העד העוין והשאלות שלא נחקרו: מה גרם למדינה לסגת מהאישום נגד רונאל פישר בפרשת קובי כחלון

האישום נוגע לניסיון לגייס כלקוח את אחיו של שר האוצר לשעבר - באמצעות הדלפה מחקירה שהתנהלה נגדו ■ הסיבות לביטול האישום: כחלון הוכרז כעד עוין, וחשיפת מידע על יחסים בעייתיים לכאורה בין כחלון לראש אגף החקירות והמודיעין במשטרה לשעבר, ניצב מני יצחקי

גור מגידו
גור מגידו
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
רונאל פישר
רונאל פישרצילום: אוליבייה פיטוסי

הפרקליטות הודיעה הבוקר (א') לבית המשפט המחוזי בירושלים כי היא מבקשת לבטל את אחד האישומים בפרשת רונאל פישר. במרכז הפרשה ניצב עורך הדין פישר, שקיבל הדלפות מחקירות מתנהלות מקצין היחידה הארצית לאכיפה כלכלית (ילא"כ) ערן מלכה, שבהן סיפסר, לכאורה, בשותפות עם מלכה. האישום שבוטל נוגע לניסיון לגייס את קובי כחלון, אחיו של שר האוצר לשעבר, משה כחלון, כלקוח של פישר באמצעות הדלפה מחקירה שהתנהלה נגדו.

ברקע להחלטת המדינה לחזור בה מהאישום נגד פישר בסעיף של שיבוש הליכי חקירה - בעיות בעדותו של קובי כחלון עצמו, שהוכרז עד עוין, וכן מידע אודות יחסים בעייתיים לכאורה בין כחלון למי שהיה ראש אגף החקירות והמודיעין במשטרה, ניצב מני יצחקי. יחסים אלה לא נחקרו לחלוטין על ידי המחלקה לחקירות שוטרים (מח"ש), שניהלה את חקירת פישר.  

בנובמבר 2018 פורסם ב-TheMarker תחקיר אודות הנסיבות שבהן נסגר תיק חקירה שבו היה קובי כחלון חשוד בעבירה של מרמה והפרת אמונים - בעקבות לחצים לכאורה של יצחקי. זאת, שעה שכחלון עצמו העיד במשטרה במהלך חקירתו כי יצחקי היה חבר קרוב שלו.

קובי כחלון
קובי כחלוןצילום: אמיל סלמן

בעת שזומן לחקירה ב-2012, כחלון שימש סגן ראש העיר ירושלים ועמד בראש הוועדה לתכנון ובנייה בעיר. עוד לפני שזומן לחקירה, קיבל פנייה ממכר משותף שלו ושל פישר - הקבלן יאיר ביטון - שעל פי עדותו של כחלון במשטרה, חשף בפניו את קיומה של החקירה והציע לו הצעה מרומזת לחלץ אותו מהתיק באמצעות תשלום שוחד.

לאחר קבלת הפנייה, שיתף כחלון, לדבריו, את יצחקי בדבר ההצעה שקיבל. כחלון הכיר את יצחקי מעבודה משותפת מהתקופה שבה היה סגן ראש העיר ירושלים, ויצחקי שימש סגן מפקד מחוז ירושלים. יצחקי, העיד כחלון לימים במח"ש, ייעץ לו לספר לחוקריו אודות הפנייה. כחלון הגיע לחדר החקירה ומצא מולו את רפ"ק ערן מלכה, מי שהורשע בהיותו המדליף של עו"ד רונאל פישר.   

פרוטוקול החקירה מלמד כי כחלון לא הסתפק בכך שנשמע לעצתו של יצחקי לספר על ההצעה. הוא החליט גם להתרברב באוזני חוקריו גם במערכת היחסים החיובית מאוד שלו עם יצחקי עצמו. "מני יצחקי הוא ידיד קרוב שלי.. אנחנו עושים פרויקטים בעיר ביחד בהיקפים של מיליונים. אתם רואים את כל השיפוצים במגרש הרוסים, את הפטור לשוטרים שעכשיו אני מביא, 187 יחידות דיור לשוטרים בעיר על פי החלטת ממשלה לתת דירות לשוטרים בחינם - אני עושה את זה ביחד אתו, אנחנו עובדים ביחד, צמוד", אמר כחלון. 

ניצב בדימוס מני יצחקי
ניצב בדימוס מני יצחקיצילום: אילן אסייג

מסמך גנוז

עם תום חקירתו של כחלון ביולי 2013, חתם תנ"צ אפרים ברכה, שהיה ראש חטיבת החקירות באגף החקירות והמודיעין במשטרה, על המלצה להעמיד את כחלון לדין באחת משתי הפרשיות שבהן נחשד - שבה קידם, לפי החשד, אישור בנייה חריג עבור קרוב משפחתו. "פעל לקידום עניין של קרוב משפחתו... בניגוד עניינים מוחלט… התגבשה תשתית ראייתית לעבירת הפרת אמונים", נכתב בחוות הדעת. ואולם לאחר שההמלצה נחתמה היא בוטלה וכמה ימים מאוחר יותר התפרסמה המלצה אחרת לסגירת התיק.

מה שקרה בין לבין פישר נחקר באופן חלקי ב-2015 על ידי מח"ש במסגרת הסתעפות של פרשת פישר. בחומר החקירה בתיק נמצא, בין היתר, צילום של ההמלצה הגנוזה, חתומה בידי ברכה. עוד הגיעה לידי חוקרי מח"ש תכתובת ווטסאפ בין אחד הקצינים שחקרו את כחלון, פקד קובי קדוש, לבין היועצת המשפטית של להב 433 באותה התקופה, רפ"ק נטע גדור.

יאיר ביטון
יאיר ביטוןצילום: תומר אפלבאום

"מי שלח לך את זה? זה לא מה שאנחנו הפצנו!", כתבה גדור לאחר שקדוש שלח לה את ההמלצה המקורית להעמיד את כחלון לדין. קדוש ציין כי ההמלצה נשלחה במייל, "דרך הלשכה של יאל"כ... עשו שינוי עוד באותו היום... מסמכים שונים גם לפי מספר נכנס". "אכן הזוי", הסכימה לבסוף גדור. "כנראה מישהו לא אהב את ההחלטה המקורית", סיכם קדוש.

קדוש מסר בתיק פישר-מלכה עדות במח"ש, שבה הודה כי "בתום החקירה הומלץ לפרקליטות להגיש כתב אישום נגד כחלון, לאור זאת שאנחנו חשבנו שיש תשתית ראייתית מספקת" - כלומר העיד על מסקנה הפוכה מזו שהופצה לבסוף בחתימת אפרים ברכה. הוא לא נשאל על ידי חוקרי מח"ש על נסיבות שינוי דעתו של ברכה ולכן גם לא השיב על הסוגיה הזו.

מלכה, שותפו של פישר, קשר בעדותו בין כניסתו של מני יצחקי לתפקיד ראש אח"מ באותם ימים לבין גניזת התיק. "יום אחרי שברכה חתם על ההמלצה, מתמנה מני יצחקי לתפקיד ראש אח"מ, ואז ב-12 באוגוסט 2013 נשלחה חוות דעת מעודכנת של אפרים ברכה" - שהמליצה על סגירת תיק כחלון, לפי עדות מלכה.

מלכה הוסיף שהרים טלפון לברכה בעניין. "אמרתי לו 'אתה יודע שכחלון חבר של מני (יצחקי - ג"מ), אתה לא מפחד?' אפי אמר לי: 'ערן, תתעלם מחוות הדעת הקודמת ותעביר את התיק לפרקליטות עם חוות הדעת הזאת' - הכוונה לחוות הדעת המקלה. אמרתי לו שאני בהלם מהסיפור. אמר לי 'תזרום'. זה מה שעשינו". ברכה עצמו התאבד בירייה במכוניתו ביולי 2015, על רקע שאינו קשור לפרשה. מח"ש לא הספיקה לקבל את גרסתו לדברים בטרם מותו.

אפרים ברכה
תת ניצב אפרים ברכה. התאבד עקב חקירת פרשת הרב פינטוצילום: אוליבייה פיטוסי

עדותו של מלכה מתיישבת עם דבריה של היועצת המשפטית נטע גדור, שהעידה במח"ש כי "בחלק ניכר מהעבירות שבהן נחשד כחלון, המסקנה היחידה היתה כי נמצאה תשתית ראייתית מספקת לביצוע עבירות של מרמה והפרת אמונים", ואולם הדרג המפקד, כלומר יצחקי, הורה לסגור את התיק. לדבריה, במקרה כזה "מתיישרים לפי עמדת המפקד (יצחקי - ג"מ)".

יצחקי עצמו העיד בפני חוקרי מח"ש באוקטובר 2015. בעדותו טען שהוא כלל לא זוכר פנייה של כחלון בנוגע להצעת השוחד, לכאורה, שקיבל מפישר. חוקרי מח"ש לא עימתו אותו עם הטענות להתערבות או להפעלת לחץ לסגירת תיק כחלון, לכאורה בניגוד עניינים - על רקע החברות בין השניים, שעליה העיד כחלון עצמו.

בעניין אחד בלבד החליטו החוקרים דובי שרצר והדרה וילק להתעמת עם יצחקי. יצחקי טען שהוא "לא מכיר" את כחלון כלל. "לא מכיר? כחלון מגדיר עצמו ידיד קרוב שלך", הקשו החוקרים. יצחקי שיפר מעט את עמדתו: "יש בינינו היכרות בענייני עבודה, אני מעריך את עבודתו בעיריית ירושלים. אני לא מכיר את משפחתו ולא יודע איפה הוא גר". החוקרים לא הקשו עליו שוב.

"אין סיכוי סביר להרשעה"

הפרקליטות לא פירטה את ההחלטה לחזור בה מהאישום נגד פישר בתיק קובי כחלון. אין ספק כי גם לפערים בין גרסאותיו של כחלון במשטרה ב-2015 ובמשפט פישר ב-2019, שבגינם בית המשפט הכריז עליו כעד עוין - היתה תרומה מכרעת להחלטה לסגת מהאיש.

ערן מלכה
ערן מלכהצילום: אוליבייה פיטוסי

"לאחר בחינה מחודשת של חומר הראיות והטענות שהושמעו בתיק הגיעה המאשימה (המדינה - ג"מ) למסקנה כי כלל הראיות בתיק אינן מבססות סיכוי סביר להרשעה", כתבה עו"ד שירה קני-טל מפרקליטות מחוז ירושלים, בהודעה לבית המשפט על הנסיגה מהאישום. המדינה הבהירה כי היא נסוגה גם מהאישום נגד יאיר ביטון במסגרת הפרשה. תוצר הלוואי של הנסיגה מהאישום הוא מניעת אפשרות שבית המשפט יבקר את המחלקה לחקירות שוטרים על החקירה הרפה של העובדות בנוגע ליחסי יצחקי וכחלון.

משפטו של רונאל פישר מתנהל בבית המשפט המחוזי בירושלים מאז 2015. חמש שנים אחרי, לאחר שחודשים ארוכים מהתיק נמרחו על טענות בעניין חומרי חקירה, צוות התביעה בתיק הוחלף בשנה פעם אחת, העד כחלון חזר בו מחלקים מעדותו וכעת נסוגה המדינה מאחד מ-14 האישומים - סופו של התיק אינו נראה באופק.

מבחינת התביעה, לא מעט השתבש בתיק - צוות התביעה הוחלף, העד כחלון חזר בו מחלקים מעדותו, סעיף אישום אחד מ-14 האישומים בתיק נפסל על ידי השופט משה סובל וכעת נסוגה המדינה מסעיף נוסף.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

על סדר היום