מסתמן: המועמד המפתיע שיחליף את אפי נוה בוועדה לבחירת שופטים

ראשי מחוזות בלשכת עורכי הדין נפגשו ביום שישי לפגישה שהוגדרה "חברית" ■ בפגישה התברר כי המועמד המוביל כרגע במרוץ לנציג הלשכה בוועדה לבחירת שופטים הוא יו"ר מחוז צפון, מוחמד נעאמנה - שמאחוריו יש בלוק של 11-10 קולות מתוך 42 חברי המועצה

ביני אשכנזי
ביני אשכנזי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
מוחמד נעאמנה
ביני אשכנזי
ביני אשכנזי

ראשי מחוזות הדרום, הצפון, חיפה, מרכז וירושלים בלשכת עורכי הדין נפגשו ביום שישי בביתה של ראש הסגל, עו"ד ורד כהן, הנחשבת מקורבת מאוד לראש הלשכה, עו"ד אבי חימי, ואף התמחתה אצלו במשרד.

הפגישה שהוגדרה חברית גלשה לנושא שמעסיק את רוב חברי המועצה הארצית – הגוף המחוקק והמבצע של הלשכה: זהות נציג הלשכה בוועדה לבחירת שופטים שתבחר המועצה. המועמד המוביל המסתמן הוא יו"ר מחוז צפון, מוחמד נעאמנה, שמאחוריו בלוק של 11-10 קולות מתוך 42 חברי המועצה.

פיצול בגוש הימין-דתיים

הנציג היוצא, אפי נוהצילום: מוטי מילרוד

המועצה הארצית של הלשכה מחלוקת באופן דומה לכנסת. גוש שמאל ערבים, ומנגד גוש ימין-דתיים. בגוש הימין מתפצלים הקולות בין כמה מועמדים, ובהם יצחק נטוביץ', אבי ללום וראש הלשכה לשעבר, דורון ברזילי. בגוש שמנגד מתמודדים על התפקיד: ערן גולן ויצי גורדון. 

ללשכת עורכי הדין יש שני נציגים בוועדה, המורכבת סך הכל מתשעה חברים – ארבעה נציגים מהכנסת  - שלפי ההסכם הקואליציוני בין הליכוד לכחול לבן יהיו שר המשפטים אבי ניסנקורן (כחול לבן), שרת התחבורה מירי רגב (הליכוד), אסנת מארק (הליכוד) וצבי האוזר (דרך ארץ). בוועדה חברים גם שלושה שופטים מבית המשפט העליון: בראשם נשיאת העליון אסתר חיות, ושני חברי לשכת עורכי הדין - שעתידה לבחור נציג אחד לאחר התפטרותו של ראש הלשכה הקודם – עו"ד אפי נוה.

מסתמן: לא ייבחר מועמד חיצוני

עו"ד דוד פוררצילום: תומר אפלבאום

כמעט כל חברי המועצה מסכימים כי נציג הלשכה בוועדה לבחירת שופטים צריך להיות חבר המועצה ולא מועמד שיגיע מבחוץ. ולכן חרף העובדה שנזרקו כמה שמות של עורכי דין מחוץ ללשכה, נראה שאף אחד מהם לא יתמודד.

אחד המועמדים החיצוניים הוא עו"ד דוד פורר, שקיווה לשווא לקבל את תמיכתו של חימי לתפקיד. למועמדותו של פורר מתנגדים חלק מחברי גוש הימין-דתיים במועצה הארצית - משום שעבד שנים בפרקליטות ואשתו מכהנת בתפקיד שופטת שלום בירושלים. גם הביקורת הנוקבת שפורר מותח על היועץ המשפטי בבמות תקשורתיות שונות לא סייעו לו לקבל "תעודת הכשר" מהגוש.

שם בולט נוסף שעלה הוא עו"ד דרור ארד אילון ששימש בתפקיד יו"ר ועדת האתיקה הארצית של לשכת עו"ד ב-2013-2003, אבל גם הוא לא צפוי להתמודד בלי תמיכה מפורשת של ראש הלשכה.

עו"ד עמית בכרצילום: סיון פרג'

נציג לאופוזיציה?

ראש הלשכה מעדיף לחכות ולבחור את נציג הלשכה רק לאחר שהכנסת תבחר את נציגיה לוועדה. הסיבה להעדפתו של חימי היא ככל הנראה הרצון להפחית את הלחץ הפוליטי על הלשכה. גם בליכוד וגם בכחול לבן עוקבים אחר זהות נציג הלשכה, אבל נראה כי בכחול לבן זקוקים יותר מהליכוד לנציג שיהיה מזוהה עם האג'נדה של המפלגה, שכן כרגע רוב נציגי הכנסת מזוהים עם הימין. לעובדה זו צריך להוסיף כי מנכ"ל משרד המשפטים ופרקליט המדינה הם חברים סטטוטוריים – לפי החוק במועצה הארצית. אמנם סביר להניח כי פרקליט המדינה לא ימונה עד אז, אך לכל הפחות מ"מ המנכ"ל סיגל יעקבי צפויה להגיע ולהצביע.  

הכנסת צפויה להגיש את שמות המועמדים עד 8 ביולי 2020, ואילו ב-15 ליולי תיערך ההצבעה בכנסת. מאחר שהשמות של המועמדים נקבעו בהסכם הקואליציוני, ומאחר שלקואליציה יש רוב מוחץ בכנסת - נראה שלא יהיו הפתעות. עם זאת, הקושי שצפוי להתעורר נעוץ בכך שהכנסת עתידה להפר את הנוהג למנות נציגים מהאופוזיציה לוועדה, וייתכן שתוגש עתירה לבג"ץ – שכבר רמז כי סעיפי "ההסכם הקואליציוני בנושא הוועדה לבחירת שופטים מעוררים קושי לא מבוטל נוכח החשיבות שבשיתוף האופוזיציה בתהליך קבלת ההחלטות לצורך הגשמה מלאה של הרעיון הדמוקרטי".

לשכת עורכי הדין: "טענות מומצאות"

מלשכת עורכי הדין נמסר: "מדובר בטענות מומצאות וחסרות שחר. ראש הלשכה, עו"ד אבי חימי, דוגל בתקינות ההליך הדמוקרטי, ונציגי הלשכה יקבעו רק לאחר הגשת כל המועמדויות ובהצבעה בין חברי המועצה הארצית של הלשכה".

עו"ד פורר מסר: "שירות של שמונה שנים כפרקליט בפרקליטות המדינה נותן ערך משמעותי. אני גאה בתקופת היותי פרקליט בפרקליטות, בה התחנכתי בשנותי הראשונות כעורך דין".

עמית בכר, יו"ר מחוז ת"א בלשכה, מסר: "ראש הלשכה ואני משתפים פעולה בנושאים חשובים רבים. בנושא החשוב של בחירת נציג הלשכה לוועדה לבחירת שופטים אני פועל באופן עצמאי לחלוטין. הקריטריון היחיד שמנחה אותי הוא להביא לבחירה במועצה הארצית של מועמד שייצג בכבוד את הלשכה ומערכת המשפט, בדגש על בחירת מועמדים ערכיים ומצוינים, תוך הקפדה על ייצוג הולם לפסיפס המגוון של החברה הישראלית. מאבק על שלטון החוק ועצמאות מערכת המשפט הוא אחד היעדים המרכזיים שלשמם נבחרתי, ובחירת נציגים מתאימים בוועדה לבחירת שופטים היא אחת מהמשימות החשובות. לכן חישובים מתמטיים ותכנונים כאלה ואחרים פשוט לא מעניינים אותי בסוגיה זו".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker