פיטורים בגלל מוגבלות נפשית, חקירה בבנק: דו"ח נציבות שוויון זכויות לאנשים עם מוגבלות

לפי הדו"ח, בשנה שעברה הוגשו 5,200 תלונות לנציבות ■ 18% מהציבור בישראל הם אנשים עם מוגבלות, ומתוכם 790 אלף בגילאי עבודה ■ שר המשפטים, אבי ניסנקורן: "חלק בלתי נפרד ומרכזי מעבודת משרד המשפטים"

ביני אשכנזי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
אדם עם מוגבלותצילום: ניר כפרי
ביני אשכנזי

נציבות שוויון זכויות לאנשים עם מוגבלות במשרד המשפטים מפרסמת היום (ב') את דו"ח סיכום הפעילות של 2019. הדו"ח סוקר את פעילותה של הנציבות במהלך 2019 באמצעות טיפול בפניות ציבור, פעולות פיקוח ואכיפה, ניהול תיקי תביעה והעברת חוות דעת בהליכים משפטיים. לפי הדו"ח, 18% מהציבור בישראל הם אנשים עם מוגבלות, ומתוכם 790 אלף בגילאי עבודה.

עוד עולה מהדו"ח כי ב-2019 התקבלו בנציבות 5,200 פניות ציבור: 2,910 פניות בנושאי נגישות, 2040 פניות בנושאי אפליה בתעסוקה ו-250 בקשות לפטור מהנגשה.

115 תיקי תביעה וחוות דעת הוגשו לבתי המשפט – מהם, 89 חוות דעת שניתנו בתיקים שהוגשו לבתי משפט, ונוהלו 40 תיקי תביעה בבתי משפט – זו עלייה של 30% בשיעור התביעות וחוות הדעת שהוגשו לעומת 2018. 

נושאי התביעה המרכזיים ב-2019: תעסוקה (31%), אפליה (27%), נגישות (19%), נגישות פרטנית בחינוך (15%) ונושאים נוספים.

שיח פוגעני

אחת הדוגמאות לתביעה שהגישה הנציבות וטרם הוכרעה בנושא אפליה בתעסוקה, ניתן למצוא במקרה הבא: בחורה צעירה עם מוגבלות נפשית אשר לאחר שמוגבלותה התגלתה - פוטרה ממקום עבודתה. התובעת התקבלה לעבודה ושובצה למשמרות כמוכרת בחנות. במשך השבועות הראשונים לעבודתה לא התעוררה כל בעיה ולא התבקשה לבצע קורסים או מבדקים נוספים. כאשר אותה בחורה ניגשה למלא טופס 101 התברר למעסיק שהיא מקבלת קצבת נכות. מנהלת החנות שבה עבדה חקרה אותה שתי וערב על מהותה של הקצבה והתובעת אמרה כי מדובר בנכות על רקע נפשי. כמובן ש"חקירה" כזו אסורה ומהווה אפליה בפני עצמה. לאחר מכן, הודיעו לה כי לא תשובץ למשמרות נוספות בתירוצים והסברים שונים, וכן הוסבר לה כי עליה לעבור מבחנים נוספים כדי לעבוד בחנות.

תביעה נוספת שהגישה הנציבות ב-2019 בגין אפליה במתן שירות ציבורי בסך 125 אלף שקל קשורה לשירות הבסיסי של פתיחת חשבון בנק. במקרה הזה מדובר ביריב (שם בדוי) שהגיע לסניף של הבנק במרכז הארץ במטרה לפתוח חשבון עובר ושב. בשלב מסוים, לאחר שהפקידה החלה לטפל בעניינו, ציין כי ההכנסה העיקרית שתיכנס לחשבונו תהיה קצבת נכות של המוסד לביטוח לאומי. בתגובה לדבריו ובניגוד לחוק, ביקשה הפקידה פרטים נוספים אודות הסיבה לקבלת הקצבה. יריב סיפר לפקידה כי הוא מתמודד עם מוגבלות נפשית, ומאותו הרגע חדלה הפקידה את הטיפול הענייני בבקשתו. מרגע זה ואילך הפך השיח לסטיגמטי ופוגעני. יריב אף נדרש להמציא אישור פסיכיאטר בטרם ייפתח עבורו חשבון.

שר המשפטים, אבי ניסנקורןצילום: מוטי מילרוד

בכתב התביעה שהוגש לבית משפט השלום בחיפה על ידי הנציבות ונגד בנק מזרחי טפחות, נטען כי התייחסות הבנק אל יריב באמצעות הפקידה הייתה מפלה. לא הייתה כל הצדקה לדרוש מסמכים כלשהם לנוכח יכולותיו של האדם לבצע הליכים מסוג זה, ומכיוון שלא עלתה מהשיחה כל הצדקה להצבת תנאים מיוחדים לפתיחת חשבון. התנאים שהוצבו, נדרשו אך ורק בשל היותו אדם עם מוגבלות נפשית.

שר המשפטים, אבי ניסנקורן, התייחס לנושא ואמר: "אני רואה בנציבות שוויון זכויות לאנשים עם מוגבלות חלק בלתי נפרד ומרכזי מעבודת משרד המשפטים, כמשרד חברתי הפועל לקידום זכויות ושוויון בחברה הישראלית. יחד עם הנציבות, פועלות לקידום הנושא יחידות נוספות במשרד אשר דואגות לתת מעטפת משפטית כוללת להגנה ולשמירה על זכויותיהם של אנשים עם מוגבלות. אני מברך את צוות הנציבות על פעילותם המשמעותית והנחושה ליצירת שינוי, ומתחייב כי בתקופת כהונתי יקודמו נושאים אלה ביתר שאת".

אברמי טורםצילום: דוברות משרד המשפט

נציב שוויון זכויות לאנשים עם מוגבלות, אברמי טורם אמר כי "סיכום 2019 שפורסם היום משקף את עשייתנו הרבה לאורך כל השנה ליצירת חברה שוויונית, מכילה ונגישה יותר. חברה שבה אנשים עם מוגבלות יוכלו לחיות כשותפים שווים, שבה יתאפשר להם לבחור לנהל חיים מלאים ומשמעותיים לאורך כל שלבי החיים. עם זאת, משבר הקורונה שיקף ביתר שאת כי יש להמשיך ולפעול ללא לאות ובכל הערוצים כדי להגן על זכויותיהם של אנשים עם מוגבלות ולוודא כי אותם 18% מהאוכלוסייה יישארו כל העת על סדר היום הציבורי ולא יישכחו מאחור".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker