המדינה ניצחה בתביעה - אך השופט קבע כי היא תשלם את הוצאות המשפט

משרד הבריאות ניצח בתביעת רשלנות רפואית שהוגשה נגדו, אך מאחר שעורכי דינו של המשרד הסתירו בטעות סרטון שהיה מונע את הגשת התביעה - השופט חייב את המדינה בתשלום 71 אלף שקל לתובעים

ביני אשכנזי
ביני אשכנזי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
בית משפט השלום בבאר שבע
בית משפט השלום בבאר שבעצילום: אליהו הרשקוביץ

פסק דין לא שגרתי ניתן לפני יומיים (שלישי) בבית משפט השלום ברמלה. בית המשפט דחה תביעה שהוגשה נגד משרד הבריאות בטענה לרשלנות רפואית, אך סגן נשיאת בית המשפט, מנחם מזרחי, השית הוצאות משפט דווקא על הצד המנצח, משרד הבריאות, שיוצג בהליך על ידי משרד עורכי הדין ד. ויסגלס ואח’.

התביעה נגד המשרד הוגשה על ידי זוג הורים שטענו לרשלנות רפואית בעת בדיקת ברונכוסקופיה (בדיקה בדרכי הנשימה) של ביתם - שנפטרה למרבה הצער בשל בעיה בדרכי הנשימה - בבית החולים תל השומר. במהלך שמיעת הראיות, התברר כי קיים סרטון וידאו המתעד את כל מהלך הבדיקה שנערכה למנוחה, ומוכיח כי הבדיקה לא גרמה לה נזק וכי לא היתה רשלנות רפואית שגרמה למותה. הסרטון לא הועבר לתובעים במהלך "גילוי המסמכים", שבו יש לתובע זכות לקבל לידו כל חומר שמוגש לבית המשפט.

המדינה לא העלתה ולא הזכירה את דבר קיומו של הסרטון בכל משך התנהלותה מול התובעים. הסרטון התגלה בטעות, לאחר שהמדינה העלתה על דוכן העדים את פרופ' אורי אפרתי, שביצע את הפרוצדורה המדוברת במנוחה.

במהלך עדותו בדיון, אמיתי פנה אל עו"ד משה טייב – שייצג את ההורים, וכמשיח לפי תומו, תוך שהוא מבקש להציג את הסרטון שאותו העביר אליהם קודם לכן, אמר: "אפשר להראות לכם את זה אם אתם רוצים... עשיתי להם דיסק... היא מצולמת. אפשר לראות שם בקלות שאין שם שום חור".

מחלקת קורונה בבי"ח שיבא בתל השומר, במארס
בית החולים שיבא בתל השומרצילום: עופר וקנין

בשלב זה נשאל עו"ד טייב האם הוא ראה את הסרטון המדובר. טייב השיב שהוא רואה אותו רק כעת, במעמד הצגתו בבית המשפט.

המדינה טענה להגנתה בפני בית המשפט כי לא היה בסרטון משום ראיה ש"טרפה את הקלפים בתיק ושינתה את תמונת המצב מן הקצה אל הקצה" - אך השופט מזרחי דחה את טענה זו, וקבע כי מדובר בראיה מכרעת בעלת משקל. הראיה אכן הובילה לבסוף לדחיית התביעה, עובדה שמעלה תהייה רבה עוד יותר על סיבת הסתרתה.

עם זאת, השופט מזרחי כתב: "איני קובע ואיני חושד, כי בא כוח המדינה שעשה עלי רושם של עו"ד מקצועי, ישר והגון, פעל בעניין זה במזיד או במכוון - חלילה. אבקש להסיר כל טענת זדון ממערכת הטיעונים בעניין זה – לטעמי היתה זו שגגה ועדיפה שגגה גדולה מזדון קטן".

מזרחי הוסיף: "אני קובע שהתובעים הוכיחו, כנדרש בהליך זה, כי אילו היתה הנתבעת מגלה בפניהם את הסרטון המדובר, בהיותו ראיה מכרעת, התביעה לא היתה מוגשת לבית המשפט. על כן, הוצאותיהם של התובעים, מרגע שהנתבעת חדלה מלחשוף בפניהם את הסרטון, שלא לדבר על  ניהול ההליך, מבחינת אוצר המדינה, נגרמו נוכח התנהלותה של הנתבעת".

השופט מזרחי השית לבסוף על המדינה הוצאות שכר טרחת עורך דין והוצאות כלליות כפי שהתבקשו בסך כולל של 71,601 שקל.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker