים מבני הקהילה האתיופית בישראל כבכיר ברשות ההגירה וכבעל כוח והשפעה, ורבים מבני הקהילה פנו אליו לקבלת סיוע בעניינים הקשורים לתפקידו.

כתב האישום מפרט שבעה מקרים שבהם קיים סלומון מגעים מיניים, ניהל שיחות מיניות או ביקש מגע מיני תמורת קידום בקשותיהן של הקורבנות, בדרך כלל באמצעות הטיה ומשוא פנים. העבירות המיוחסות לו בכתב האישום נעשו לכאורה מ-2008 עד מועד מעצרו ב-2016.

על פי כתב האישום, שהוגש על ידי עו"ד אור גבאי מפרקליטות מחוז ירושלים, סלומון נהג לאתר נשים מסוימות מבין הפונות, המשתייכות כולן לעדה האתיופית, מרביתן גרושות או פרודות, אשר מצבן הכלכלי היה קשה. במקרים רבים היו אלה נשים שגידלו ילדים לבדן, ללא עורף משפחתי בישראל, אשר ביקשו ממנו לסייע בהבאת בני משפחתן ארצה (באופן זמני או קבוע). סלומון מואשם כי ניצל את מעמדו ואת תפקידו, ובמהלך השיחות שקיים עם הנשים, הרבה לספר בדיחות בעלות אוריינטציה מינית, ובחלק מהמקרים ניהל עם הנשים שיחות ארוטיות.

על פי כתב האישום, יזם הנאשם מפגשים עם הנשים בביתן, בבית מלון או בחדרי אירוח (צימרים), ובהם ניצל אותן מינית. זאת בתמורה לפעולות הקשורות בתפקידו שעשה או שהתחייב לעשות עבור הנשים.

בחלק מן המקרים טיפל הנאשם בבקשות כשהוא מצוי בניגוד עניינים בשל הקשרים שרקם עם הנשים, בלי לציין בכתב או בעל פה את טיבם בפני הממונים עליו, ובלי לבקש להעביר את הטיפול לגורם אחר. בחלק מן המקרים, הנאשם חרג לכאורה בטיפולו בבקשות מן הנהלים שהיה כפוף אליהם כעובד הרשות.

עורכי הדין אלי פוקסברומר ותהילה פרץ פינטו מהסנגוריה הציבורית מייצגים את סלומון, ולדבריהם הוא "מילא תפקיד רגיש. תרומתו לחברה הישראלית ולישראלים יוצאי אתיופיה עצומה. למרות שעבודתו הרגישה גררה התנכלות כלפיו, הוא פעל ביושרה וללא מורא". לטענתם, "חוקרי יחידת להב ביצעו מעצרים בלתי חוקיים של נשים יוצאות אתיופיה, חקרו אותן בצורה משפילה, גזענית, מחפיצה, ומאיימת. שתיים מהן אולצו לשנות את גירסתן. בין השאר, החוקרים ירדו לשפל המדרגה המוסרית כאשר הותירו תינוק יונק בן כחודש למעלה מעשר שעות ללא אמו, כדי לאלץ את אם הסובלת מכאבים לשנות את גירסתה".

עוד לדבריהם, "גם עובדי ציבור יוצאי אתיופיה שלא נחשדו, נחקרו באווירה גזענית ותוקפנית, להבדיל מאחרים, והחוקרים גם ניסו לבסס את ההנחה הגזענית ששוחד מיני נפוץ בקרב יוצאי אתיופיה". הם האשימו את חוקרי המשטרה ב"זיהום והטיית משפט", והוסיפו כי "נציב התלונות על הפרקליטות נזף בתיק זה בתקיפות בפרקליטות מחוז ירושלים על טיפולם האיטי בתיק. טיפול זה גרם סבל רב למעורבים". הם הביעו תקווה כי המשפט יהיה מהיר והוגן. 

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker